Mür Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Mür Yağı Yararları

Anti-enflamatuar ve spazm giderici, bir antimikrobiyal, büzücü, balgam söktürücü, antifungal, uyarıcı, gaz giderici, mide, anticatarrhal, terletici, yara, antiseptik, bağışıklık güçlendirici, dolaşım, tonik, gibi özellikler.

Mür uçucu yağı reçineden ekstre edilir. Mür, bilimsel isimlendirme sisteminde CommophoraMür  denir ve Mısır’a has bir bitki. Reçine sık sık eski Mısır’da tütsü ve parfüm olarak kullanıldı ve ondan elde edilen yağ Antik Yunanistan’da şifalar yaralar için tedavi ediciydi. Bu uçucu bitki yağı ana bileşenleri alfa pinen, kadinen, limonen, kuminaldehit, öjenol, kresol, heerabolen, asetik asit, formik asit ve seskiterpenlerdir.

aromaterapi alanında çok saygın bir yağ olmaktan başka, Tıbbi olarak bol kullanım alanı vardır.

Mür Esansiyel Yağı Sağlığa Faydaları

Antimikrobiyal ve Antiviral: mür uçucu yağ mikropların üremesine veya bulaştırmasına için izin vermez. Bu ateş, gıda zehirlenmesi, öksürük ve soğuk, kabakulak, kızamık, su çiçeği ve yaraların mikrobik enfeksiyon kapması gibi mikrobik olaylardan, kaynaklanan herhangi bir rahatsızlığı önlemek için kullanılabilir. Bu tür zayıflatma karaciğer, sindirim ya da arıza gibi başka antibiyotiklerden farklı olarak hiçbir olumsuz yan etkilere sahiptir.

Kanamayı durdurucu: MürEssential yağ dişetlerinin dişe tutunmasını güçlendirir; cilt, kaslar, bağırsaklar ve diğer iç organları iç kanamadan korur. Aynı zamanda, saç dökülmesini önlemek, saç köklerinde saçın deriyi kavramasını güçlendirir. Bu büzücü özelliğinin faydalarındanbiri  de ciddi yaralanmalarda kan durdurucu özelliği olmasıdır.

Balgam söktürücü: Mür uçucu yağ öksürük ve soğuk algınlığına karşı iyidir. Bu tıkanıklığı giderir ve akciğerlerde ve solunum yollarında balgam birikimini azaltır; yanı sıra, öksürük ve soğuk algınlığına neden olabilir viralenfeksiyonlara savaş açar.

Mantara karşı: Mür aynı zamanda bir mantar öldürücü olarak uçucu yağ görevi görür. Ya dahili kullanılabilir veya harici mantar enfeksiyonuyla mücadele de etkilidir.

Uyarıcı: Mür uçucu yağ kan dolaşımı, sindirim, salgıları, sinir aktivitesini ve atılımını uyarır. Bu kalp, mide içine sindirim suları ve safra salgılanması pompalama eylemi uyarır ve beyin , sinir sistemini uyararak uyanık ve aktif tutar.

Carminative: Bu esansiyel yağ genellikle kamuoyunda utanç verici durumlara neden bu gazlardan yana sizi rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca, iştahınızı azaltır sindirim yavaşlatır, size mide ağrısı ve baş ağrısı ve bazen de göğüs ağrıları veren yanı kan basıncını düzenler.

Stomachic: Mür yağı mide çevresinde sağlığı için faydalıdır.

Anti-kataral: Bu özellik aşırı mukus ve balgam ve sıkıntılarını giderir, konjesyon özellik gösterir.Mukus birikimi ve bu tür ile ilişkili göğüs sorunları, ağırlığını, nefes ve öksürüğüazaltır,rahatlatır.

Terletici: Bu yağ terlemeyi arttırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, ekstra tuz ve fazla suyu atar.Terleme ile de deri gözeneklerini temizler ve azot  gibi zararlı gazların çıkışına yardımcı olur.

Yaraya:  Bu özellik enfeksiyonlardan yaraları korur ve daha çabuk iyileşmesini sağlar.