PAMUK YAĞI

Pamuk yağının faydaları, kullanımı, içindeki besinler :

Yağ nedeniyle daha önce kilo aldırması nedeni ile yüksek kalori içeriği kötü bir üne sahip olsa da, bütün yağların kilo aldırdığını unutmayalım. Yağ artışı kolesterol ve kalp hastalığı riskinin bazı türlerini arttırırken, diğerlerin, azaltır. Doymuş yağı büyük miktarda içerdiği için pamuk yağı şişmanlatma açısından sağlıklı bir seçim değildir.

Kalori

Pamuk yağı sadece yağ içerir, bu nedenle diğer yiyeceklere oranla kalorisi yüksektir. Her 1 yk. yağı 120 kalori içerir; Tüm saf yağ olarak, zeytin ve kanola gibi diğer yağlarla, kalorisi aynıdır. Eğer kilonuzu izliyorsanız, kontrol altında kalori alımını tutmak için diyette ölçülü yağ tüketmelisiniz. Bazı yağlar gereklidir, ancak kilo almaya katkıda bulunabilir.

Tekli doymamış yağ

Bazı diğer yağlara göre, pamuk yağı, kalbe sağlıklı tekli doymamış yağ oranı düşüktür.Zeytinyağı ile aynı miktarda olmak üzere 10 g ile karşılaştırıldığında, sadece 2,4 g teli doymamış yağ içerir. “Iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyesini yükseltir ve “kötü” düşük yoğunluklu lipoproteindüzeylerini düşürdüğü gibi tekli doymamış yağ, kalp hastalığı riskini azaltır. Sağlıklı bir kalbı korumak için, mesela ayçiçeği, aspir veya kanola gibi tekli doymamış yağ oranı yüksek olan yağları  seçin.

Çoklu doymamış yağ

Pamuk yağı 1 yemek kaşığı 7 g, diğer yağlara göre çoklu doymamış yağ  içerir. Zeytinyağının aynı miktarında 2 g içerir. Tekli doymamış yağ gibi, poli-doymamış yağ kalp üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve LDL yi azaltabilir ve HDL seviyelerini artırmak için doğru yoldur. Pamuk çok az tekli doymamış yağ ve doymuş yağdan  içerdiğinden, ancak, çoklu doymamış yağ içeriği tüketimini haklı çıkarmak için yeterli değildir.

Doymuş Yağ

Düşük tekli doymamış yağ içeriği ile birlikte, pamuk tohumu yağı içinde doymuş yağ,  daha sağlıklı bir seçim yapar.  Zeytinyağının, aynı miktarda sadece 2 g ile karşılaştırıldığında 3.5 g içerir. Fazla tüketildiğinde LDL düzeylerini artırır ve HDL azaldıkça doymuş yağ, kalp hastalığı riskini artırır. Böyle kurabiye ve kraker gibi birçok paketlenmiş gıdalar, doymuş yağ içeriğinden bazıları, pamuk yağı katılmış olabilir.

 Pamuk yağı  bu yağlı asit profili, genellikle% 18 tekli doymamış (oleik) ve% 52 poli-doymamış (linoleik) ve% 26 doymuş (palmitik ve stearik esas) dahil olmak üzere,% 70 doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Pamuk yağı yemek için çok tercih edilen bir yağ çeşidi değildir, bununla birlikte kozmetik ürünlerinde bolca kullanılmaktadır. Daha önce tüm makalelerimizde de bahsettiğimiz organik doğal yağ olayı burada devreye girmektedir. Organik olmayan yağların nerdeyse hemen hemen hepsi pamuk yağı katkılıdır, pamuk yağı ucuz olması sebebiyle kullanılır. Doğal diye aldığınız bu yağ aslında katkılıdır. Çözücü kullanılarak elde edilene yağlarda genelde pamuk yağı kullanılır.