Saç Dökülmesinde Genler

Saç dökülmesi ailenin anne tarafından gelir. Belirtilerin gerçeği kelliğin anneden veya babadan miras olmasıdır. Bununla birlikte, x-kromozomları faktörleri babadan biraz daha önemlisi ailesinin anne tarafından miras gelmesidir.

Son araştırmalar, erkek tipi saç dökülmesi genetik başlangıçta düşünüldüğünden daha karmaşık olduğunu göstermektedir. X-kromozomu üzerinde bir androjen reseptör geni (AR), kimlik bir insanın saç dökülmesi  babasından daha sık daha çok  anne tarafından dedesine benzerlik  gösterdiği belli oldu. Kelliğin babadan doğrudan  miras olduğu zannedilmektedir. Ancak, açıkça bütün hikaye bu değildir. Otozomal  bağlantılı gen iletimi bu tip genetiği açıklar  ama bu gen henüz bulunamamıştır.

Bu arada, bir gen bir kromozom üzerinde yer alan kimyasal olarak kodlanmış kalıtsal talimat tek bir ve aslında bir DNA küçük bir bölümünü temsil eder. Kromozomlar çiftleri (insanlarda 23 çift vardır) meydana gelen ve her bireyin her ebeveynin kromozomlarının bir setini alır. Erkeklerde saç dökülmesi artık tek bir genden daha fazlasından gelmektedir Buna polijenik denir.

Bu terim, “baskın” bir çiftin sadece bir genin, bir birey içinde göstermek  için gerekli olduğu anlamına gelir. Bir “çekinik gen”, her iki genin ifade edilmesi için sırayla mevcut olması gerektiği anlamına gelir. Androgenetik alopesi saçsız katılan en önemli genler baskın olduğu hissedilir.

Kellik için gen vardır, sırf bu özelliği kendini gösterir anlamına gelmez. , Kişinin özelliklerini etkileyen, yani, belirli bir kişide görünür olması için bir genin yeteneği, “ekspressivite” olarak adlandırılır. Gen ifadesi, bir dizi faktöre bağlıdır, stres ve diğer faktörler, bazı kişilerdesaç dökülmesinin nedenleri olabilir, ancak en çok etkileyenler, hormonlar ve yaştır.