SAÇ DÖKÜLMESİNE ÇÖZÜM BULUNDU

Saç Dökülmesine Çözüm Bulundu

Dökülen saçlar her ne şekilde olursa olsun bazen moral bozukluğuna bazen sosyal, psikolojik rahatsızlık ve bazen de saçlarımıza daha fazla önem verip bakım göstermemizi gerektirir. Elbette ki gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak güzel bir şeydir ve herkes ister ki, gün gelir o güzelim saçlar kayba uğrar. Fakat bu yüzden eskisi gibi panik yapmaya ve üzülmeye gerek yoktur, çünkü daha güzel saçlara kavuşmak arık günümüz koşullarında mümkündür ve saç dökülmesine çözüm bulundu ve bulunmuştur. Erkeklerde kadınlara göre yüzde 10 luk daha fazla bir saç dökülmesi sorunu yaşarlar ama saç dökülmesinin nedenleri olabileceği gibi bu nedenlerin çözümü de vardır. Bu saç dökülmesinin nedenlerini iki grupta toplayabiliriz. Birinci nedenler dış çevreyle alakalı olan nedenler, ikincisi ise insanın vücut yapısıyla ilgili olan nedenler. Dış nedenler; mevsimsel şartlar, stres, hava kirliliği, uygunsuz saç bakımı, zararlı güneş ışınlarıdır. İç etkenler ise, hormon bozuklukları, yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucu vücuda gerekli madde eksikliği, kalıtsal faktörler, çeşitli hastalıklardır.

Saç dökülmesi erkeklerde saç dökülmesine çözüm bulundu ki problem 40 ila 50 yaş arasında belirgin bir artış gösteriyor ve genetik özellikler ile ortaya çıkıyor. Alın köşeleri ve tepe bölgelerinde daha çok dökülme görülüyor. Kadınlarda ise saç dökülmesi farklı şekillerde ortaya çıkıyor ve tepe bölgesinde kısmi olarak azalma oluyor. Aslında erkeklerde saç dökülmesi en çok hormonal bozukluklardan kaynaklanıyor. Bu sorun hızlı geliştiği için, tedavide hızlı hareket etmek de son derece önemlidir. Çünkü saçın dökülmesine ve azalmasına sebep olan enzimler saçın yaşam sürecini çok daha fazla kısaltıyorlar. Böylelikle yeni saç oluşumunun süresi de kısalıp, ayrıca sağlıklı olmuyor. Bu süre sonucunda saç dokusu da giderek güçsüzleşip ölüyor. Bu erkeklerde ki saç dökülmesinin çözümü, lokal tedaviler, gerekli vitaminler ve stres önleyici ilaçlar kullanmaktır. Hormon tedavisi ise çok özel durumlar dışında önerilmiyor.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi özellikle 18 yaşlarında başlanıp 45 yaş arasında görülüyor. Saç dökülmesindeki temel neden ise aşırı stres, gerginlik oluyor. Saçlar güçsüzleşmeye başlıyor, inceliyor ve tepelerden yavaş yavaş dökülmeye başlıyor. Fakat kadınlarda erkeklerdeki gibi tam bir kellik durumu yaşanmıyor, olsa da bu istisna oluyor. Saç dökülmesi yaşayan kadınlarda ayrıca saç derisindeki yağ bezlerinin çalışmaması ya da bunun çalışmasını durduran bir hastalık sonucu gözlemleniyor. Bunun içinde hormon testi yaptırmak gerekiyor. Saç dökülmesinin çözümleri içinden biri de saç bakımını ihmal etmemektir. Saça bakım yapılırken tercih edilen ürünün iyi ve kaliteli olması şarttır. Bakım yapılan ürün doğal ve bitkisel olması saç için artı bir avantajdır, çünkü kimyasal ürünlerden oluşan kozmetik saç bakım ürünleri saça faydanın verilmesi beklenirken aksine saça zarar verir.

Saç Dökülmesine Çözümü

Saç dökülmesine çözüm olarak, doğal ve bitkisel yöntemleri kullanmak en sağlıklısı olacaktır. Saç derisine ve saçlarınıza Hindistan cevizi sütü ve ya aloe vera jeliyle masaj yaparak 30 dakika bu şekilde bekleyip ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 3 kez yapın.

Saç derisine ve saç gövdesine bal ve yumurta sarısı karışımını sürerek masaj yapın ve yarım saat beklettikten sonra yıkayın.

Sıcak zeytinyağı, bal ve bir tutam toz tarçını karıştırıp macun yaparak saça banyodan 15 dakika önce uygulayarak yıkayın. Ayrıca saçları beslemek için elma sirkesi ve adaçayını karıştırarak saçları bu suyla sık sık durulayın.

Yağlı saçların dökülmesinin çözümü bulundu ise, bir tutam biberiye ve bir tutam kekiği 1 bardak kaynar suda demleyip, süzerek temiz saça uygulayın.

Eşit miktarlarda biberiye, ardıç ve zeytinyağını ve saçlar boyalı ise bir yumurta sarısını da ilave ederek saç diplerine sürün. 2 saat bekletip, yıkayın.

Bir avuç çörek otunu ezip, eşit miktarlarda susam yağı ve defne yağını ilave edip saçlara yedirin ve başı bone ile kapatıp, sıcak havlu ile örtün 2 saat bekletip yıkayın.

2 yumurta sarısını çırptıktan sonra 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım yemek kaşığı gliserin ile 2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. Temiz saça ıslakken uygulanan bu karışımı yarım saat beklettikten sonra tekrar yıkayın.

Saç dökülmesine çözüm bulundu 200 ml zeytinyağını 1 tutam dereotu ve 1 sap tarçını ekleyerek benmari usulü 6 dakika kaynatın ve bir miktar biberiye yağını ekleyerek 15 dakika demlendirin. Karışımı süzüp 1 tatlı kaşığı kuru maya ekleyin, karıştırın. Bu hazırlanan malzemeyi saça masaj şeklinde sürüp bone ile kapatın ve sıcak havluyla sarın. En az 2 saat bekletip yıkayın.

Aynı miktarlardaki susam yağı, ceviz yağı, bir kapsül E ve B vitamini kırın ve bir çorba kaşığı çam terebentin ilave edin. Karışımı saç diplerine sürüp boneyle sarın ve en az iki saat bekletin. Daha sonra yıkayıp, bol su ile durulayın.

Defne yağı, badem yağı, avokado yağını eşit miktarlarda bir kaba koyup karıştırın ve saçınıza sürün. En az 2 saat bekletip yıkayın.