SAÇ DÖKÜLMESİNE EN ETKİLİ BİTKİSEL YAĞLAR

SAÇ DÖKÜLMESİNE ETKİLİ YAĞLAR

Eski zamanlardan beri, bazı yağlar   besleyici özellikleri nedeniyle  insanlar tarafından kullanılmıştır.  Kayıp saçın geri gelmesi uzun bir zaman almasına rağmen, bu yağların makul kullanımı size daha fazla saç dökülmesini önlemede saç köklerine yardımcı olur ve bu, kendi içinde, hacimli ve sağlıklı bir parlaklığa  sahip  saçlara sahip olmanıza yardım eder.

Zeytinyağı

Zeytin yağınınbirçok özelliği saçlar için harikadır. İyi bir nemlendirici etkiye sahiptir, ve aynı zamanda mükemmel bir saç kremidir. Eğer sızma çeşidini kullanırsanız sonuç daha iyi olacaktır, saçlar E vitamini alır ve saç büyümesini teşvik edilmiş olur.

Zeytin yağını benmari usulü ısıtın. Kesinlikle yağı kaynatmayın. Kaynattığınız takdir de yapısı bozulur. Yavaş yavaş  kafa derisi üzerine ve saç telleri üzerine bu sıcak yağ ile masaj yapın. 30 ila 45 dakika boyunca bekletin kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp bol su ile durulayın.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı muhtemelen saçlar için en iyi yağlardan biridir, hindistan cevizi yağı saç içine hızlıca nüfuz eder ve saçın nem kaybetmesini  engeller. Hindistan cevizi yağı içinde zengin olan laurik asit virüs, bakteri ve mantarlara karşı önemli bir etkiye sahiptir ve bu da kafa derisi enfeksiyonlarını önler.

Her gün kafa derisi üzerine biraz ılık hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Bu kafa derisini nemlendirir  kepek ve kafa derisi enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Haftada bir kez, kafa derisi ve saç tellerine sıcak hindistan cevizi yağını masajla uygulayın. Yaklaşık bir saat ya da iki saat bekletin ve daha sonra yumuşak bir şampuan ile yıkayın.

Badem yağı

Saç bakımı söz konusu olduğunda, tatlı badem yağı yumuşatıcı  olarak oldukça etkilidir. İçeriğinde ki kalsiyum ve magnezyum, saçınız için doğal bir nemlendiricidir, kuru ve kırılgan hale dönmesini engelleyen vitamin D ve E ve mineraller bakımından zengindir. Sonuç olarak, saçlar daha az dökülür. Ve saç aldığı vitamin ve mineraller ile sağlıklı, kalın ve güçlü kalır, hem de daha hızlı büyür . Eğer fındık, badem gibi besinlere alerjinizvarsa , badem yağından kaçınmak en iyisidir.

Not: Badem yağını benmari usulü ya da mikro dalga fırın da ısıtın. Saç diplerinize masaj yaparak tüm saça uygulayın. Tercihen bir gece  mümkün olduğunca uzun süre için gece yatmadan önce saçlarınıza badem yağı sürün. Daha sonra kendinize en uygun şampuanla yıkayıp bol su ile durulayın.

Lavanta yağı

Lavanta yağının sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri yanında, lavanta yağı sirke ve bite karşı oldukça etkilidir. Bu yağ kafa derisi kan dolaşımını artırır ve aynı zamanda saç derisienfeksiyonları ve saç derisini zarar veren bakterilere karşıantibakteriyel etki yapar.

Not:  Biraz lavanta yağı alın ve hindistan cevizi ya da zeytin yağı ile karıştırın ya. Kafa derisin  günlük uygulayın.

Hint yağı

Dışarıdan uygulanan bu yağ mükemmel saç büyümesine teşvik edici özelliklere sahiptir ve saç seyrelmesi için etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Bu faydaların çoğu yağın içeriğinden kaynaklanmaktadır: antioksidan etkiye sahip anti-mantar, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ve E vitamini vitamini( risinoleik asit trigliseritleri.) içermesiyle her derde deva bir yağdır.

 Not : Kafa derisi üzerine hint yağı ile masaj yapın ve  saç tellerinin üzerine eşit bir şekilde yayın. En az bir ya da iki saat süre bekletin ve yıkayın.

Bitkilerle Saç Bakımı