SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Saç dökülmesi, erkek ya da kadın cinsiyet fark etmeksizin hemen herkesin en büyük saç problemleri arasında yer almaktadır. Uzmanlar, gün içerisinde ortalama 100 tel saçın dökülmesinin doğal bir durum olduğunu belirtmektedir. Fakat kullanılan ilaçlar, hormonal bozukluklar ve mevsim değişikliklerinde bu durumda birtakım değişmeler söz konusu olabilmektedir.

saç-dökülmesi-nedir

Bütün bunların yanı sıra birtakım farklı sebeplerden dolayı da saçlarda dökülmeler meydana gelebilmektedir. Saç dökülmesine karşı alınması gereken önlemler sayesinde, saçta meydana gelen dökülmeler bir nebze de olsa azaltılabilmekte ve böylelikle bu gibi ciddi bir problemin üstesinden de gelinebilmektedir.

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı bir şekilde beslenmek, saç bakımı konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Saçların dökülmesini önlemek için bakır, çinko, B ve D vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

sac-dokulmesi-ve-beslenmenin-önemi

Bu vitaminleri içeren besinleri yemenin yanı sıra doktor kontrolü altında birtakım testler yaptırabilir ve çeşitli ilaç tedavisine de başlanabilmektedir. Sağlıklı beslenmek ile birlikte saç dökülmesini önüne geçilebilmektedir.

Kan Dolaşımının Hızlandırılması

Saç derisine masaj yapılması, kan dolaşımının hızlandırılması ve dolayısıyla da saç köklerinin güçlendirilmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

saç-dökülmesini-önlemek

Şampuanlar ya da saç bakımında kullanılan birtakım ürünlerin saç derisine uygulanabilmesi halinde masaj yaparak uygulanması, kan dolaşımının hızlandırılmasına sebep olabilmektedir.

Saçların Doğru Yıkanması

Herkesin, kendi saç tipine göre farklı bir saç yıkama rutini bulunmaktadır. Fakat saç dökülmeleri için, saçların doğru yıkanması oldukça önemli bir konudur. Her gün yıkanan saçlarda sebum miktarı düşmekte ve bu da saçın dökülmesine sebep olmaktadır.

saç-dökülmesinde-uygun-saç-yıkama

Aynı zamanda saçın seyrek aralıklar ile yıkanması da, toz ve kirin saç diplerinde birikmesine sebep olabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da haftada 3 defa olacak şekilde saçların yıkanması çok daha doğru olmaktadır.

Saçı Sıkı Toplamak

Toplu saç, hem rahatlık hem de görsellik açısından oldukça tercih edilse de, bu konuda da dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

saçı-sıkı-toplamanın-saça-zararı

Saçı sıkı toplamak, saçın kopmasına ve dolayısıyla da dökülmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda saçın nefes alabilmesi açısından da saçlara çok fazla ısıl işlemin ve sıkı bir şekilde şekil verilmesi de saç için oldukça zararlıdır.

Bitkilerden Destek Almak

Doğada, birbirinden farklı mucizevi bitki bulunmaktadır. Saç dökülmelerine karşı bitkilerden destek almak, saçların kimyasal ürünler ile temas halinde olmadan saçın sağlıklı yapısına kavuşmasını sağlamaktadır.

Saç dökülmelerine karşı kullanılan en yaygın yöntem ise, sardunya kürü olmaktadır. Genellikle aktarlarda bulunan sardunya yaprakları ortalama olarak 30 dakika boyunca kaynatılır. Temiz saça uygulanılan bu kür, haftada 2 kez uygulandığında saç dökülmelerini gözle görülür derece önlemektedir.

Saç Tipine Uygun Ürünler Kullanmak

saç-dökülmesi-için-uygun-ürün-seçimi

Piyasada, oldukça fazla sayıda saç bakım ürünü bulunmaktadır. Hemen her saç türüne göre üretilen bu ürünler arasından, kişilerin muhakkak kendi saç tiplerine uygun olanını tercih etmesi gerekmektedir. Saç tipine uygun ürünler kullanmak, saç dökülmesi ve daha birçok saç probleminin de önüne geçebilmektedir. Saç tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması, kişilerin saçlarında çok daha farklı problemleri de beraberinde getirebildiği gibi çok daha cansız ve sağlıksız bir görünüme de sebep olabilmektedir.

Saçların bakımlı ve gür görünmesi, hemen herkesin en büyük hayallerinden birisidir. Yukarıda belirtilen önlemlerin alınması ve günde en az 2 litre su içilmesi halinde bu problem ortadan kalkabilmektedir. Bütün bu önlemlere rağmen, hala saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin ise muhakkak bir doktora görünmeleri gerekmektedir.