Saç dökülmesini önlemek için birçok yazı okuyup farklı taraflardan bakarak pek çok önlem almışsınızdır. Verilen öneriler ile saç dökülmesini önlemeye yönelik aşamalar kaydedebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı İpuçları:

    Woman Washing her Hair1- Kafanıza masaj yapın: Saç derisinin kendi görevini yerine getirememesi ile saçlar dökülmeye başlar. Bu nedenle birçok kişi tarafından yapılmayan ve bilinmeyen yöntem olarak saç derisine masaj yapılmalıdır. Bu masajın amacı kan akışının saçlı deri üzerinde toplanmasıdır. Saçlı deriyi harekete geçirmek için damarların akış yönünde hareketler ile masaj yapılmalıdır. Masaj büyük oranda saç dökülmesini engelleyebilir. Masaj uygularken bitkisel yağlardan yardım alabilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı ve hintyağı masaj için kullanılabilecek yağlardan bazılarıdır.

 

C-vitamini2- Meyve yemeyi ihmal etmeyin: C ve E vitamini türevlerini bol şekilde tüketmek saç dökülmesini önler. Bu bilinçle hareket etmeyen kişilerin yetersiz beslendiği gözlemlenmiştir. C vitamininin saçlara etki ettiğini çoğu kişi duymamış olabilir. Fakat turuncu renkteki meyvelerden ve yeşilbiberden alacağınız C vitamini saçların dökülmesini önler. Bunun için meyve tüketimine özen göstermelisiniz. A vitamini belli ölçüde almak gerekir. A vitamini konusunda oldukça duyarlı olmalısınız. Fazla alınan A vitamini saçları döker.

gunes-isinlari-sac-dokulmesi3- Aşırı güneşte kalmayın: Güneş ışınlarının saç dökülmesini hızlandırdığını fazla işitmemişsinizdir. Güneş ışınlarının verdiği ters ışınlar saç köklerinizi adeta yakar. Saç boylarını kurutan güneş saç diplerinin nefes almasını engeller. Güneşin etkisi büyük ölçüde bütün vücuda zararlıdır. Güneş ışınlarının saç dökülmesini hızlandırmaması için saçlar şapka ile kapatılmalı ve sıcak günlerde serbest bırakılmamalıdır. Durulanmayan bakım kremlerinin bu anlamda oldukça faydası olacaktır.
bal-recel4- Makul miktarda tatlı yeyin: Enerji eksikliğinin de saç dökülmesini hızlandırdığını söyleyebiliriz. Peki bu enerji eksikliği neden saç dökülmesi yaratır ve ne yapılabilir. Enerji eksikliği halsizlik ve kuvvetsizlik yaratır. Bunun nedeni protein ve vitamin eksikliğidir. Beslenme durumları çok karışık ve düzensiz ise enerji düşer. Vücutta kollar bile yeterli güçte değildir. Bu durumda saç derisinin de sağlıklı olması beklenemez. Enerjiyi yükseltmek ve hücreleri harekete geçirmek için enerji veren gıdalar tüketilmelidir. Bal, reçel, tahin gibi yiyecekler yüksek oranda enerji depolamanızı sağlar. Sizde de halsizlik ve bitkinlik bir arada ve saç dökülmesi sorununuz varsa yüksek enerjili besinler tüketmelisiniz.
5- Bitki şampuanları kullanın: Saç derisinde görülen aminoasit yetersizliği dökülmeye neden olur. Yeterli olan aminoasit miktarını nereden sağlayabiliriz. Aminoasitler saç derisine şampuandan sağlanabilir. Bu yüzden kullanılan şampuanın bitkisel olması gerekir. Yeterli derecede aminoasit alımı dökülmeyi de aynı oranda azaltır. Saç derisinin de vücut gibi çeşitli maddelere ihtiyacı vardır.

sac-serumu6- Saç bakımınızı ihmal etmeyin: Saç dökülmesini engellemek için yeni geliştirilen ve birçok açıdan fayda sağlayan serumlar, tabletler, ilaç takviyeleri ve iğneler bulunur. Adını sayamayacağımız kadar fazla olan bu yöntemlerin hepsini kullanmak neredeyse imkansızdır. Kendi saç tipinize uygun ve dökülmeyi kesinlikle azaltacak bir ilacın varlığına güveniyorsanız serum şeklinde olanları kullanabilirsiniz. Her gün markaların çeşitli ürünleri bu konuda size yardım etmek için ürünler çıkarır. Bu ürünlerden en faydalıları büyük bir çoğunluk üstünde denenmiş olanlarıdır. Deneysel ve klinik yollarla verimi kanıtlanmış ürünleri kullanmanız yeterlidir. En önemlisi sağlık bakanlığı izni ile çıkarılmış ürün kullanmanız tavsiye edilir.
7- Sarımsak saçın en büyük dostudur: Saç dökülmesini önlemek için uzun yıllar kozmetik şampuanlarına maruz kaldık. Yeni çıkan ürünleri araştırarak kendimize uygun şampuanları araştırmaya koyulduk. Saç dökülmesi için en iyi gelen şampuanların bitkisel şampuan olduğunun kanısına yeni varıyoruz. Saç dökülmesini engellemek için en iyi şampuanlar sarımsak öz içeren ve bitkisel özlerden oluşan şampuandır. Bu yüzden saçların doğal halinde uzaması ve dökülmesini engellemek amacı ile sarımsaklı şampuandan faydalanabilirsiniz.