SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN VİTAMİNLER

Saç Dökülmesini Önleyen Vitaminler

En etkili saç dökülmesini engelleyen vitamin hangisi? Kullanım şekilleri, hangi vitamin çeşitleri, kullanma oranları, günlük ihtiyacımız, en hızlı sonuç verenler…

Vitaminler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin, latince “yaşam “ demek olan “ vita “ sözcüğünden kaynaklanmaktadır. Yaşamın devam ettirilmesi ve vücudumuzun işleyişini  sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için vitaminler çok  önemli besin kaynaklarıdır.
Almış olduğumuz her besinin vücudumuzun değişik alanlarında meydana getirdiği farklı etkiler söz konusudur. Vitaminler bizim için yaşamsal özelliğe sahiptir, bu yüzden gün içinde aldığımız çeşitli vitaminler vücudumuzda her bölümün ihtiyacına göre paylaşılır. Bu sayede vücudumuz sağlığını ve dengesini koruyarak  normal işleyişine devam eder. Bu yüzden her gün ya da belli süreler  içinde asgari miktarda da olsa alınması gereken vitaminler vardır. Her  vitaminin alınması gereken miktar ve bulunduğu besinler bir-birinden farklıdır. Ayrıca ihtiyaç duyulan vitaminlerin türü ve miktarı da kişiden kişiye değişebilmektedir. Kişi, gereken süre içinde gerektiği kadar vitamin almadığında yani ihtiyaç duyduğu şekilde ve yeterli bir biçimimde beslenemediğinde  vücudumuzda bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu da demek oluyor ki; yaşadığımız birçok rahatsızlığın nedeni gerekli vitaminlerin alınamaması olabilmektedir.
Fiziksel olarak canımızı acıtmasa, ağrılara neden olmasa da psikolojik olarak bizi oldukça etkileye-bilen saç dökülmesi sorunu da kimi zaman vücudumuzda meydana gelen vitamin eksikliği durumundan kaynaklanabilmektedir. Aslında bu sorunun birçok nedeni olabilmektedir ancak vitamin eksikliği de saç dökülmesine, bu durumun sıkça yaşanmasına neden olan önemli faktörlerden biridir.
Vitamin eksikliğinden kaynaklanabilecek saç dökülmelerini durdurmanın önemli yollarından biri de saçı besleyen, güçlendiren vitaminlerin sağlanmasıdır. Bunun için de öncelikle saç dökülmesini önleyen vitaminler hangileri olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Aynı zamanda saç kökünü besleyen, saçların sağlığını koruyan vitaminlerin alınması da  saç dökülmesi sorunun önlenmesi için etkili  olacaktır. Saç dökülmesini önleyen vitaminler başlıcalar şunlardır:

Hangi Vitamin Saç Dökülmesini Engeller

Hangi vitamin çeşitleri saç dökülmesini engeller?


BİOTİN: Saç dökülmesini önleyen vitaminler içindendir. Biotin, B vitamin grubundandır. Saç telini kuvvetlendirdiği ve saç dökülmesini giderdiği kanıtlanmıştır. Biotin ayrıca saçların beyazlamasını önlemeye de yardımcıdır. En çok; yumurta sarısı, karaciğer, süt, böbrek ve mayada bulunmaktadır.

ÇİNKO: Yapılmış olan deney çalışmaları neticesinde yeteri derecede çinko alınmadığında  saç  protein  yapısında değişmeler olduğu gözlemlenmiştir. İnsanlarda önemli miktarda çinko eksikliğinin kafa derisinde problemlere yol açtığı, saçların dökülmesine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Sonrasında yeterli çinko takviyesi uygulandığında  bu sorunların ortadan kalktığı  gözlemlenmiştir. Buğday, çinko açısından en zengin besinlerden biridir. Aynı zamanda; istiridye, midye, karides, yumurta sarısı, kabak çekirdeği çinko açısından zengin besinlerdir.

E VİTAMİNİ: Saç dökülmesini önleyen vitaminler içinde yer alması yanında E vitamininin yaşlanma sürecini de yavaşlattığı öne sürülmektedir. Hem saçların erken beyazlamasını önlemesi  hem de saçların sağlığını koruyarak dökülmesini önlemesi açısından önem taşıyan E vitamini açısından zengin besinler; soya fasulyesi, buğday, brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak, yumurtadır.

PROTEİN: Birçok saç kremi ve şampuanın temel maddelerinden biri olduğu gibi, ayrıca saçın da önemli bir parçasıdır.(Saçın yüzde doksanı proteindir.) Proteinin günlük beslenmemizde de tartışılmaz bir  önemi ve yeri vardır. Protein  içeren besinler olarak; yumurta, et, tavuk, balık, süt, peynir, mercimek, nohut, kuru fasülye, fındık, tahıllar, buğday  sayılabilir.

A VİTAMİNİ : (Retinol ) Kuru ve kırılgan saçların tedavisi için bir hayli faydalıdır. Bu vitamin, zarar görmüş saç yapısını yeniden yükleyip, saçlara esneklik ve sağlık kazandırılmasında oldukça etkilidir. Başlıca A vitamini kaynakları arasında; balık, tereyağı, yumurta sarısı, karaciğer, kayısı, böğürtlen  ve havuç sayılabilir.

C VİTAMİNİ: Bu vitaminin saçlar için en önemli görevi, saç köklerine kan taşıyan kılcal damarların çalışmasını desteklemektir. Bu sayede kafa derisinin kan dolaşımını hızlandırmakta ve bu sayede saç kaybının yaşanmasını önlemektedir. Saç köklerini güçlendirmektedir. Turunçgiller, lahana, maydonoz, kuşburnu C vitamini açısından zengin besinlerdir.

FOLİK ASİT: BC Vitamini olarak da bilinmektedir. Folik asit, saç dökülmesini önleyen vitaminler arasında oldukça değerli olan B vitamini grubundandır. Folik asit, vücutta yeni hücre üretilmesinin sağlanması açısından önemlidir. Sebzeler, bira mayası ve karaciğerde bulunmaktadır.

B5 VİTAMİNİ: Pantotenik asit olarak da bilinmektedir. Saçlar için olduğu kadar cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Bu vitaminin vücutta az  bulunması saç  follikülü hücrelerinin yeteri kadar beslenememesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda da saçlar dökülebilmektedir. Bu vitaminin başlıca kaynakları arasında; tavuk eti, karaciğer, kepek, yumurta  sarısı, tahıllar, fıstık, brokoli ve bira mayasıdır.
Saydığımız tüm vitaminler hem genel sağlığın korunması açısından hem de saç sağlığı   açısından oldukça değerlidir. Bizler eğer yeteri kadar sağlıklı beslenmeye özen gösterirsek  saçlarımızın sağlığını büyük ölçüde koruyabiliriz. Ancak bazen bu tek başına yetmeyebilmektedir. Saçlarımız beslenme şartları dışında stres, hava sıcaklıklarının düşmesi, genetik özellikler gibi nedenlerden dolayı da dökülebilmektedir. Böyle zamanlarda takviye bir bakım gerekebilmektedir. Böyle durumlarda saç dökülmesini önleyen vitamin mineral; çinko, B5, Protein gibi daha birçok doğal ve etkili vitamini içeriğinde bulunduran Garlex saç bakım ürünleri, güvenle kullanabileceğiniz, bitkisel içerikli ve etkisi denenmiş, onaylanmış ürünlerdir.