Saç dökülmesi çağımızın hastalıklarından biridir. Pek çok sebebi olmakla birlikte genetik özelliklerden gelen durumlarda saç dökülmesini hızlandırabilir.

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni:

sac-dokulmesi-yanlis-urunler1- Yanlış Saç Ürünü Kullanımları

Saçlara hitap eden ürünler kesinlikle içerik bakımından doğal olmalıdır. Doğal olan şampuan ve saç kremleri saçlara derinlemesine bakım sağlar. Saçların uzun vadede daha sağlıklı ve bakımlı olması için doğadan gelen maddelerin iyileştirici etkisine ihtiyaçları vardır. Bu yüzden şampuanın kalitesi ve saçı ne doğrultuda iyileştirdiği belirlenip uygun bir ürün seçimine gidilmelidir. Aynı zamanda saçlara sürülen jöle ve sprey gibi ürünlerin çabuk bir şekilde temizlenmesi gerekir. Deri gözeneklerini kapatan bu maddeler saç dökülmesini hızlandırır.

 

sac-dokulmesi-tiroid-hastaligi2- Tiroid Hastalığı

Tiroid hastalığının vücuda verdiği tepki öncelikle saçlardan başlar. Saçlar cansız, donuk ve dökülmeye meyilli bir hal alır. Saçlarınızı tararken elinize fazla miktarda saç teli gelir. Tiroid hastalığının önüne geçmek için ilaç kullanımına giderek saçlarınızı kurtarmanız mümkündür. Önüne geçilmeyen hastalıklar kel kalmanıza neden olabilir.

 

genetik-sac-dokulmesi3- Genetik Nedenler

Birçok kişide kellik ve uzun süreli saç kaybı görülür. Dönemsel olmayan saç dökülmelerinde genetik durumun araştırılması gerekir. Genetik olarak ailenizde saç dökülmesi varsa sizde bu durumu yaşayabilirsiniz. Uzmanlar genetik saç dökülmesinin çaresi olmadığını söyleseler de çeşitli tedavi yöntemleri ve dikkatli bakımlarla genetik dökülmeyi azaltabilirsiniz.

 

 

dogum-yuzunden-sac-dokulmesi4- Doğum Dolayısı İle Hormon Değişiklikleri

Doğumdan önce bayanların saçları dökülmez. Hamilelik sırasında hormonlar anne ve bebeğin iyiliği için çalışırlar. Annenin cildi daha düzgün ve saçları parlak olur. Saç, vücut ve cilt kendini yeniler. Doğumla birlikte saçlar dökülmeye başlar. Hormonlar tekrar yer değiştirmeye yüz tutar. Bu dökülme ilk 3 ay çok şiddetlidir. Saçlarınız hormonlara ayak uydurmaya başlar. 6. aya kadar dökülmeler büyük oranda durur.

 

ilacyuzundensacdokulmesi5- Kullanılan İlaçlar

Bazı ilaçlar saç dökülme hızını tetikler. Özelliklede kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar saç köklerinin sağlıklı biçimde çalışmasını engeller. Tedavi bittikten sonra saçlarınız eskisi gibi daha gür ve sağlıklı çıkmaya başlar. Dökülme minimum seviyeye düşer.

 

 

 

psikolojiksacdokulmesi

6- Psikolojik Sorunlar

Psikolojik sorunların ortaya çıkardığı stres durumlarında saçlarınız adeta kendini kaybeder. Daha çok dökülen saçlar için stres yaptığınızda dökülme hızı ikiye katlanır. Bu yüzden rahat bir ruh hali içinde olmak hem vücuda hem de saçlarınıza zarar vermeyecektir.

7- Mevsim Değişiklikleri

Mevsim değişikliklerinden kaynaklanan saç dökülmeleri çok önemli değildir. Sebebini bildiğiniz bir dökülme yaşıyorsanız endişe etmemelisiniz. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen dökülmeler bahar mevsimlerinden sonra geçer. Bu çok doğal bir durumdur. Saçlar kendini yenileme sürecine almıştır. Yenileme süreci bittikten sonra istenilen saç hacmine kavuşabilirsiniz.

yetersizbeslenmesacdokulmesi8- Yetersiz Beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenme ile birlikte vücuda protein ve vitamin alımı gecikmiş olur. Saç kökleri bu durumdan fazlası ile etkilenir. Daha kırılgan ve dökülmeye daha müsait saçlarınız olur. Dengeli beslenmenin ilk şartı sabah kahvaltılarını düzenli yapmaktır. Düzenli hayat tarzı cilde, saça ve vücuda yansır.

 

 

kepeklenme-sac-dokulmesi9- Aşırı Derecede Kepeklenme

Kepek sorunu görüntü olarak daha kötü olsa da asıl etkilediği bölge saç derisidir. Kepeklenme sorunu yaşayan kişilerde saç kökleri tamamen kapalıdır. Saç dipleriniz nefes alamaz ve saç telleri dökülmeye başlar. Kepek sorununu ortadan kaldırarak saç dökülmesini engellemeniz gerekir. Saç derisinin ürettiği kepek problemini çözmek için saç dipleri mümkün olduğu kadar havalandırılmalı ve saç derisine bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Özellikle dikkat edilen nokta kepek oluşumunu engelleyen bitkisel şampuan kullanmaktır. Bitkisel şampuan ile birlikte kepek ve saç dökülme sorununuz ortadan kalkar.

menapoz-sac-dokulmesi10- Menapoz

Bayanların saç dökülme süreçlerini artıran bir diğer etkende menapozdur. Menapoza giren kadınlarda saç dökülmesi %60 oranında artar. Menapoz dönemini daha rahat geçirmek için uygun şampuan ve tedavi yöntemleri bulunmalıdır.