Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Herkes tarafından merak edilen saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir sorusuna cevap arayacağız. İlk önce hemen hemen hemen herkeste olan saç dökülmesinin nedenleri sorusunun cevabını araştırdıktan sonra tedavi yöntemleri nelerdir sorusuna yanıt arayacağız.

Dermatologlar tarafından belirtilmiş olan saç dökülmesinin nedenleri nelerdir birlikte biraz onlara göz atalım.

Saç Dökülmesine Neler Sebep Oluyor?

İlk önce saç dökülmenizin normal seviyede mi yoksa anormal seviyede mi olup olmadığına bakın. Eğer saçlarınız anormal seviyede dökülüyorsa acil bir doktora gidin. Çünkü saç dökülmesi basit gibi duran ama aslında büyük hastalıklara kapı aralayan bir belirtidir. Şimdi ise saç dökülmesinin nedenleri nelerdir onlara bakalım.

  • Saç dökülmesinin en temel ve basit nedenlerinden biri sinir stres sıkıntıdır. Bu durumlarda saçlar çabuk etkileneceğinden dolayı hemen dökülür.
  • Saç dökülmesini etkileyen diğer sebep beslenme şeklimizdir. Yeterli miktarda protein içeren sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir. Eğer ıspanak vb. tarzı sebzeler yemiyorsanız demir eksikliğinden kaynaklı saçınız dökülecektir.
  • Saç dökülmesini etkileyen sebeplerde biri de hormonlardır. Bilhassa kadınlarda hamilelik dönemlerinde hormonları yoğun olduğundan dolayı saçlar dökülür. Hormonlar normale döndüğünde saçınızdaki dökülmelerde zamanla yok olacaktır.
  • Hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilir. Guatr, Biotin eksikliği, Polikistik Over sendromu, Gastrik Bypass gibi önemli hastalıklar saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlk olarak saçımızın dökülmesine sebep olan sorunu bilmemiz gerekir. Bunu öğrenmek için de bir dermatoloğa gitmemiz yeterli olacaktır.

  • Demir eksikliğine ve kansızlığa bağlı saç dökülmelerinde genelde kan değerlerinin düşük olmasından ve demir, çinko, magnezyum, B12 eksikliği olmasından dolayı saç dökülmesinde Xpecia ilacını kullanmanız önerilir.
  • Sinir, stres, üzüntü ve moral bozukluğu gibi durumlarda sorunlardan uzaklaşmanız tavsiye edilir. Uzak durduğunuz takdirde saç dökülmesinden kurtulmuş olursunuz.
  • Guatr, Polikistik Over sendromu gibi yukarda belirttiğimiz hastalıklarda doktorunuzun vereceği ilacı kullanmanız gerekecektir. Aksi takdirde saçlarınızdaki dökülmeler ileri boyuta taşınacaktır.

Saç dökülmesi tedavi yöntemleri nelerdir sorusunun yanıtlarını yukarıda belirttik. Siz de saç dökülmenizde yukardaki tedavi yöntemlerini denerseniz saç dökülmenizin çaresine bakmış olursunuz.