SAÇ FOLİKÜLLERİNİN TIKANMASININ NEDENLERİ SONUÇLARI VE TEDAVİSİ

Saçlarınız onlarca olumsuz etki sonucu tıkanabilir. Hava kirliliği, kimyasal içerikli şampuan ve saç kremleri, saçlarda ki aşırı yağlanma, saç sabitleyici spreyler, stres, saç bakım yağlarının yanlış kullanımı, saç bakım maskelerinin yanlış kullanımı, sık ya da az saç yıkanması, saç boyaları, vitamin eksikliği, havuz suyu kısaca saç foliküllerinin yıpranmasına zarar görmesine neden olan her şey saç köklerinin tıkanmasına neden olur. Bunların yanın da geçirilen ameliyatlar, anestezi, ağır diyeler sonucu da saç dökülmesi meydana gelebilir.

Saç folikülleriniz tıkandığın da saçlarınız yeteri kadar beslenemez  bunun sonucun da saçlarınız matlaşır cansızlaşır düzenli bir şekil de uzayamaz. Saçlarınızı beslenemediği için saç kökleri zayıflar ve dökülme meydana gelir. Eğer dökülmenin önüne geçemezseniz ileri ki safhalar da kelliğe kadar gidebilen sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Önleminizi önceden aldığınız taktir de cerrahi işleme gerek kalmadan saçlarda ki dökülmelerinizi önleyebilir dökülen saçlarınızı tekrar yerine getirebilirsiniz. Saçlarınız günde 50 ile 100 telden fazla dökülüyorsa saç dökülmesiyle karşı karşıyasınız demektir.

Ama bunun çözümü doğal yöntemlerle vardır.

SAÇ FOLİKÜLLERİNİN TIKANMASINA DOĞAL ÇÖZÜM VE TEDAVİ

İki tutam lavantayı 1 litre kaynayan suya ekleyiniz. 6 dakika boyunca lavantayı bekletiniz. Çayınız demlendikten sonra süzme işlemini gerçekleştiriniz. Ilımasını bekleyiniz. Çayınız ılıdıktan sonra temiz saçınızı bu çayı kökten uca saç köklerinize masaj yaparak yediriniz. 1 saat bu çayı saçınız da bekletiniz. Daha sonra şampuan kullanmadan sadece suyla saçınızı yıkayınız. Saç dökülmeniz bitene kadar haftada 2 defa saçınıza uygulayınız.

Malzemeler:

2 tutam lavanta

1 litre su

5 diş sarımsağın içerisine 8 tatlı kaşığı zeytin yağı ekleyerek iyice ezin iki maddenin birbirleriyle iyice özleşmesini sağlayın. Saç diplerinize iyice yedirerek sürün. Saçınızı streç film ile iyice sarın. 2 saat bekletin. Daha sonra saçınız için en uygun olan organik yapılı bir şampuanla saçınızı yıkayın. Bu karışımı hafta da  iki defa boyunca 3 ay boyunca yapın.

Malzemeler:

5 diş sarımsak

8 tatlı kaşığı zeytin yağıi

3 diş sarımsağın içine 3 tatlı kaşığı hint yağı 3 tatlı kaşığı çörek otu yağı  1 tatlı kaşığı lavanta yağı ekleyin. Bu karşımı hafta da bir saç diplerinize masaj yaparak sürün daha sonra streç film ile saçlarınızı sarın. 1 saat saçınız da bekletin daha sonra kendi saç tipinize en uygun olan bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Malzemeler:

3 diş sarımsak

3 tatlı kaşığı hint yağı

3 tatlı kaşığı çörek otu yağı

1 tatlı kaşığı lavanta yağı

Yukarı da bahsettiğimiz maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için kullanacağınız ürünleri bileğinizin iç kısmına sürün 15 dakika bekleyin kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi etkiler görmediğiniz taktir de rahatlıkla maskelerinizi kullanabilirsiniz. Zorunluluğu yoksa ısıl işlemli ürünler kullanmayınız.