SAÇ KEPEKLENMESİ VE KEPEKLENME NEDENLERİ

Saç Kepeklenmesi

Kepek ve kepeklenme nedir? Kepek problemi birçok insanın karşı karşıya kaldığı ve sorun teşkil ettiği sıkıntılı bir durumdur. İnsan vücudu tüm vücut yüzeyleri olarak sürekli ölü hücreleri atar ve cilt yirmi dört günde bir kendini yeniler. Kepeklenme nedenleri; baş derisindeki ölü deri hücrelerinin anormal oranlarda kuruyarak kafadan atılması durumuna kepek denir. Genelde kepek küçük taneli olmakla birlikte ilerleyen zaman içinde büyük taneli de olabilmektedir. Özellikle yağlı saçlarda daha sık görülmektedir. Bulaşıcı olmayan bir mantar sonucu meydana çıkan kepeklenme, oluştuğu bu mantar genelde yağlı ortamda daha fazla gelişir. Bu durum genellikle kaşındırıcı bir etki olusturur ki bu da kişide sıkıntıya sebep olur. Saçtaki kepeklenme dönem dönem yaşanan bir durumdur.Özelikle yaz aylarında azalmakla birlikte kış aylarında artış gösterir.Saçtaki kepek her yaşta görüldüğü gibi ergenlik döneminde daha sık rastlanır. Saç kepeklenmesi sorunu yaşlandıkça azalma gösterir.

Normal olan bir kafa derisinde ölü hücrelerin atılması ve yerine yenilerinin gelmesi süreci orantılıdır. Saç kepeklenmesi sorunu olan bir bireyde ise işte bu oran dengesi bozulur ve çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiş olarak dökülür. Bu ölmemiş hücrelerin dökülmesi de henüz ortaya çıkarılamayan yani bilinemeyen durumun nedenidir. Kepekler ve kepeklenme nedenleri genellikle saç derilerinden dökülerek omuzlara düşer, bu durum insanda sorun teşkil ettiği gibi bazen bu olay bazı durumlarda ağrı da yapabilir. Bu yüzden saçtaki kepek oluşumu nedeni ve bu kepekten nasıl kurtulunur bilmek, bu rahatsız edici durumdan sıyrılmak için çok önemlidir.

Kepeklenme Nedenleri

Saç Kepeklenmesi Nedenleri : Saçtaki kepek sorununun iki nedeni vardır ve bu nedenleri öncelikle iki grup altında toplamak gerekir. Bunlardan birincisi içsel nedenler ikincisi ise dışsal nedenlerdir. İçsel nedenler bir grup altında şunlardır;
Başta hormonal dengesizlikler gelir. Hormonların aşırı ya da az salgılanmasından kaynaklanan nedendir. Diğer bir kepeklenme nedeni sağlık sorunlarıdır. İnsan sağlığında problemler ve özel hastalıklar varsa bu da kepek oluşumunu etkiler. Başka bir neden fazla terlemedir, yani vücuttaki ter bezleri fazla ter üretiyorsa bu da kepek oluşturur. Yetersiz temizlik ve hijyen de bir diğer nedendir. Kişi saç temizliğine gereken önemi ve değeri vermiyorsa kepeklenmeye ayrıca bir davetiye çıkarır. Alerjik hassasiyetlerde kepeğe nedendir. Kişinin neye alerji gösterdiğini bilmesi ve onu kullanmaması gerekir ki kepek sorunundan kurtulabilsin. Aşırı yorgunlukta saçtaki kepeklenme oluşumuna bir nedendir. Ayrıca duygusal stres insanı aşırı sıkıntıya soktuğu için bu da bir kepeklenme nedenidir. Aynı zamanda fazla oranda şeker, yağ, nişasta ve bu türlü olan gıdaları çok fazla tüketmek saç kepeklenmesi ve kepek oluşumuna katkı sağlayan nedenler arasında gelir. Dengesiz ve yanlış beslenme de kepeğe neden olur. Kişi öncelikle zamanlı zamansız yemek yiyip doğal ürünlerle değil de kimyasal içerikli ürünlerle besleniyorsa kepek oluşumu muhtemeldir. Direk olarak besinlerle alakası yoktur ama çok baharatlı gıdalar, ağır yemekler yeniyor ve sıcak gıdalar alınıyorsa vücudun yağ salgısı artacağından kepeklenmeye yol açar.

Kepeklenme

Saç kepeklenmesine neden olan; İkinci grup dışsal nedenler ise şunlardır; Abartılı saç spreyi, saç jölesi, saç köpüğü, saç jeli, saç şekillendiricisi, saç kıvırma maşaları ve ütü kullanmak saçı dışarıdan etkileyen kepeklenme nedenleri arasındadır. Diğer bir dış neden; saç boya maddelerinin yanlış kullanılması, yani bu saç boya maddelerinin saç derisine temas ettirilmemesi gereklidir. Başka bir neden elektrikli bigudilerin yanlış kullanımı, bu bigudiler aşırı ısı ve sıcaklık ilettikleri için saçta uzun süreli kalmalarına ve saç derisiyle temas etmemelerine dikkat etmek gerekir. Bir diğer neden soğuk hava ve kuru mekanlardır, özellikle kışın soğuk havalarda fazla ısıtılmış mekanlarda kuru cilt, fazla kaşıntılı ve pul pul dökülen derinin yani kepeğin en sık görülen nedenidir. İnsan vücudu ısıya çok duyarlı olduğu için sonuçta saç derisi de ısıya duyarlıdır. O yüzden çok soğuk havalarda dikkat etmeli, kuru mekanlarda da fazla kalmamalıyız. Sıkı şapka, eşarp ve bu tür başa geçirilen cisimlerde kepeklenme nedenleri ve oluşumunu etkileyen nedenler içinden biridir. Bir diğeri ise; Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmamasından kaynaklanan kepek oluşumudur. Bir de stres, panik ve tansiyondur ki bunlarda bir nevi kepek oluşma nedenidir.

Aslında saç kepeklenmesi sorunu genellikle saç derisinin kuruluğu olarak bilinmesine karşın bu sorunla karşı karşıya kalan insanlar arasında yaşayanların çoğu yağlı saç derisine sahiptir. Yani sebep sadece kafa derisinin kuru olması değildir. Aynı zamanda şu da vardır ki kepeğin kellikle uzaktan yakından hiçbir bağlantısı yoktur. Eğer siyah giymek zorunda olduğunuz bir işiniz varsa kepek oluşumu normal şartlara göre daha büyük bir sorun teşkil eder ki, bu da kepeklenme olmasına nedendir. Seboreik dermatit de sık görülen bir kepeklenme nedenidir, kırmızı ve yağlı derinin sarı pullarla veya beyaz döküntülerle kaplanması ile belirir.Bu seboreik dermatit sadece kafa derisini değil,kaş ,burun kenarı,ter bezleri,kulak arkaları gibi diğer bölümleri de etkiler.

Başka bir sebepte pitosporum adı ile bilinen malassezia adlı yağla beslenen  maya benzeri mantardır. Bu mantar sağlıklı insanların saç derisinde yaşar ve bir sorun yapmaz sadece saçı kepeklendirir ve deri döküntülerini alevlendirir. Ayrıca Parkinson hastalığında sebebi henüz bilinemeyen bir şekilde kepek oluşumuna sebep olmaktadır. Bunun yanında kalp krizleri, inme, bağışıklık sistemi bozuklukları, HIV virüsü, AIDS gibi hastalıklarda kepeklenme ihtimalini artırır.

Mayalı ürünler, tatlılar, kek, ekmek, bira, şarap gibi gıdalarda kepeği tetiklediği gibi mantar büyümesine yardımcı olarak kepeklenmeye neden olur.