SAÇ KREMLERİ  SAÇ BAKIM MASKELERİ NEDEN SAÇ DİPLERİNE SÜRÜLMEZ

Günümüz de devamlı yenilenen teknoloji sonucun da insanlar istedikleri her ürünü rahatlıkla bulur hale gelmişlerdir. Çok değil bundan yaklaşık on yıl önce bu kadar çok çeşitli ürün bulmak imkansızdı. Değişen yaşam şartları kişileri çeşitli ürünler kullanmaya teşvik etmektedir. Hayatın koşuşturmacasın da en önemli en değerli şeylerden biri zamandır. Kişiler saçların da kullandıkları ürünlerin de hem zamandan tasarruf etmesini aynı zaman da etkili olmasını istemektedirler.

Kısa sürede güzel sonuçlar veren ısıl işlemli saç şekillendiriciler istenilen sonucu çok iyi bir şekil de vermelerine rağmen saçlara zarar verir. Bunların yanın da boya gibi kimyasal işlemler, güneş, deniz suyu vb. bir çok olumsuz etki saçlara zarar verir. Bu zararların etkisini minimuma indirmek için günümüz şartların da şampuanlar yetersiz kalmaktadırlar. Öncelikle kişiler kendi saç tiplerine en uygun ürünü seçtiklerinden emin olmalıdırlar. Bunun yanın da doğal içerikli ürünleri tercih etmelidirler. Kimyasal içerikli ürünler saça yarar sağlamak yerine saçı yıpratır saç köklerini tıkarlar.

Şampuanın yetersiz olduğu durumlarda yardımcı olarak saç kremleri, saç bakım maskeleri devreye girmiştir. Öncelikle kendi saç tipinizi belirledikten sonra aldığınız saç kremi ya da saç maskesi olsun bu ürünü kullanırken saçlarınızın nemli olduğundan emin olun. Saçlarınız aşırı ıslaksa saçlarınızda ki fazla suyu alın. Daha sonra en önemli şey ise kullandığınız saç bakım maskesini saç diplerinize sürmeyin. Peki neden saç bakım maskeleri ya da saç kremleri yüksek nemlendirici içerikli yoğun kıvamlı ürünlerdir. Bu tarz ürünler saç diplerine sürüldüğü taktir de saç köklerinizi tıkayabilir. Tıkanmaların sonucun da saçlarınız koparak dökülmeler meydana gelir. Bu gibi durumları önlemek için saç diplerinizden 3 parmak uzaklıktan başlayarak tüm saçınıza saç maskenizi yedirin. Kullanım talimatlarına uygun olarak saçınız da bekletin. Verilen süreden daha uzun süre saçınız da maskeyi bekletmeniz saçlarınıza zarar vermez aksine saçınıza faydalıdır. Bir maskeyi ortalama 5 dakika bekletiniz. Yoğun içerikli yapıcı, onarıcı maskeler ise saçlar da yarım saat bir saat süre zarfın da bekletilebilir.

Uzun bir süre saç maskesini saçlarınıza sürdüğümüz ve saçlarınız da dökülmeler olduğu taktir de saçlarınıza on gün de bir karbonatlı limon karışımını sürün 5 dakika saçınız da bekletin daha sonra saçınızı durulayın. Bu işlemi yaklaşık bir ay tekrarlayın.

Saç maskeleri saç kremlerine göre daha yoğun içeriklidir. Saç kremleri saçları onarmaktan çok nem verme ve yumuşatmaya yarar. Saç maskeleri saça nem verdiği gibi saçı ısıdan e dış etkenlerden korur. Aynı zaman da yıpranmış saçları onarmaya yardımcı olur. 1 2 dakikada saçlara etki etme sözü verem saç bakım maskeleri genellikle istenilen sonucu veremezler. Bu tarz maskeleri etkisini arttırmak için saçlarınız da daha uzun süre tutunuz.