SAÇLARDA DÖKÜLME NASIL ÖNLENİR

Saçlar Neden Dökülür

Saçlar neden dökülür üzerine çeşitli sorunlar ve problemler olduğu gibi bu sorunlardan kurtulma yollarıda mutlaktır. Günde dökülen saç sayısı 50 ila 100 arasında olması normaldir ama daha fazla dökülen saç işte o zaman saç dökülmesi ile nitelendirilir. Tüm insanlarda saç şekillerinin genelde sosyal ve kültürel bir önemi ve değeri vardır. Saç dökülmesi yaşayan bir kişi kendini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlar ve bu durumdan kurtulabilmek için çeşitli yöntemlere başvurur. Ancak saçların neden döküldüğü bulunmadan doğru bir tedavi şekli uygulanamaz. Bu sebeple de, aşırı saç dökülmesi, saç köklerinde zayıflama, saç tellerinde incelme, kopma, yıpranma gibi şikayetleri bulunan kişiler bir dermotolog uzmana kesinlikle görünmeleri gerekir. Saçların yarısından çoğu genelde uzama ve büyüme halindedir ve bu süre 2 ile 6 yıl arasında değişiklik gösterir. Geriye kalan saçlar ise 2 ile 3 ay içinde dinlenme evresine girerek bekler ve sonunda dökülür. İşte bir günde dökülen 50 ile 100 tel saç bunlardır. Saçların neden döküldüğü sebebini bilmek, hem bilinçli davranmamızı hem de, tedbirler almamızı sağlayarak, doğru tedavi şeklini uygulamamıza yardımcı olacaktır.

İşte saçların dökülmesi nasıl önlenir ile ilgili başlıca konular: Uygunsuz saç bakım ve kozmetik ürünlerin kullanımı ki bu da, boya, perma, renk açıcı, düzleştirme gibi saça zarar veren uygulamaların yanlış biçimde yapılması. Bu işlemlerin aynı anda ve çok sık yapılması saçı zayıflatıp, yıpratır ve ayrıca kırılmasına neden olur. Saçı geren lastiklerle saçı toplamak, örmek gibi saç şekillerinin yapılması da saç dökülmesine neden olur. Saç diplerinden sabit bir çekme kuvveti uygulanıyorsa saç kaybına neden olur. Aynı zamanda çok sık saç taramak, fırçalamak ve yıkamakta saçı kırar ve zayıflatır. Bu da zamanla dökülmelere sebebiyet verir. Şampuandan sonra mümkünse bitkisel ve doğal saç kremi kullanmak saçın taranmasını kolaylaştırır ve yıpranması engellenir. Saç ıslakken taranmamalı ve havluyla kurulanırken ovalanmamalıdır, çünkü saçın en kırılgan olduğu zamanlar ıslakken olandır. Saçları tararken ya doğal kıl fırçalarla fırçalanmalı ya da geniş ağızlı düz uçlu taraklar kullanılmalıdır.

Saçların neden döküldüğü konusundaki diğer bir konu kalıtsal özelliklerdendir. Aileden gelen kalıtımsal özellikler ile bayanlarda saçlarda azalma görülür fakat kellik pek olmaz. Bu kalıtımsal özellikten dolayı saç dökülmesine de erkek tipi saç dökülmesi denir. Bunun kalıcı bir tedavisi olmamakla beraber bir uzman tarafından müdahale edilmesi en doğrudur.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saçlarda dökülme nasıl önlenir? Alopesi areata denilen rahatsızlıkta yine saçlar neden dökülür saçlarda dökülme nasıl önlenir anlamında dökülmeyi tetikleyen bir nedendir. Saç derisinde bozuk para şeklinde yuvarlak alanların açılması ile görülür. Bu rahatsızlık insanda her yaşta görülebiliyor ama nedeni tam olarak bilinmiyor. Fakat bir süre sonra, bazı hastalarda saçlar tekrar kendiliğinden büyüyor.

Bayanlarda doğum sonrasında da dökülen saçlar, döngü geçirdiğinden dolayı dinlenme sonrası aşırı miktarda saç dökülmesi yaşanarak daha sonraki 3 ile 6 ay içinde kendini tekrar yeniliyor.

Yüksek ateş, enfeksiyon, soğuk algınlığı ile yaşanan rahatsızlıklarda saçları dinlenme aşamasına soktuğu için 3 aya kadar aşırı dökülme yapıyor ve daha sonra eski halini alıyor.

Yetersiz protein alımı da yine saçları dinlenme evresine sokuyor saçların neden döküldüğü ve saçlardaki dökülme nasıl önlenir içinde olan bu durum vücut için gerekli olan proteini alamayan vücut, kendi proteinini muhafaza etmek için saçlara bunu göndermiyor. Bu şekilde saç kaybı oluşuyor. Yeterli proteinin alınması halinde saçlar tekrar büyüme aşamasına geçiyor.

Tiroid bezinin tembelleşmesi ya da aşırı çalışması durumunda da yine saç kayıpları gözlemlenebiliniyor. Bu hastalığın tedavisinde saçlar kayıpları giderilebiliyor.

Kanser tedavisi gören hastaların bazı ilaç alımlarıyla dökülen saçlar bu tedavi bittikten sonra tekrar dökülen saçlar çıkmaya başlıyor.

Çeşitli cerrahi müdahaleler ile dökülen saçlar da yine birkaç ay sonra kendini yenileyip, çıkıyor.

Demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi de bazı insanlarda görülebiliyor, yeterli demirin alınması ile tedavi olan hastalarda bu saç kaybının düzeldiği görülüyor.

Kronik hastalığı olan kişilerde de sürekli saç dökülmesi görülüyor ve bunun bir tedavisi olmadığı gibi ömür boyu süren bir saç dökülmesi oluyor.

Bir diğer neden ise, saç derisinde görülen mantar hastalıklarıdır. Saç derisinde kabuklanma ile görülüp kendini belli eden küçük yamalar, saçlarda kırılma, kızarıklık, sızı şeklinde oluyor. İlaçla tedavisi mümkün olan bu rahatsızlık daha sonra düzelebiliyor ve yeniden saç büyümesi görülüyor.

Bayanların doğum kontrol hapları kullanmaları da yine hormonlarda yapacağı etki ile saç dökülmesi yapıyor. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu tarz haplar, çok saç dökülmesi yapıyorsa yine doktor kontrolünde değiştirilmesi gereklidir.

Mevsimsel, değişiklikler, hava şartları, hava kirliliği gibi nedenlerle de dökülen saçlar yine geçici olup saçlara gerekli olan doğal saç bakımı ile bu sorun da çözülebiliyor.

Bir başka saçlardaki dökülme nasıl önlenir ile ilgili konu, saç koparma hastalığıdır. Bazı kişilerin saçları koparana kadar çekmesi ve bunun sürekli olması artık zayıflayan saç köklerinin kaybı ile sonuçlanır. Bu çeşit hastaların özellikle bir psikolojik danışmana götürülmesi ve o şekilde tedavi alması tavsiye edilir.