SAÇLAR NEREDEN UZAR?

Kadınlar ya da erkekler olsun dış görünüşte en çok önem verilen yerlerden biri saçtır. Kişinin saçını boyatması, uzatması ya da saç kesimini değiştirmesi kişiler de çok büyük değişikliklere neden olur. Peki saç bu kadar önem verilen bir yerken saçın nasıl uzadığını nereden uzadığını sağlıklı saç uzamasının nasıl olduğu gibi bir çok konuyu doğru olarak biliyor muyuz onu araştırmalıyız.

SAÇ NASIL UZAR?

Öncelikle her canlı gibi saçlar da belli bir sürenin sonun da saç köklerinin ölmesi sonucuyla koparak dökülür bir diğer değişle ölür. Saç keratin yapılı ürünlerdir. Bu nedenle yüksek ısılı ürünler ya da kimyasal işlemler sonucun da yapıları bozularak hasar görürler. Saçların beslenmesi kökten uca olur. Ancak bazı durumlar da saçlar sadece kökler için ya da sadece uçlar için bakımlar da uygulanabilir. Öncelikle saçlarınızın nasıl uzadığına bakalım. Çoğu kişinin yanlış bildiği bir durum olan saçların uçtan uzadığıdır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Saçlar kökten uzar kökten beslenir.

Bazı kişiler de saçlarımız kökten uzuyorsa saç uçlarımız yıprandığın da saçlarımızın uzaması neden duruyor ya da yavaşlıyor gibi sorular olabilir. Bunun nedeni saçlar yıprandığı zaman saç köklerinin saçların uzaması ve sağlıklı kalması için kullandığı vitamin ve minerallerin yıpranan saç uçlarına aktarılarak saç uçlarını tamir etmeye çalışmasından dolayı saç uzamasına giden vitamin ve minerallerin saç onarımına gitmesiyle saçlar da uzama durur ya da yavaşlar bu saçların yıpranma oranına bağlıdır.

Saç köklerinin tıkanması ya da boya gibi kimyasal işlemler saç köklerine zarar vererek saçların uzamasını engeller. Öncelikle her defasından tüm saçımızı boyamak yerine ihtiyaç doğrultusun da boyamalıyız. Renk kaybı yüzünden saçlarınızı boyuyorsanız renk koruyucu ürünlerle bu süreyi uzatabilirsiniz. Saç köklerinin tıkanması yağlı saçlar da daha çok görülen bir durumdur. Öncelikle yağlı saça sahip kişiler düzenli olarak hafta da iki saçlarını yıkamalıdırlar. Saçlarınızı hafta da iki defa yıkamak sizin için yeterli değilse bu durum saç köklerinizin tıkanmasında dolayı oluşan bir durumdur. Saçlarınızı çok sık yıkamak bu durum için çözüm değildir. Aksine saçlarınızın daha çok yağlanmasına neden olur. Çok sık saçlarınızı yıkandığınız da saçlarınıza normalden daha fazla kimyasal verir aynı zaman da saçın doğal yararlı yağlarını da yok etmiş olursunuz. Öncelikle saçlarınızı haftanın iki günü yıkma periyodundan sonra eğer ki saçlarınız yağlanıyor ve bu durumdan şikayetçiyseniz yıkamak yerine kuru şampuanlarla saçlarınız da ki fazla yağı alabilirsiniz.

Saç yıkama sırasında saç şampuanınızdan önce bir sefer saçlarınızı yeşil doğal sabunla yıkamalısınız. Saç diplerinize masaj yaparak saç köklerinizi uyarmalısınız. Duştan önce saç köklerinizi sirkeli su ya da karbonat limon karışımını sürüp 15 dakika bekletmelisiniz. Bu işlemi hafta da bir defa şikayetiniz bitene kadar devam etmelisiniz. Saç her zaman kökten uzar saçımızın sağlıklı olması için saçımızı kökten uca beslemeliyiz. Aynı zaman da içeriden de yeterli vitamin ve mineralleri alarak saçın sağlığına katkı da bulunmalıyız.