SAÇLARINIZI DAHA AZ YIPRATMAK VE KABARMASINI ÖNLEMEK İÇİN NASIL KURUTMALI NELER KULLANMALISINIZ

Toplum olarak banyoya, hamama çok düşkünüzdür. Bu gelenek yüz yıllar öncesine kadar gitmektedir. Rahatlatıcı bir banyonun arkasından özellikle kış ayların da saçlarımızı kurutmamız gerekir. Peki nasıl saçımızı kurutmalıyız. Özellikle uzun saçlı kadınlar arasında bu konu çok konuşulur. Çünkü saçlarımıza yağlar, saç maskeleri onlarca çeşit ürün sürmüşüzdür ancak yanlış saç kurutma ve banyo sonrası kullandığımız yanlış ürünler sonucu saçlarımızı kabarık mat gözükebilir.

Çoğu kadın saçlarını yıpratmamak için kurutmaktan bile çekinir. Ancak bazı durumlar da saçlar kuruduktan sonra öyle kötü bir hal alır ki saç kurutma makinasının yanın da yüksek ısılı saç şekillendiricilerine de ihtiyaç duyarsınız. Bu gibi durumlar devam ettiği müddetçe saçlarınız zamanla yıpranır ve geri dönüşü çok zor olan hasarlar meydana gelir.

SAÇ YIPRATMASI NASIL KURUTMALI?

Öncelikle saçlarınızı kurutmadan önce saçlarınız da ki fazla suyu temiz bir havlu yardımıyla iyice almalısınız. Böylece saçlarınızı kuruturken hem daha az zaman hem de saçlarınızı daha az ısıya maruz bırakmış olursunuz. Saçlarınızı iyice kuruladıktan saçlarınıza dolaşmış saçlar için üretilen spreylerden sıkabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı daha kolay tarayabilirsiniz. Saçlarınızı kurutmadan önce kalın dişli yumuşak plastikten üretilmiş olanlar tercih edilebilir daha sonra tüm saç tarandıktan sonra ince dişli bir tarakla tekrar tüm saçınızı taramalısınız. Daha sonra önce yüksek ayarda daha sonra daha düşük ayarda saçlarınızı kurutmaya başlayabilirsiniz.

SAÇLARIN YIPRANMASINA KARŞI NELER KULLANMALI?

Başlangıçta saçlarınız çok ıslak olduğu için yüksek ısıda saç kurutma makinanızı tek bir yere değil dalgalandırarak tüm saçınızı kurutabilirsiniz. Bu tarz kurutmada tarağa ihtiyaç yoktur. Daha sonra saçta ıslaklığın verdiği renk koyulaşması azalmaya başlayıp elinizle tuttuğumuz da hafif bir nem gelecek şekilde olduğun da saç kurutma makinasının ayarını düşürerek önce tüm saçımızı tekrardan taramalı daha sonra orta dişli bir tarakla eğer tararken saçlarınız tarağa çok takılmıyorsa daha ince dişli bir taraklar saçınızı kuruturken kullanmalısınız. Saçınızı düzenli olarak 30 saniye de bir taramalısınız böylelikle saçlarınız da oluşan kabarmaları önleyebilirsiniz. Saç diplerinizi ellerinizle havalandırarak kuruttuğunuz da saçlarınız daha alımlı gözükecektir.  Eğer saçlarınız yıpranmış ve nemden yoksunsa saçlarınızı kuruturken sağlıklı saça göre daha çok kabarmayla karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek içim hem kabarmayı önleyici hem de ısıdan koruyucu ürünler sizin için bire birdir. Unutulmamalıdır ki bu tarz ürünleri alırken alkol içerikli ürünlerden kaçınmalısınız. Çünkü alkol yapısı gereği saçları kurutur ve yıpratır.

Saçlarınız da fön çekilmiş gibi bir düzlük istiyorsanız saçları arasına alarak sıkıştıran modern taraklar sizin için oldukça uygundur. Bu tarz taraklar saç kurutma makinasıyla beraber bir nevi saç düzleştiricisi görevi görür. Aynı zaman da saçlarınıza gün için de durulanmayan nemlendirici saç spreylerini kullandığınız da gün için de oluşabilecek olumsuz etkilerden de saçınızı korumuş olursunuz.