Saçların Yağlanmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saçları Uzatmak

Saçların Yağlanmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saçlarla ilgili sürekli şikayet haline gelen sorunlardan birisidir yağlanma tamamen yağlanmadan kurtulmak bize yararlı görünse de zarardan başka bir şey değildir. Saçların yağlanması fizyolojik açından çok normal bir durumdur. Bununla birlikte saçların yağlanmasını önlemek için önerilerde bulunacağız.

Saçın Yağlanmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

 • Öncelikle sürekli yıkama durumu her ne kadar bize temiz görünse de asılda yağlanmayı tetikleyen durumlardan bir tanedir. Onun için saçları 3-4 günlük aralıkla yıkamalıyız.
 • Sürekli saçların taranması ve sürekli oynanması da yağlanmayı artırmaktadır.
 • Saçlarınız gün içerisinde çok yağlanma yapıyorsa kuru şampuan kullanabilirsiniz. Bunu da saçların köklerini sıkın ve 1-2 dk bekletin ardından geniş dişli bir tarakta tarayın bu yöntem saçların gün içerisinde yağlanmasını engeller.

 • Soğuk su da saçların yıkamaya çalışın bu durum saçların daha az yağlanmasında etkili olur. Sıcak su ile saçların yıkanması saçların derisini kurutup bu kurumayla ile birlikte vücut teki yağ oluşumu yapmaktadır.
 • Saç spreyi köpük ve jöle gibi saç ürünleri saç derisine yakın uygulanmamalıdır aksi takdirde saçları olduğundan ve yağlanmayı da hızlandırmaktadır.
 • Seçtiğiniz şampuanda önemli bir etkidir. Şampuan climbazol içeren saçtaki mantarı ve kepeği engelleyen yapı da olası saçların yağlanmasında büyük ölçü de azalımınım sağlamaktadır.
 • Saçların şekillendirme ürünleri saçın kuruma ve kırılmasına neden olmaktadır. Kuru saç dibi saçların yağlanması sebep olmaktadır.
 • Saçın yağlanmasını önlemek için bir diğer önemli yöntem ise saç kremlerini düzgün ve etkili bir şekilde kullanımı önemlidir. Saç kremini çok diplerini sürmemek gerekir. Eğer diplere uygulanması ile birlikte yağlanma oluşumunu arttırmaktadırlar.
 • Eğer cihaz kullanıyorsanız kullandığınız cihazı saçlara dedirmemelidir. Saçları önce silikon bazlı serum kullanılması daha iyidir.
 • Saçların yıkanması ve kullanılmasın yanı sıra yediğiniz şeylerde saçların yağlanmasına sebep olmaktadır. Çok yağlı ve fast food yiyecekler saç diplerinde yağlanmaya sebep olmaktadır.
 • Saçın yağlanmasını önlemek için haftada 1 kez saçlarınızda ve saç diplerinde oluşan ölü derileri temizlemek için sirkeli su ile yıkayın. Uygulaması oldukça basittir. Saçlarınız şampuanla yıkadıktan sonra bir ölçek sirkeye 5 ölçek su ile karıştırın ve saçlarınız bu su ile durulayın daha sonra fazla oluşan suyu havluya alın ve saçlarınız doğal bir şekilde bırakın ilk başlarda sirke koksa da daha sonra kokusu uçacaktır. Yapılan bu işlem saç diplerinin temizlenmesinde etkili bir yöntemdir.

 

 

Saçın yağlanmasını önlemek belirttiğimiz şeyler basit durursa da yapıldığı taktirde büyük gelişim göstermektedir.