Saçta Hormonların Etkisi

Hormonlar vücudun çeşitli  biyokimyasal maddelerini üretir. Yaptıkları kimyasal vücuda yayılır böylece bu bezler kan dolaşımına doğrudan hormon salgılarlar. Bunlardan sadece dakika da üretilen bir miktarı bile vücut üzerinde derin etkileri var, bu da bu kimyasalların çok güçlü olduğunu gösterir.

Erkek cinsiyet hormonuna testosteron denir. Testosteron ve etestislerergenlik döneminde zamanla gelişir erişkinlerde görülen hormon seviyeleri yaşla beraber zamanla artar. Aslında aynı hormonların ergenlikteki değişikliklerin birçok nedeni vardır; phallus’um ve skrotum, sperm üretimi, bir cinsel dürtü geliştirilmesi, ses değişikliği, büyüme testosteron ve hormonal nedenli saç dökülmesi  arasında önemli bir bağlantı vardır.nkoltukaltı ve kasıklarda kıl büyümesi,  kemik ve kas kütlesi artışı, ve temel vücut şekli değişir.

Sivilce ve sakal büyümesine neden bu hormonlar aynı zamanda kellik başlangıcı sinyali olabilir.Androjenlerin varlığı; testosteron ve onunla ilgili DHT hormonu, bazı folikülleri gerileterek ve ölüme neden olur. Testislere ek olarak, böbreklerin biraz yukarısında yer alan böbreküstü bezleri, androjenikhormonlar üretir ve bu her iki cinsiyette de benzer olacaktır.Kadınlarda, yumurtalıklar saçları etkileyebilir.

Erkeklerde ve kadınlarda Saç Dökülmesi Hormon İlişkisi Etkisi

Hormon doğrudan androgenetikalopesidahil olmak dihidrotestosteron (DHT) testosterona göre daha geç hissettirir. DHT, testosteron üzerinde, enzim 5-a redüktaz hareketiyle oluşturulur. Erkeklerde, 5-a redüktazenzimi aktivitesi saçsız bölgede daha yüksektir. Bu deneyim erkeklerin desenli alopesininnedenini açıklamaya yardımcı olur. Enzim 5-a redüktaz aslında iki formu vardır, Tip 1 ve Tip 2 gelir. Enzim 5-alfa redüktaz Tip II, saç köklerinin baskın formu, saç dökülmesi ilaçlar tarafından engellenmiştir.

Her yeni çevrimi ile saç gövdesine giderken küçülür ve böylece DHT, anagen (büyüme) döngüsünün uzunluğunu azaltır ve telogen (dinlenme) faz evresini artırır. Buna ek olarak, DHT ergenlik ve yetişkinliğin yanı sıra desenli kelliğe (androgenetikalopesi) girerken görülen saç çizgisi bir zamansal şekillendirilmesine neden olur. DHT de yaşlı erkek ve ergen ve yetişkin akne prostat büyümesine sebep olur.

Testosteron etkileri aksiller ve kasık saç, oysa DHT etkileri  isesakal büyüme, gövde ve bacaklarda kıllanma, kellik ve burun ve kulaklarda kıllanma görülür.

Yaşın Etkisi

Gerekli genlerin ve hormonların varlığı tek başına kelliğe neden olmak için yeterli değildir. Bir kişi ergenliğe ulaştıktan sonra bile sürekli olarak  saç köklerinin saç dökülmesi meydana gelmesi için bir süre boyunca hormonları açık olmalıdır. Bu etkiler son olarak kendilerini göstermektedir.Belirtiler bir bireyden diğerine göre yaş değişir ve bir kişinin genetik bileşimi ve kan testosteron düzeyleri ile ilgilidir.

Erkeklerde saç dökülmesi tek seferde ya da bir sabit, bir ilerleme ile oluşmaz. Saç dökülmesinin karakteristik konjonktürel olduğunu unutmamalıyız. Yavaş ve hızlı saç dökülmesi  meydana gelebilir. Zamanla kişinin saçları incelip cansızlaşır ve dökülme meydana gelir. Belli bir süreden sonra kişide kellik meydana gelir.