SIK SIK SAÇ KESTİRMEK SAÇA FAYDALI MIDIR ?

Halk arasında yaygın bir inanış vardır kişi saçlarını kestirince ya da kazıtınca saçları daha gür olur daha sağlıklı olur diye ancak bu durum yanlıştır. Kişinin saçları tahrip olmuş yanmış ya da kırılmışsa düzenli bakımlar sonucun da 1 2 ay da bir saçların uçlarından kesilmesi saçların kendini onarmasına katkısı vardır. Ancak sağlıklı bir saçı kestiğiniz de saçlarınız da bir etki beklemeyin.

Saç kesimi sağlıklı saçlar da 6 ay da bir olumsuz dış etkilerden dolayı saç uçların da incelmeler olabilir. Bu gibi durumlar da saç uçlarının yıpranmaması için saçlar kesilebilir. Saçların sağlıklı ya da sağlıksız olması saçın uzunluğuna bağlı değildir. Saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız öncelikle saçlarınızın köklerinden kanla beslendiğini unutmamalısınız. Bu yüzden saçlarınızı beslemek istiyorsanız öncelikle vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun.

Saçlarınızı içeriden besledikten sonra saç yapınıza göre düzenli bakımlarınızı yapın. Kendi saç tipinize uymayan ürünleri kullanmaktan kaçının. Öncelikle saçlarınız da kırılma matlaşma yoksa hafta da bir saçınıza yapacağınız hem nem verici hem koruyucu maskeler sizin için idealdir. Örneğin 1 olgun avakadoyu soyun. Soyulmuş avakadoyu çatalla ezin içerisine 1 ampul E vitamini 2 tatlı kaşığı badem yağı 1 tatlı kaşığı zeytin yağı atın. Karışım homojen olana kadar karıştırın. Bu karışımı tüm saçınıza sürün. 1 saat bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın.

Malzemeler:

Olgun avakado

1 ampul E vitamini

2 tatlı kaşığı badem yağı

1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Saçlarınız eğer ki ısıl işlem ya da kimyasal işlemler gibi saçın keratin yapısını bozan olumsuz etkiler sonucun da zarar gördüyse öncelikle saçlarınızı her ay ya da 2 ay da bir düzenli olarak kestirmelisiniz. Daha sonraları düzenli olarak yoğun bakımlarla saçınızı onarmalısınız.

Yıpranmış saçlarınızı onarmak istiyorsanız yağ bakımlarını hafta da bir uygulayarak saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

2 tatlı kaşığı badem yağı, 3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı,  2 tatlı kaşığı yılan yağı, 1 tatlı kaşığı jojoba, 1 tatlı kaşığı menekşe yağını karıştırın. Bu karışımı benmari usulü ısıtın. Eğer benmari usulü ısıtamıyorsanız tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak sürdüğünüz yağı saç kurutma makinasıyla da ısıtabilirsiniz. Bu yağ karışımını yaklaşık 2 saat saçınız da bekletin. Daha sonra kendi saç tipinize uygun organik yapılı bir şampuanla saçınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Kullandığınız yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığını anlamak için yağlardan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürün kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de rahatlıkla yağlarınızı kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı badem yağı

3 tatlı kşığı Hindistan cevizi yağı

2 tatlı kaşığı yılan yağı

1 tatlı kaşığı menekşe yağı

1 tatlı kaşığı jojoba yağı