Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Bitkisel Maskeler

Maskeler

Birçok kadının ortak sorunları arasında yer alan en büyük rahatsızlık siyah noktalar olmaktadır. Özellikle yağlı ve geniş gözenekli ciltlerde oluşan siyah noktaların asıl sebebi beslenme ve gün boyunca ciltte biriken kir, yağ ve makyaj olmaktadır. Sivilce ise siyah noktaların ileriki evresini oluşturmaktadır. O nedenle siyah noktalar sivilceye dönüşmeden önce siyah noktalardan kurtulmak gerekmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için bitkisel maskeler kullanılabilmektedir. Siyah noktaları temizleyebilmek için ilk olarak gözeneklerin açılması gerekmektedir. Bunun için en iyi yol ise buhar banyosu olmaktadır. Başın üzerine bir çarşaf ya da havlu örtülerek geniş bir kaba koyulan sıcak su buharını yüze tutmak gerekmektedir. 5 ya da 10 dakika bekledikten sonra siyah noktalar daha kolay temizlenecektir.

Siyah noktaları temizlemek için sıkmak doğru bir işlem olmamaktadır. Bunun yerine bir çay kaşığı Türk kahvesi, bir çay kaşığı toz şeker ve birazda bal karıştırılarak elde edilen karışımı ovarak yüze sürmek gerekmektedir. Yuvarlak ve yumuşak hareketlerle uygulanmalıdır. Sert davranmak ya da bastırmak cildi tahriş ederek kızarmasına sebep olmaktadır. Türk kahvesinin canlandırıcı etkisi balın ise nemlendirici etkisi cildin iyileşmesine sebep olurken aynı zamanda toz şeker ölü derileri temizlemeye iyi gelecektir. Peelingleri haftada 2 kez üzeri fazla uygulamamak gerekmektedir. Peelingten sonra evde yapılacak olan daha birçok maske tarifi yer almaktadır.

Sıcak bal maskesi 2 yemek kaşığı balı ısıtmak ve içine 2 yemek kaşığı buğday tohumu ekleyerek karıştırmak gerekmektedir. Yüze sürülen ve gerekli görülen bölgeleri 3 veya 4 dakika boyunca yavaşça ovalamak gerekmektedir. Ovduktan sonra 15 ve 20 dakika bekleyerek ılık suyla yıkanabilir. Bunun dışında en çok tercih edilen maskeler arasında yer alan yulaflı maske tarifi ise 1 çorba kaşığı yulaf ununu suda pişirerek koyu bulamaç halini alana kadar 1 tatlı kaşığı badem unu katılması ve bu karışımla yüzün ovulması gerekmektedir. Bu karşım yüzde 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanabilmektedir. Limonlu maske ise siyah noktalara çok iyi gelen ve yüzün fresh olmasına katkı sağlayan bir başka yüz maskesidir. Tarifi ise bir kava 1 yumurta akı ve yarım limon suyu eklenerek karıştırılması gerekmektedir. Daha sonra ise kısık ateşte ısıtılarak karışım katılaştıktan sonra soğutulması ve yüze uygulanması yeterlidir. Yüze uygulanan karışım 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanabilmektedir. Temizlenen siyah noktaların tekrarlanmaması açısından mutlaka sabah ve akşam temizleme jeli kullanılabilir.