Siyah Noktaların Temizlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Cilt Bakım

Siyah Noktaların Temizlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Kadınlarda ve erkeklerde en çok yaşanan cilt problemlerinden biri de siyah noktalardır. Siyah noktaların ciltte bulunması cildin kiri ile alakalı değildir. Genelde yeme içme bozuklukları ve az su tüketimi siyah nokta oluşumunun sebeplerindendir. Bu yüzden siyah noktaların temizlenmesi için ekstra bakım yapılmalıdır. Aynı zamanda siyah noktaların temizlenmesi anlık ya da geniş zaman içinde çözüm bulabilir. Bu sizin siyah noktaların temizlenmesi için kullandığınız yöntemler ile alakalıdır. Örneğin içinde parçaları olan bir temizleyici sizin için uygunsa siyah noktalarınızı tamamıyla temizleyebilir. Ya da bir kil sabunu da cildinizdeki siyah noktaları kolayca temizleyebilir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bol bol su tüketmek ve cildinizi temiz, nemli bırakmak. Bunlar siyah noktaların temizlenmesi için en önemli noktalardır.

1.Bol Bol Su Tüketin

Cildimizin en çok ihtiyacı olduğu şey sudur. Su tüketimi arttıkça cilt temizlenir ve pürüzsüz bir hale gelir. Bu yüzden gün içinde ne kadar su içtiğiniz cildiniz için çok önemlidir. Her gün en az iki litre su içmek vücudunuzu düzenleyeceği gibi aynı zamanda da cildinizi düzgünleştirir. Su içerek cildiniz için en büyük bakımı yaparsınız. Yani kısaca cildinizin güzelliği ve siyah noktaların azalması, gün içinde ne kadar su içtiğiniz ile doğru orantılı bir şekilde artar.

2.Siyah Noktaları Yok Etmek İçin Cildinizi Kurutmayın

Yağ siyah noktaların çoğalması için bir etkendir. Ancak cildinizdeki siyah noktaların tek sebebi yağlı yiyecekler tüketimi ya da cildin fazla yağlı oluşu değildir. Bu yüzden cildinizi kurutmak siyah nokta oluşumunu azaltmaz aksine zaman içinde bölgesel olarak çoğalmasına sebep olur. Bu yüzden cildi kurutmadan bir temizleyici jel ya da maske ile temizlemelisiniz. Daha sonra süreceğiniz tonik cildinizde tekrar siyah nokta oluşumunu oldukça azaltacaktır. Aynı zamanda bu işlemlerden sonra cildinizi nemlendirmeyi kesinlikle unutmamalısınız. Çünkü sadece nemli olan cilt canlı kalır.

3.Siyah Noktalarınızı Dokunarak Sıktırmayın

Siyah noktalarınızı kesinlikle sıktırarak temizlememelisiniz. Özellikle de burun bölgesinde oluşan siyah noktaları. Çünkü elle siyah noktaları sıktırmak daha çok yayılmasına sebep olur. Yayıldığı zaman ise bölgesel olarak yayılmaz, yüzün çeşitli yerlerinde tek tek çıkabilir. Bu da tüm yüzünüzün normalden daha bakımsız ve pis gözükmesine sebep olur. Bu yüzden siyah noktalarınızı bir temizleyici ya da maske yardımı ile temizlemeli ve dokunarak herhangi bir müdahalede bulunmamanız gerekiyor.