TARÇININ SAÇA FAYDALARI

Tarçının saça faydaları

Bildiğiniz tarçının insan üzerinde faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Bu tarçının saça faydaları ve genel faydaları; Kolestrolü düşürür, diyabeti tedavi eder ve kan şekerini de düşürür. Bu sayede, kilo kontrolü sağlanır ve kalp krizi riski azaltılır. Kalp hastalıklarına etkilidir ve kalp damar sistemini güçlendirir. Kanserle savaşarak, kanserli hücrelerin bölünmesini azaltır. Koroner damar hastalığına iyi gelir ve yüksek tansiyonu düşürür. Diş ağrısını dindirir ve solunum yolu enfeksiyonlarına yararlıdır. Gribi tedavi eder, bal ile karıştırılıp yenmesi tavsiye edilir ve bu 3 gün yenmelidir, üstelik öksürüğü geçirir ve sinüzite faydalıdır. Beyin aktivitesini artırır ve hafıza kayıplarına engel olur.  Sinirsel tansiyonu tedavi eder ve iyi bir uyarıcıdır, konsantrasyon sağlar. Anne sütünü artırdığı gibi, eklem iltihaplanmalarındaki ağrılarda rahatlatıcı etkisi vardır.

Diğer tarçının saça faydaları: Tarçının içinde bulunan kalsiyum ve lif safra salgısını artırır ve kolon hücrelerinin zarar görmesini önler. Ağız ve diş sağlığı için çiğnenerek yenir ya da balla karıştırılıp yenir ve ya çayı yapılarak ağızda gargara yapılır. Pek çok yiyecekle tüketilmesi sindirimi ve hazmı kolaylaştırır. Mide bulantısında, ishal, gaz gibi rahatsızlıklarda etkilidir. İdrar yolları enfeksiyonları için çaredir, idrar söktürür. Kandaki pıhtılaşmayı önlemekle birlikte, bakteri oluşumunu engeller ve doğal bir koruyudur. Baş ağrısı ve migrende çözümdür, az miktar suya toz hali eklenip bu su ile şakaklara masaj yapılmasında fayda vardır. Sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde de etkisini gösterir, bunun için limon suyuna bir iki tutam eklenerek karıştırılıp, sivilce ve siyah noktaların üstüne sürülür. Kasları gevşetmede kullanılır ve kaşınma, böcek sokması durumlarında bal, artçın karışımı ile tedavide kullanılır. Ayrıca halsizliği geçirir, ömrü uzatır ve yaşlanma geciktirir. Kanamayı da durdurucu etkisi olan tarçın, yaraların da çabuk iyileşmesini sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak hücrelere daha çabuk oksijen gitmesine destek olur.
Sağlığını düzeltmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, tarçını çay ve ya kahveye eklenerek içilebilir ya da meyvelerin ve tatlıların üzerine tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde tarçının saça faydalarını daha kolay görürsünüz. Fakat tarçının aşırı dozda tüketilmesine dikkat edilmeli ve hamileler tarafından kullanılmamalıdır.