Traş Olduktan Sonra Cildi Tahriş Olan Erkekler İçin Bitkisel Ürünler

Cilt Bakım

İstenmeyen tüyler kadınlarda olduğu gibi erkeklerinde yaşamış olduğu sıkıntılar arasında yer almaktadır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan jilet hızlı çözüm yolları arasında yer almaktadır. Hızlı bir çözüm sunan jilet tıraş sonrası kızarıklık ve kaşıntı belirtileri vermektedir. Aynı zamanda jilet yanığa da sebebiyet vermektedir. Jilet yanıkları cildin tahriş olmasına verilen isimdir. Tahriş olan ciltte yanma ve kırmızı döküntüler oluşmaktadır. Bazı zamanlarda kaşıntı ve şişliklerde görülebilmektedir. Jilet yanığı erkeklerde sakal bölgesinde sakal tıraşı sonralarında tahriş halinde görülürken kadınlarda ise bacak ve koltuk altında oluşabilmektedir. Jilet yanığı nedeni ise hassas ve kuru ciltlere sahip olunması veya kullanılan jiletin sert olmasından kaynaklanmaktadır. Tıraş olduktan sonra cildi tahriş olan erkekler için bitkisel ürünler alışveriş merkezlerinde satılmaktadır.

Jilet yanıkları tedavisinde bitkisel ürünler kullanılırken aynı zamanda doğal tedavilerde uygulanabilmektedir. Jilet yanıkları ve yanık tedavisinde en çok tercih edilen salatalık nemlendirici niteliği yanında anti enflamatuar özelliklerde içermektedir. Jilet yanıkları için en çok tercih edilen salatalık ayrıca Vitamin C ve K içeriği ile ağrı ve kaşıntıyı önlemektedir.  Taze salatalık dilimleri 30 dakika süresinde buzdolabında bekletilmelidir. Soğuk salatalık dilimleri jilet yanığından etkilenen bölge üzerinde 10 dakika süre boyunca bekletilmelidir. Bu işlem ise cilt sağlığı yerine gelene kadar tekrarlanmalıdır. Anti bakteriyel, anti septik ve anti enflamatuar niteliği nedeni ile çay ağacı yağı, jilet yanıkları tedavisinde kullanılan diğer çözüm önerileri arasında yer almaktadır.

Çay ağacı yağı jilet yanıkları tedavisinde erkekler tarafından çok fazla tanınmasa dahi 5 damla çay ağacı yağı iki çorba kaşığı zeytinyağına 2 veya 3 damla çay ağacı yağı eklenir ve daha sonra tahriş olmuş cilde uygulanır. Aynı zamanda 10 veya 15 dakika cilt üzerinde bekletilmelidir. Cilt bakımlarında kullanılan yulaf ezmesi yatıştırıcı ve antienflamatuar özellikleri sayesinde iltihabı hafifletir ve cildin tahriş olmasını önlemektedir. İnce toz halinde yulaf ezmesi ve sade yoğurt eşit miktarda karıştırılmalıdır. İçerisine ilave olarak bal eklenmelidir. Karışım yanık olan bölgeye uygulanmalıdır. Yaklaşık olarak 30 dakika ciltte bekletilmeli ve ılık su ile durulanmalıdır. Bu işlem yanık olan bölgeye 2 veya 3 gün boyunca uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra birçok bitkisel tedaviler uygulanabilir ve tıraş yanıklarından kısa süre içerisinde kurtulmak mümkündür. Erkeklerin genel sorunları arasında yer alan tıraş sonrası yanıklar kısa süre içerisinde son bulmaktadır.