Uçucu yağlar hakkında bilmeniz gerekenler

Uçucu yağlar gerçekten yağ değildir. Onlar gerçek bir yağ değildir ve bazi yağ asitlerini içermez.

Çoğu uçucu yağın antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri yüksek: Bu onlara evinizitemizlemek için mükemmel bir organik temzileyici görevi yapar.
Temizlik için en iyi yağlar: Limon, greyfurt, okaliptüs, nane, çay ağacı, lavanta, biberiye.
Uçucu yağlar molekül büyüklüğü, miniktir. Bu yüzden onlar cilt tarafından iyi emilir  – iyileşmek yumuşatmak amacıyla kişisel bakım ürünlerinde kozmetik firmalarının kullanımı için onlara fırsat verir. Ancak, zamanla vücutta birikimi yoktur – onlar sadece şifa özelliklerini sunarlar ve uzun süreli tedavi için daha sık kullanmalısınız.
Hafıza Kuvvetlendirmek için: Bilimsel çalışmalar biberiye uçucu yağı beyin iyileşmesini gerçekleştirmek yardımcı olduğunu göstermiştir. Özellikle, biberiye uçucu yağ kokan yerde bellek hatırlama ve testlerde performansa yardımcı olur.
Parfüm yağları ve uçucu yağlar aynı şey DEĞİLDİR.
Uçucu yağlar tamamen doğal ve patentli olamaz
Bitkilerden uçucu yağ üretmek için çok miktarda bitki gereklidir.
Çoğu uçucu yağ cilt üzerinde sulandırılmadan asla kullanılmamalıdır.
Genellikle seyreltilmemis kullanmak için güvenli olarak kabul edilen birkaç uçucu yağlar vardır. Tabii, kuralın birkaç istisna olmak zorunda. Lavanta, Alman papatyası, çay ağacı, sandal ağacı ve sardunya gül
Asla. Bir bebek veya çocuk üzerinde bir su katılmamış uçucu yağ kullanmayın

Çocukların erişemeyeceği esansiyel yağlar tutunVe göz temasından kaçının, Bu sadece standart güvenlik önlemleri olduğunu unutulmamalıdır, ancak söz edilmelidir.

Bitkisel yağların kalitesini nasıl anlarız? Tüm uçucu yağlar eşit oluşturulur, pahalı uçucu yağ iyi demek değildir,bunu anlamak için birkaç basit test uygulayabiliriz.    Bir kağıt parçası üzerinde  tek damla uçucu yağ koyun. Hızla buharlaşır ve  halka bırakırsa, o  yağ saf ve katkısızdır. Bir halka yapmamışlar ise, o zaman muhtemelen çeşit bir yağ ile üretici tarafından seyreltilir.
Raf ömrü: Uçucu yağlar alınırken özellikle raf ömrüne bakmayı ihmal etmeyin, çoğu ürünün raf ömrü ort 2-5 yıl arasındadır.
Bu süre içinde mutlaka kullanıp atınız .Eğer şişeyi açıp 2 sene gibi bir süre kullanmak isterseniz ,kullanıma devam edebilmek için kutunun üzerindeki açıklamayı okuyun ,çünkü raf ömrü genelde şişe açılmadığı zamanlar için kullanımı anlatır. Özellikle narenciyeden elde edilen portakal ,mandalina, limon gibi yağlar bir ila iki sene sonra etkilerini kaybetmeye başlarlar çoğunlukla da toksitlenirler.
Koyu cam şişelerde esansiyel yağlarınız muhafaza edin
Çünkü güneş ışığı esansiyel yağı içeriğindeki kimyasal maddelerin yapısının bozulmasına ve toksitleşmesine sebep olur. Böylece yarardan çok zarar gelir.
Size gıda alerjisi olanlar aynı gıdanın esansiyel yağını da kullanmamlıdırlar. Gıdanın içersindeki bileşenler yağa da geçer.
Uçucu yağlar psikolojik tedavi de müzik kadar etkilidir. Lavanta, nane, greyfurt, papatya, limon, ylangylang-mutlu, neşeli ruh üretmesine yardımcı olur. (Adaçayı aşırı kullanımı zehirlenmeye yol açabilir.)