Yağlı Ciltler İçin Bakım Maskesi

Cilt Bakım

Yağlı ciltler için bakımı ve düzenli olarak yapılması gereken cilt tipleri arasında yer almaktadır. Yağlı ciltlerde oluşan ve büyük sorun haline gelen sivilceler, siyah noktalar ve makyajın ciltte uzun süre kalmaması gibi sorunlar uygulanacak olan bu doğal maskeler sayesinde çözüme kavuşacaktır. Yağlı ciltler için limon ve bal maskesi ile kısa süre içerisinde istenilen cilde sahip olunabilecektir. Kısa süre içerisinde istenilen cilde sahip olmak için 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve yeteri kadar süt eklemek yeterli olmaktadır. Yağlı ciltler için bakım maskesi yapabilmek için küçük bir kaseye bal ve limon suyu koyularak üzerine azar azar süt eklemek gerekmektedir. Hazırlanan maskeyi yüze ve boyun bölgelerine uygulamak yeterli olmaktadır. Maske ciltte kuruduktan sonra hafif nemli bir sünger ile fazla bastırmadan cilt temizlenmelidir.

Özellikle aşırı yağlı ve parlayan yüzler için mutlaka yağ dengesini düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır. Limon maskesi ise bunu sağlamakla beraber cildin sıkılaştırıcı etkisi göstermesinden dolayı daha genç bir görünüme kavuşulabilmektedir. Limon maskesi yüzde bulunan toksinlerin atılması için oldukça etkili bir maskedir.  Maskeyi uygulamadan önce yüzün yağlı ciltlere uygun bir sabunla iyice temizleyip kurutmak gerekmektedir. İçerisinde limon kabuğu bulunmasından dolayı göz bölgesine dikkat ederek pamuk yardımı ile maske yüze uygulanabilmektedir. 15 dakika sonrasında ılık su ile yıkayarak durulanabilmektedir. Daha sonrasında nemlendirici sürülebilmektedir.

Yağlı ciltlerin en büyük sıkıntıları arasında yer alan sivilce ve akneler olmaktadır. Kabuğu soyulmuş ve çekirdeği çıkarılmış kayısıyı robotta ezerek püre haline getirilmesi gerekmektedir. Kil ve yoğurdu da ekleyerek yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırılması gerekmektedir. Göz bölgesine gelmemesine dikkat ederek yüze maske uygulanmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanmalıdır. Haftada 2 kez bu maskeyi uygulamak yeterli olmaktadır. Muz maskesi herkes tarafından tercih edilen yüz cildini besleyen ve nemlendiren aynı zamanda fazla yağı toplayarak ölü derileri soyucu nitelikleri taşımaktadır. Yumuşak bir kıvam elde edene kadar 3 yemek kaşığı muz püresi, 1 yemek kaşığı bal, birkaç damla limon suyu eklenerek karıştırılması gerekmektedir. Göz bölgesine değmemesine dikkat ederek yüze ve boyna sürülebilmektedir. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanması gerekmektedir. Haftada bir kez bu maskeyi uygulamak yeterlidir. Aynı zamanda aspirin içinde muhteşem onarıcı özelliklere sahip salisilik asit yer almaktadır. Limon suyu içerisinde anti-bakteriyel nitelik taşıyan sitrik asit yer almaktadır. Bu sayede cilt istenilen görünüme sahip olabilecektir.