Yasemin Esansiyel Yağı Faydaları

yasemin yağı

Yasemin Temel Yağının yararları antidepresan, antiseptik, afrodizyak, gevşetici, balgam söktürücü, doğurmaya yardım edici, sedatif ve rahim kanseri önleyici gibi özellikleri vardır.

Yasemin Esansiyel Yağı yasemin çiçeklerden elde edilir ve çeşitli bilimsel adları vardır Jasminum Grandiflora (Kraliyet Yasemin) ve Jasminum officinale(Ortak Yasemin).

Başlıca bileşenleri benzoik asit, benzaldehit, benzil asetat, benzil alkol, İndol, benzil benzoat, cis-3-heksenil benzoat, cis-jasmon, Ceosol, Eugenol, farnesol, geraniol, linalool, metil antranilat, p-Kresol, nerol, olup Gamma Terpineol, nerolidol, Isohytol ve Phytol gibi sağlık açısından çok yararlı bileşenleri vardır.

Yasemin çok ünlü bir çiçektir. Yaygın, güçlü ve tatlı hoş ve romantik bir kokusu vardır. Kızlar genellikle başta Ortadoğu bölgesi ve Hint Yarımadası, aynı zamanda dünyanın diğer yerlerinde, “Jasmine” olarak adlandırılır. Yasemin çiçeği genellikle romantizm ve sevgi ile ilişkilidir. Romantik romanlar ve filmlerde kahramanların sık ​​sık adı “Yasemin” ile özdeşleştirilir. Yasemin şairlere ilham olmuştur. Bu çiçek yalnızca geceleri çiçek ve açık ve çekici kokusu ile çevre doldurur.

Ancak, bu çiçek onun tatlı kokusu ve romantik şairlere şiir daha sunmakdan çok daha fazlası vardır.Şu an için,  bizim şiirsel duyguları bir kenara koyup ve yasemininin etkileyici sağlığa yararlarından bazılarını inceleyelim.

Yasemin Esansiyel Yağı Sağlığa Faydaları

Antidepresan: yasemin esansiyel yağının çok hoş biraroması vardır . Canlandırıcı etkisi altında aktif depresyonla savaşır. Bu bir kişiyi edebiyat ve müzik tarihinde yolculuk yaptırdığı gibi, mutlu ve potansiyel romantik ve şiirsel duygular uyandırır. Yasemin yağı aromatik enerji etkisi ve yükselmiş ruh artışı ile sonuçlanır, serotonin dahil olmak üzere vücudun, bazı hormonlarının salınımını uyarır.

Antiseptik: O da çok iyi bir antiseptik ve dezenfektandır . Benzaldehit, Benzoik asit ve benzil benzoat gibi bileşenlerinin çok etkili bir antiseptik, bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve antiviral özelliklere sahiptir.Harici yaralara uygulandığında, septik hali önler ve etkili tetanoz potansiyel enfeksiyonlarını ortadan kaldırır. Ayrıca dahili uygulamaları olabilir ve solunum sistemi enfeksiyonları azaltmak ve soğuk algınlığı ve öksürüğü rahatlatmak  için kullanılır.

Afrodizyak: Aslında romantik ya da aşık hissettiren yasemin Esansiyel Yağının afrodizyak özelliğidir. Bu yağ  aynı zamanda cinsel dürtü ve duyguları artırır cinsel arzulara sebep olur , bu yüzden yasemin yağının aroması ve Yasemin çiçek kokusunun bu özelliği, özellikle de gelinler için ve bu çiçeklerle ilk gece oda süslemelerinde kullanılır ve yağı pratikte Hint Yarımadasında oda spreyi yaparlar. Aynı zamanda, erken boşalma, soğukluk, iktidarsızlık, ve çeşitli diğer cinsel bozukluklar gibi sorunları çözmeye yardımcı olur. Bu özellik ayrıca hormonların ve vücuttaki kimyasal reaksiyonların üzerinde etkilidir.

Yasemin yağı bunun yanında özellikle fransa’da parfüm notası olarak da kullanılmaktadır. Saç bakımında tonik olarak veya yağ olarak saç maskelerine eklenir, saç büyümesini parlaklaşmasını hızlandırır. Saçınıza eşsiz bir koku verir.

Mutlaka kullanmadan önce doktorunuza başvurun. Yasemine yağına karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için bileğinizin iç kısmına yama testi yaptırabilirsiniz.