ADIM ADIM CİLT BAKIMI

ADIM ADIM CİLT BAKIMI

ADIM ADIM CİLT BAKIMI

Bayanlar, en etkili cilt bakımının hangi sırayla hangi cilt bakım ürünlerini uygulanması gerektiğini düşündünüz mü? Bazılarımız gözleri tüm cilt bakım rutinini yapabilir. Ama, cildin her ürünü nasıl ve ne şekilde aldığını nasıl yarar sağladığını öğrenmenin bazı adımları vardır.

1. Temizlemek

Cilt bakım ürünleri uygulamanın ilk adımı taze, temiz bir yüz ile başlar. Kir, makyaj ve her türlü yağ lekesinden kurtulmak için yüzünüzü yıkarken yumuşak bir temizleyici kullandığınızdan emin olun. Yüzünüzü yıkayın ve kese veya yüz fırçalarıyla yüzünüzü yıkarken tahrişi önlemek için cildinize nazik davranmanız gerektiğini unutmayın. Yüzünüzü temizledikten sonra (eğer kullanıyorsanız), bir toner cilt temizliğinizi sonlandırabilirsiniz.

Sonraki cilt bakımı adımları ise herhangi bir akne oluşmasını önlemek için mikrop öldürücü ilaçlı kremler uygulamaktır. Cilde nüfusunu sağlamak için anti-aging tedavileri de dahil olmak üzere bu tip ürünleri her uygulamadan önce kullanılmalıdır.

3. Serum

Cilt bakım ürünlerinde temizliğinizi bitirdikten sonra cildinizi nemlendirmek için cildinize en uygun serumu uyguladığınızdan emin olun. Nemlendiricilerden önce serum uygulamanın başka bir nedeni bazı serumların cildi yatıştırarak kendinden sonra gelecek cilt bakım ürünlerine zemin hazırladığıdır. Bunun yanın da cilde koruyucu tabaka oluşturarak cilde sürülecek olan kimyasal maddelerin cilt üzerinde ki kurutuculuğunu azaltır.

4. Nemlendirici

Cilt bakım ürünleri uygulamanın bir sonraki adımı nemlendirici uygulamaktır. Nemlendirici kullanarak cildinizi değiştiremezsiniz ancak cildin nemli kalmasına yardımcı olursunuz ve cilt bariyer fonksiyonunu güçlendirerek oluşacak etkilere karşı korursunuz. Düzenli olarak nemlendirici kullandığınız da cildiniz de oluşabilecek kuruluk, kırışıklık gibi etkileri en aza indirdiğini göreceksiniz.

5. Koruma

Cilt bakımın da bir sonraki adım ise  cilt bakım dünyasın da çok tartışılan bir konu olmuştur. Cildi nemlendirirken korumak en önemli cilt rutinlerinden biri olmalıdır. Bunun için günümüz de nemlendiricili güneş kremleri bulunmaktadır. Kimyasal bir güneş koruyucusu kullanıyorsanız, bu kremi nemlendiriciden önce uygulamak en iyisidir. Güneş kremigüneş ve cilt arasında bir kalkan görevi görür fiziksel bir güneş kremi kullanıyorsanız eğer, nemlendiriciden sonra güneş kreminizi uygulamalısınız. Bu karışıklığı önlemenin en iyi yolu hem güneş kremi hem nemlendirici içerikli ürünleri kullanmaktır.

 

6. Göz kremleri

Eğer akşamları bu cilt bakım rutinlerini takip ediyorsanız, takip sonraki ilk adım bir göz kremi uygulamak olacaktır. Göz çevreniz cildinizin en nazik yeri olduğu için göz çevrenizden ürün temizlerken ya da krem sürerken göz çevrenize nazik davranmalısınız. Göz çevrenize krem sürmenin en iyi yolu yüzük parmağınızla göz çevrenize hafifçe masaj yaparak uygulamanızdır. Masaj sayesinde göz çevrenizde ki kan dolaşımı hızlanarak uyguladığınız ürün cildinize daha iyi bir şekilde nüfuz edecektir. Kullandığınız göz kremlerini daha doğal içerikli olanlardan seçmeniz cildiniz için daha yararlıdır.

 

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir