Alerjiye karşı doğal tedavi bitkisel yağlar

Alerjiye karşı doğal tedavi bitkisel yağlar

Alerjiye karşı doğal tedavi bitkisel yağlar

alerjiye karşı yağlar

Alerjiler enfeksiyondan kendini korumak için çalışan duyarlı bir immün sistemin bir sonucudur. Böylece, virüs veya bakterilerilere benzer bir şekilde alerjen saldırır. Alerji oluşturan otlar veya polenlere maruz kaldığında, vücut alerji belirtilerine yol açan, üreten histamin tarafından cevap verilecektir. Bu belirtiler de kaşıntı, şişme, burun akıntısı, hapşırma ve astım bulunmaktadır. Histamin  yukarıda bahsedilen belirtiler ve rahatsızlıklardan sonuçlanan sıvı üretmek için burun ve boğazda hücrelerin  serbest bırakılmasına neden olur.

Birçok kişi, anti-histamin ve dekonjestanlar veya alerji mevsimi boyunca reçeteli ilaç ile yaşıyor.  Ancak, birçok kişi gibi artık daha doğal bir çözüm arıyoruz.

Alerji belirtileri  için yardımcı olabilir bir seçenek olarak Aromaterapiyi görebiliriz. Aslında, onlar alerjisi olanlar için harika bir alternatif sunuyoruz. Lavanta ve Nane: basit tutmak için, biz aromaterapi uygulamalarından yalnızca iki türü tartışacağız.

Lavender- ( Lavandula angustifolia ) doğal bir anti-histamin ve anti-inflamatuar. İşte alerjiye yardım amacıyla Lavanta kullanmak için bazı öneriler:

  • Topikal : gerektiği gibi yanaklar, alın ve sinüslere 1 damla ekleyin. Ayrıca, yatmadan önce ayak tabanı için birkaç damla uygulamak gerekir.
  • Diffüz : Lavanta Esansiyel Yağı Diffüz 15 dakika her 2 saatte bir soğuk bir difüzörle.
  • Soluma : Ellerinizin avuçunun içine Lavanta Esansiyel Yağı 1-2 damla uygulayın. ellerinizi ovuşturarak ve  4-6 nefes çekin . Ayrıca, bir pamuk üzerine 2-3 damla damlatın, gerektiğinde nefes çekin.

    Alerjiler histaminin yükselmesine sebep olur, ama  daha çok kronik stres bu durumu tetikler. Lavanta Esansiyel Yağı kullanmak, sakinleştirici olacak ve vücudunuzu dinlendirici azaltıp ve bu stresi yönetmek için yardımcı olur. Ve iyi kokar!

Uçucu yağ adı

Esansiyel yağ Latince adı (yani Lavendula angustifolia)

  • Yağ ekstre saptanması (örneğin, buharda damıtılmış

Nane – ( Mentha x piperita) , analjezik (ağrı kesici) ve anti-inflamatuar özellikleri vardır ve burun tıkanıklığı rahatlatmak için yüzyıllardır kullanılmıştır.

Topikal : günde 2 kez boynunuza Nane Yağı 1 damla uygulayın. Ayrıca, zeytinyağıyla (veya başka bir taşıyıcı yağ) bunu sulandırarak burun delikleri çevresinde uygulayın.

NOT: burun deliklerinin hassas dokularına acı vermemesi için tek başına sürmeyin.Nane yağını bir difüzör yardımıyla yatağınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz.

  • Soluma : elinizin avuçu içine 1-2 damla uygulayın burnunuzun üzerinde ellerinizi ovalayın. Derinden 4-6 Nefes.Ayrıca, pamuk topuna 2-3 damla damlatın. Gerektiği gibi 4-6 nefesleri Nefes.

 

Günümüzde birçok kimyasal içerikli ilaç olmasına rağmen  alerji gibi uzun seneler kullanılması sonucunda yan etkileri de beraberinde getirir. Özellikle koku duyusu kaybı uzun süre ilaç kullananlarda görülmektedir .Bu sebeple herkes doğala yönelmiştir. Denetimli kullanılmasıyla yağlar etkilidir .

Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Özellikle hamileler kullanırken çok dikkatli olmalılar.Herhangi bir yan etki görüldüğünde kullanımı kesiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir