ANNE KARNINDA YAPILAN ZEKA TESTİ

ANNE KARNINDA YAPILAN ZEKA TESTİ

ANNE KARNINDA YAPILAN ZEKA TESTİ

Anne karnına düşen bebek, ilk andan itibaren gelişmeye başlamaktadır. Bedensel olarak gelişimini sürdüren bebekler de aynı zamanda zekâ gelişimi de anne karnında sürekli olarak devam eder. Bu gibi sebeplerden dolayı da bebeğe anne karnında zekâ testi gibi testler uygulanabilmektedir. Her geçen gün daha da büyük bir öneme sahip olmaya başlayan zekâ testi ile birlikte ortada olumsuz bir durumun olması çok daha kısa bir süre içerisinde uzman doktor tarafından kontrol altına alınabilmektedir.

Anne Karnında Zekâ Testi Nasıl Uygulanır?

Anne ve baba adayları, kucaklarına almak için son derece sabırsızlandıkları bebekleri için her şeyin dört dörtlük olmasını istemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da sürekli olarak gelişen teknolojiden de destek alarak, hemen her testin uygulanmasını da onaylamaktadırlar. Son yıllarda oldukça büyük bir ilgi gören anne karnında zekâ testi de, bu testler arasında yer almaktadır. Anne karnında zekâ testi nasıl uygulanır? Sorusu da, hemen her ebeveyn tarafından büyük bir ilgi ile sorulmaktadır.

Anne karnında bulunan bebeğe uygulanan zekâ testinde, bebeklerin zekâ seviyeleri son derece başarılı bir şekilde ölçülebilmektedir. Görsel, işitsel, öğrenme ve kavrama gibi bütün yetenekler bu test sayesinde gözlemlenebilmektedir. Dünyada birçok bebek zekâ geriliği ile dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yapılması öngörülen ve son derece de gerekli olduğu bildirilen anne karnında zekâ testi büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bebek gözünü dünyaya açtıktan sonra, o süreyi takip eden ilk 5 dakika içerisinde Apgar testi uygulanmaktadır. Bu test ile bebeğin zekâ seviyesi ölçülebilmektedir. Fakat günümüz koşullarında bebek henüz dünyaya gelmeden önce anne karnında da birtakım testler yapılabilmektedir.
Bu testin yapılabilmesi için anne adayının kolundan yaklaşık bir tüp kan alınmakta ve bebeğe dair her türlü bilgi ortaya çıkabilmektedir.

Anne kanının içerisinde, aynı zamanda içinde taşıdığı bebeğinin de sahip olduğu DNA’nın parçaları bulunmaktadır. Bu nedenle de anneden alınan bu kan ile her türlü test oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.
Anne karnında zekâ testi anne adayının kolundan alınan kanda uygulanan 3 aşama ile gerçekleştirilebilmektedir.
Bu testler ile bebeklerde zekâ geriliği ya da ileri zekâ olma durumları son derece başarılı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da anne adaylarının bebeklerini henüz dünyaya getirmeden ve belirli bir ayı geçirdiklerinde bu testleri yaptırmalarının gerekli olduğunu, tüm uzman doktorlar bildirmektedir.

Birçok hastanede yapılabilen bu testlerde, gerekli ekipmanların ve bu konu hakkında doktorların uzman olması gerekmektedir. Bu koşullar altında yapılan testler çok daha başarılı sonuçlara ulaşabilmekte oldukça önemli bir basamak olabilmektedir. Anne karnında zekâ testinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Tıp dünyasının sürekli olarak değiştiği ve geliştiği göz önünde bulundurulduğunda, bu gibi önemli testler de son derece büyük bir önem taşımaktadır. Bebeklerde yaşanabilecek herhangi bir zekâ geriliği gibi olumsuz durumlar da, yapılan bu önemli testler ile ortaya çıkabilmektedir. Anne ve babalar açısından oldukça önemli olan bu testler, zaman geçtikçe çok daha fazla sayıda aile tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Böylelikle erken teşhis ile tedavisi mümkün olan durumlar ortadan kaldırılabilmektedir. Anne karnında uygulanan zekâ testleri, uzmanlar tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu sayede bebekler, henüz anne karnında iken birbirinden farklı özellikleri öğrenilebilmektedir. Bu gibi durumlar da anne ve babalar tarafından son derece heyecanlı bir süreç olmaya da devam etmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir