ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN UNSURLAR

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN UNSURLAR

Beslenme, hangi yaşta olursa olsun kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için hayatlarının temel taşlarıdır. Özellikle de yeni doğmuş bebeklerin gelişimlerini ve büyümelerini sağlıklı bir şekilde tamamlamalarının yanı sıra ileriki yaşlarında da sağlıklı bir birey olabilmeleri için anne sütüne ihtiyaçları vardır. En kaliteli ve yüksek teknolojiler ile üretilmiş olan herhangi bir süt bile, anne sütünün içerisinde bulunan zengin mineraller kadar faydalı olmamaktadır. Bu sebeple de Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bütün kuruluşlar, bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini vurgulamaktadır.

Hamile kalan kadınlarda, bebek gelişimi sırasında ve bebekleri doğduktan sonra süt bezleri hızlı bir şekilde gelişimini tamamlamaktadır. Böylelikle bebeklerin anne sütü ile beslenmesi mümkün olabilmektedir. Fakat birçok annede, süt bezlerinin eksik kalması ya da sütünün bebeğine yetmemesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise, anne sütünü arttıran unsurlar hemen her anne adayı tarafından büyük bir ilgi konusu olmaya devam etmektedir.

Anne Sütünü Neler Arttırır?

Anne sütünün eksik geldiğini düşünenler ya da bebeklerini 6 ay boyunca eksiksiz bir şekilde anne sütü ile beslemek isteyen anneler, sütlerini arttırmak için hemen her yolu denemeye devam etmektedir. Bu kapsamda anne sütünü neler arttırır? Sorusu, son derece yaygın bir şekilde sorulmaya da devam etmektedir.

Son derece fazla sayıda kişi tarafından merak edilen anne sütünü arttıran unsurlar ise şöyle sıralanabilmektedir:

Çemen Otu Tohumu: çemen otu tohumu, Hint mutfağında son derece yaygın bir şekilde kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda Ayurvedik tıpta da oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. 15 gün boyunca düzenli olarak kullanılan çemen otu tohumu, anne sütünü gözle görülür derecede arttırmaktadır.
Rezene: yapılan araştırmalara göre, anne sütünü arttıran unsurlar arasında rezene son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. anethol, dianethole ve photoanethole açısından son derece zengin olan rezene, anne sütünü de oldukça başarılı bir şekilde arttırmaktadır.
Dereotu: anne sütünü arttırmak isteyen anneler, rezene ailesinde yer alan dereotunu da, sağladığı etkili hormonal değişikliklerden dolayı düzenli bir şekilde kullanarak bebeklerine sağlıklı ve eksiksiz bir şekilde sütlerini verebilmektedir.

Arpa: arpa çorbası ya da yemekleri de, herhangi bir bilimsel araştırmaya tabii tutulmamasına rağmen halk arasında anne sütünü arttırması ile bilinmektedir.
Kimyon: süt üretimini arttırması sebebi ile kimyon da, anne sütünü arttıran unsurlar arasında yer almaya devam etmektedir.
Anne Sütünün Yeterli Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Her anne, bebeğini kendi sütü ile beslemek ve dolayısıyla da bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini istemektedir. Fakat birçok annenin sütü, bebeğine yeterli gelmeyebilmektedir. Bebeklerin yeteri kadar beslendiklerini anlayabilmek için ilk aylarda çiş ya da kakalarından anlamak mümkün olabilmektedir. Bu konuda anne sütünün yeterli olup olmadığı da, doktor tarafından yapılan rutin kontroller ile anlaşılabilmektedir. İlk 6 ay boyunca sağlıklı bir şekilde beslenen bebeklerin ağırlığı 150 ile 200 gram arasında bir artış göstermektedir.

Alınan kilo miktarı daha yüksek olabilirken, daha az olması durumunda muhakkak bir doktoran destek alınması gerekmektedir. Böyle durumlarda ise, genellikle anne sütünün yeterli olmadığı kanısına varılabilmektedir. Anne sütünü arttıran unsurların tüketilmesi ile birlikte, annenin sütünün hala artmaması halinde ise takviye besinlere geçiş yapılabilmektedir. Bütün bu geçişlerin ya da annelerin beslenmelerinin bir doktor kontrolünde olması, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle hem anne hem de bebekler, oldukça büyük bir öneme sahip olan ilk altı ay boyunca çok daha sağlıklı olabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Comment (1)

  • seval Yanıtla

    Merhaba Anne sütünü arttırmak için xxx diye bir ürün var ben onu kullanıyorum herkese tavsiye ederim. İçerisinde galagtogog özelliği bulunan bitkiler var rezene,anason,fenk kimyonu,çemen gibi anne sütünü arttırıcı bitkiler var ve %100 doğalmiş

    09:36 içinde 19 Ağustos 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir