ANNE VE BEBEKLER DE SAÇ BAKIMI

ANNE VE BEBEKLER DE SAÇ BAKIMI

BEBEKLER DE SAÇ BAKIMI

ANNE VE BEBEKLER DE SAÇ BAKIMI

Bebeklerde ki saç gelişimi anne karnın da 9 ve 12. Haftalar arası başlar. Bebek doğduktan sonraki 2 ay boyunca tüm saç köklerinde ki uzama hızı aynıdır. Daha sonraları bu durum her yetişkin insanda ki gibi her kökün kendine göre farklı uzamasına dönüşür. Bebek 2 aylık olduktan sonra saçlarında dökülmeler meydana gelebilir. Bu durum bebeğin anne karnın da aldığı hormon seviyelerinin doğumdan sonra azalmasından kaynaklıdır.

Bebeğinizin derisi çok hassas olduğu için gerekmedikçe şampuanlama yaptırmayın. Onun yerine ılık su banyosu yaptırabilirsiniz. Bebeğiniz için kesinlikle sabun ya da yetişkin şampuanları kullanmayın. Onların yerine bebeklerin için özel olarak üretilen göz yakmayan şampuanları kullanın. Bebeğinize kullanacağınız ürünlerin içerisin de paraben, dimeticone, parfüm gibi maddelerin olmamasına özen gösterin. Bebeğiniz için kullandığınız şampuanın organik içerikli olmasına dikkat edin. Bu tarz şampuanlar bebeğinizin cildine zarar vermez. PH seviyesi nötr olduğu için ciltte tahriş yapmaz.

Bebeğinizin saçları çok nazik olduğu için bebekler de genellikle saçların taranması önerilmez.  Ancak kız bebekler de saç uzatması gibi durumlar olduğu için saçlar karışabilir. Bu tarz durumlar da bebeğinizin saçınıza çok az miktar da organik zeytin yağı sürerek saçlarını tarayınız. Daha sonra bebeğiniz için uygun olan şampuanı kullanınız.

Bebekler de bir diğer sorun ise bebeğin saç derisin de olan halk arasın da konak adı verilen kabuklardır. Bu kabuklar bebeğin saç derisi yumuşatılarak şekillendirilmelidir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir