B12 Vitamini Eksiklikleri Sonuçları

Bitkilerle Saç Bakımı

B12 vitamini eksiklikleri sonuçları

1. Bellek Hatası:

B vitamini eksikliği  zayıflamış belleğe neden olabilir. Eğer sürekli şeyleri bulamama veya programları ve randevuları  unutma eğilimindeyseniz, diyetinizi kontrol etmeniz gerekir.  B vitamini eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Diyete  balık ve protein ekleyin.

2. Megaloblastik Anemi:

Vitamin B 12 eksikliği megaloblastik anemiye yol açar. Aneminin bu tipi, kırmızı kan hücreleri yle besin dağılımı ve kan dolaşımının  neden olduğu problemler anemiye yol açar.

3. Nörolojik anormallikler:

Vitamin B 12 eksikliği de ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma gibi nörolojik anormalliklere neden olur. Ayrıca yürüyüş ve demans zorluklarına neden olur. Ayrıca titrek hareketleri ve kararsız adım ile karakterizedir Ataksisinin gibi, psikiyatrik durumlara yol açabilir.

İştah  Kaybı:

Eğer iştahınızı kaybetmeye başladıysanız yemekler ilginizi çekmemeye başladıysa, Vitamin B 12 eksik olabilir.

5. Anksiyete ve Kafa Karışıklığı:

Eğer anksiyete ve konfüzyon , düzenli panik atak nöbetlerinden muzdaripseniz, B vitamini eksikliği  olasılığı yüksek olabilir. Karışıklık ve anksiyete Vitamin B 12 eksikliği ile tetiklenebilir.

6. Sindirim Sistemi Zayıflamış:

Eğer düzenli yiyorsanız ama vücudunuzun besinleri absorbesi  mümkün değil ise, kabızlık ve zayıflayan bir sindirim sistemine neden olabilir. Metabolizma oranları da vücudun sindirim yeteneklerini etkilemesi  vitamin B 12 de burada önemli bir rol oynar. Yani sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olabilmek için takviyeler şeklinde Vitamin B 12 almamız gerekir.

7. Hypo-gerilim:

Hypo-gerilim de bağlı B 12 vitamini eksikliğine neden olabilir.

8. Osteoporoz:

Vitamin B 28 pg / ml altında 12 yani düşük seviyeleri ile 64 üstü kadınlar osteoporoz ya da kemik bütünlüğünün kaybına karşı daha hassastır.

9. Aftlar:

Vitamin B 12 eksikliği de afta neden olabilir.

B12 vitamini eksikliği sonucu oluşan hastalıklara karşı yararları:

Önemli Besin B12 Vitamininin Faydaları

1. Mat Cildi önler:

Eğer mat ve sağlıksız bir cilt yaşıyorsanız kronik cilt sorunlarından müzdaripseniz, B 12 vitamini eksikliği  bir olasılık olabilir.

2. Egzama Tedavisi:

Vitamin B 12 egzama tedavisinde yardımcı olur. Ama aynı zamanda egzama sebep olabilen belirtilerle de savaşır.

3. Kurutmayı önler:

Uygulandığında, B 12 vitamini cilt dengesi, doku ve nem tutma sistemini geliştirir. Böylece kurutmadan cildi korur.

4. Heals Cilt:

Vitamin B 12 ayrıca hasarlı cilt iyileşmek için yardımcı olur ve cilt tonunu eşitler. B 12 vitamini deri pigment düzenlemeye yardım  olur ve  bu şekilde cildin aşırı koyulaşmasına  neden hiperpigmentasyonu engeller. Bu büyük ölçüde deri pigmentasyonu azaltır.

5. Vitiligo önler:

Ayrıca ciltte düzensiz beyaz lekelere neden olan vitiligoyu tedavi eder, cildi korumaya yardımcı olur.

6. Önler Cilt Lezyonlarını:

B vitamini eksikliği de cilt lezyonlarına neden olabilir. Eğer cilt lezyonlarından muzdaripseniz Vitamin B 12 eksikliği  olabilme yüksek olasılıkla vardır.

Saçları Uzatmak konulu kategorimizde saçların uzaması için evde hazırlayabilceğiniz

Bitkilerle Saç Bakımı çeşitli bitkisel yöntemler tarifler bulabilirsiniz…