BAL İLE SAÇ BAKIMI

Maskeler

BAL İLE SAÇ BAKIMI

Bal, hiç şüphesiz ki birbirinden farklı faydalara sahip olan bir besindir. Vücuda olan faydalarının yanı sıra cilt ve saç bakımında da son derece büyük bir yaygınlık ile kullanılmaya da devam etmektedir. Bal ile saç bakımı yapılması, saçların birçok sorununu da etkili bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da oldukça fazla sayıda kadın, saç bakımı rutini içerisinde balı da kullanmakta ve sonuçlarından da son derece büyük bir memnuniyet duymaktadır.

bal-ile-sac-bakımı

Bal maskesi içerisinde kullanılan çeşitli malzemeler de, maskenin çok daha etkili ve faydalı olabilmesine olanak tanımaktadır.

Balın Saça Faydaları

Balın saça faydaları, oldukça fazla olmak ile birlikte hemen her saç tipine de uygun olmaktadır. Balın doğal bir nemlendirme özelliğine sahip olması sebebi ile nemini kaybetmiş olan saçlar için oldukça etkili olabilmektedir. Birçok kişi balın saç uzatmaya da etkisi olduğunu söylemektedir. Bal, yalnız başına kullanıldığında saç uzatma etkisine sahip bir besin değildir. Fakat yapılan düzenli bal maskeleri ile birlikte saçın nemi yeniden kazandırılarak sağlıklı bir şekilde saçların uzaması sağlanabilmektedir.

balın-saça-faydaları

Saç problemleri arasında yer alan tahriş olmuş olan saç derisidir. Saç derisinin sağlıksız olması, dolayısıyla birbirinden farklı problemi de beraberinde getirebilmektedir. Bal, bu konuda tahriş olmuş olan saç derisini oldukça etkili bir şekilde eski sağlığına kavuşturabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda güçsüz olan saç kökleri de, bal maskesi aracılığı ile güçlenebilmektedir. Balın saça faydaları, oldukça fazla olmakta ve bu sebeple de çok sayıda kişi tarafından da büyük bir memnuniyet ile kullanılmaya devam etmektedir.

Yıpranmış Saçlar İçin Bal Maskesi

Saç boyası gibi kimyasal maddelere maruz kalmış olan saçların yanı sıra dışarıdaki toz ve kir gibi sebeplerden ötürü yıpranmış saçlar için bal maskesi hazırlamak, düşünüldüğünden çok daha kolay ve pratiktir. Bu maske için gerekli olan malzemeler;

zeytinyağ-ve-bal-maskesi

  • 4 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı
  • 1 yumurtanın sarısı
  • Yarım yemek kaşığı doğal bal

Bir kabın içerisine yumurtanın sarısı alınır ve iyice çırpılır. Yaklaşık 2 dakika çırptıktan sonra içerisine zeytinyağı ve bal da eklenerek çırpılmaya devam edilir. Öncelikle saç derisine masaj yapılarak sürülen bu doğal maske, daha sonra da saç uçlarına sürülür. Yarım saat boyunca saçta bekletilen maske, ılık su ile iyice yıkanarak durulanır. Çok aşırı yıpranmış olan saçlara sahip olan kişiler, maskeyi uygulamadan önce saç diplerine bir miktar bal da sürebilir.

Saç Derisi İçin Bal Maskesi

bal-maskesi-nasıl-uygulanır

Ölü derilerin saç derisinden arındırılması ve daha sağlıklı bir saç derisi, saçların daha hızlı uzamasına ve daha canlı görünmesine de olanak tanımaktadır. Bu sebeple de çok sayıda kişi saç derisi için bal maskesi uygulamaya devam etmektedir. Bu maske için gerekli olan malzemeler ise şöyledir;

  • Yarım yemek kaşığı toz tarçın
  • 1 yemek kaşığı doğal bal

saç-derisi-için-bal-maskeleri

İki malzeme, bir kap içerisine karıştırılır ve saç derisine yavaş ve nazik hareketler ile masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca saçta bekletilmesi gereken bu maske, ardından ılık su yardımı ile durulanır. Bu maske içerisinde yer alan tarçın, saçın derinlemesine bir şekilde temizlenmesine sebep olurken bal da saç derisinin nemlenmesine ve sağlıklı görünmesine sebep olmaktadır. Haftada bir ya da 15 günde bir uygulanması yeterli olmaktadır.

Bal ile hazırlanan bu maskelerin yanı sıra, parlak saçlar için de etkili bir bakım kürü bulunmaktadır. Yarım su bardağı bal, 4 su bardağı kaynar suyun içerisine koyulur ve eritilir. Saçın şampuanlanmasının ardından, saç diplerine getirmemek koşulu ile hazırlanan bu ılık ballı kür saç uçlarına dökülür. Ballı suyun ardından herhangi bir durulama işlemi yapılmaz. Böylelikle saçlar oldukça doğal bir şekilde ışıl ışıl bir görünüme sahip olabilmektedir.