BAL KABAĞI İLE CİLT BAKIMI

BAL KABAĞI İLE CİLT BAKIMI

Aslında pek çok kişinin sevmemesi rağmen bal kabağı hem vücut sağlığı hem de cilt bakımı için oldukça faydaları bir bitki olmaktadır. Bal kabağı tatlısı, diğer tatlılara oran ile hem daha az şeker oranlı hem de daha az zararlı olmaktadır. Vücut sağlığının yanı sıra bal kabağı ile cilt bakımı yapmak çok sağlıklı olmaktadır. Daha öncelerde çok fazla bilinmemesine rağmen, son zamanlarda bal kabağı fazlası ile tercih edilmektedir. Özellikle kozmetik ürünleri üreten firmaların ürettikleri ürünlerin içerisine bal kabağı özü koyulmaktadır. Bal kabağının birden bu
kadar meşhur olmasının nedeni ise, cilt bakımında ihtiyaç duyulan bileşenlerin içerisinde fazlası ile yer almasından geçmektedir. Böylelikle cilt bakımı için hem fazla para harcamadan hem de daha doğal olmasını sağlamak için bal kabağı ile cilt bakımı yapmak yeterli olmaktadır.

Bal kabağının Faydaları

Bal kabağının faydalarından ilki içerisinde yer alan vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Çevresel faktörler sonucunda cildin kötüleşmesi gibi durumlarda bal kabağı oldukça etkili olmaktadır. Örneğin; hava kirliliği ya da güneşin zararlı ışınlarından dolayı oluşmuş cilt sorunlarında bal kabağı kullanımı sonrasında cildin yenilenmesini ve ve yumuşatmasına yardımcı olan A vitamini içermektedir. Düzenli bir şekilde bal kabağı maskesini cilde uygulamak, cildin üst katmanında yer alan ölü derinin yok edilmesini ve temizlenmesini, temizlenmiş cildinde de daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlamaktadır.
Kuru cilt yapısına sahip ya da mevsimsel geçişlerde cildi kuruyan kişiler için de bal kabağı maskesi kullanımı sağlıklı olmaktadır. Kuru cilt yapısı, genel olarak cildin üzerinde oluşmuş ölü hücrelerden meydana gelmektedir. Cilt üzerinden birikmiş ölü hücremin katmanı gün geçtikçe kalın bir tabaka haline gelmeye devam etmektedir. Bu katmanı ciltten arındırmak ve cildin yenilenmesini sağlamak için bal kabağı özü içeren bakım ürünlerini ya da bal kabağı maskesi uygulamak yeterli olmaktadır. Bu uygulanacak yöntemler, cilt üzerinde oluşmuş ölü hücreleri yok etmekte, ciltte oluşan kırışıklıkları azaltmakta ve cildin görünümünü güzelleştirmektedir.
Ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyen E vitamini bal kabağı içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden cilt yağlandığında ya da sivilce oluşumu arttığında bal kabağı ile maske hazırlayarak cilde uygulanması gerekmektedir. Hazırlanan ve cilde uygulanan bal kabağı maskesi ile ciltte yer alan gözenekler temizlenmekte ve cilt beslenerek sivilce oluşumu da azaltılmaktadır. Gözeneklerin yeniden açılıp, kir ile dolmasını engellemek için bal kabağı maskesi düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bal kabağı ile cilt bakımı yaparken cilde olan etkilerine dikkat ederek uygulanması daha sağlıklı olmaktadır.
Bal kabağı Maskeleri

Bal ve Bal kabağı: uygulama olarak en kolay ve en doğal cilt bakım maskesi olmaktadır.
Yarım çay kaşığı bal
1 yemek kaşığı yoğurt(yoğurt yerine zeytinyağı da kullanılabilir.)
2 yemek kaşığı püre haline getirilmiş bal kabağı
Hazırlanışı; püre haline getirilmiş bal kabağının üzerine bal ve yoğurt konularak karıştırılmalıdır. Daha sonrasında elde edilen karışım cilde sürülmeli ve 10 dakika ciltte bekletilmelidir. Süre bittikten sonra ılık su ile ciltten arındırılması yeterli olmaktadır.

Süt ve Bal kabağı Maskesi:

¼ çay kaşığı süt
½ çay kaşığı bal
2 çay kaşığı ezilmiş bal kabağı
Hazırlanışı; bütün malzemeler karıştırılmalı ve sonrasında ince bir tabaka halinde cilde sürülmelidir. 15 dakika bekleyin ve sonrasında yıkayın. Yıkamanın ardından cildi nemlendirmek için bir nemlendirici bir krem ile cildinizi nemlendirin.

Şeker ve Bal kabağı Maskesi: ciltte yer alan ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini ve cildin yenilenmesini sağlayan bu maske, kırışıklıkların görünümü de azaltmaktadır.
3 yemek kaşığı bal kabağı püresi
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı esmer şeker
1 tutam toz tarçın
Hazırlanışı; bal kabağı püresinin üzerine listede yer alan bütün malzemeler konulmalı ve iyice karıştırılmalıdır. Elde edilen maske temizlenmiş cilde sürülmeli ve 20 dakika boyunca bekletilmelidir. Daha sonrasında ılık su ile durulayarak, ciltten arındırılması yeterli olmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir