BEBEKLERİN TIRNAKLARI NASIL KESİLİR?

Anne Bebek Çocuk

BEBEKLERİN TIRNAKLARI NASIL KESİLİR?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlayabilmeleri için son derece özenli bir şekilde bakıma tabii tutulmaları gerekmektedir. Bu kapsamda tırnaklarına olan ilgi de, ebeveynler tarafından oldukça büyük bir hassasiyet içerisinde yapılmalıdır. Bebeklerin tırnakları, yetişkinlere nazaran daha hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de bebeklerin tırnakları kesilirken, onlara uygun olan tırnak makası ile son derece dikkatli bir şekilde yaklaşılması gerekmektedir.

bebeklerde-tırnak-kesimi

Yenidoğan bebeklerde genellikle haftada bir el tırnakları kesilirken, ayda bir de ayak tırnakları kesilmektedir. Tırnak kesimi, son derece hassas bir konu olmasından dolayı oldukça fazla sayıda anne baba tarafından, bebeklerin tırnakları nasıl kesilir? Sorusu sıklıkla sorulmaya devam etmektedir. Uzmanlar, bebeklerin tırnaklarının kesimi için banyo sonrası ya da bebeğin uykuda olduğu zamanların en uygun zamanlar olduğunu da belirtmektedir.

Bebeğin Tırnak Kesimine Hazırlanması

Bebeklerin tırnak bakımları, bebek bakımı konusunda son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Birçok bebek doğuştan uzun tırnaklı olmak ile birlikte birçok bebeğin tırnakları, doğumdan bir ya da iki hafta sonra oluşmaya başlamaktadır. Bu sebeple de bebeklerin tırnaklarının ne zaman kesileceği konusunda, ailelerin bebeklerini izlemeleri son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin tırnak kesimine hazırlanması için öncelikle bebek makasının temin edilmiş olması gerekmektedir.

bebeklerin tırnakları nasıl kesilir

Bebeklerin tırnakları kesilirken, anne ve babanın birbirine yardım ederek iş birliği halinde olması çok daha rahat olmaktadır. Tırnağın dipten kesilmesi, bebeklerin kolay bir şekilde enfeksiyon kapmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de muhakkak dipten kesilmemesi ve son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Bebeklerde tırnak batığı gibi problemler ile karşı karşıya kalınmaması açısından el ve ayak tırnakları farklı şekillerde kesilmelidir. Ayak tırnaklarının küt, el tırnaklarının ise muhakkak yuvarlak şekilde kesilmesi gerekmektedir.

bebekler-için-özel-tirnak-makasi

Bebekler için olan kağıt törpüler ile tırnak kesildikten sonra gerekli düzeltme işlemleri de yapılabilmektedir. Bütün bunlar ile birlikte sorunsuz bir şekilde tırnak kesimi yapılabilmektedir. El tırnakları haftada bir ya da iki haftada bir kesilirken, ayak tırnaklarında bu süre daha da uzun olabilmektedir.

Bebeklerin Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Sorunsuz ve herhangi bir kazaya sebep olmadan bebeklerin tırnak kesiminin yapılması için anne ve babaların son derece dikkatli olması gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde yapılan tırnak bakımı, yaklaşık 30-35 dakika sürebilmektedir. Bebeklerin neşeli olması, bu sürecin daha kolay ve rahat geçmesini sağlamaktadır. Bebeğin uykuda iken tırnaklarının kesilmesi istendiğinde, parmaklarının sıkıca tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde bebekler uyurken ellerini kapatmak isteyebilir ve bu da birtakım problemlerin meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. Banyo sonrasında tırnağın kesilmesi halinde ise, bebeğin rahat bir pozisyona alınması gerekmektedir. En doğru zamanlardan biri olan banyo sonrası, bebeğin daha rahat olmasını da sağlamaktadır.

bebeğin-tirnağı-kesilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bebeklerin tırnak kesimlerinden sonra özellikle de el tırnaklarının muhakkak törpülenmesi gerekmektedir. Pürüzlü ya da köşesi sivri olan tırnaklar, bebeklerin hareketi sırasında yüzlerini çizebilmektedir. En ufak bir hata ya da dikkatsizlik durumunda, birbirinden farklı olumsuz durumlar söz konusu olabilmektedir. Bebeklerinin canını yakmak istemeyen ve en doğru yöntemler ile bebeklerinin tırnaklarını kesmek isteyen anne ve babalar için, bebeklerin tırnak kesimi nasıl olmalıdır? Sorusunun yanıtları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Ev ortamında uygun şartlar altında bebeğinin tırnağını kesemeyen anne ve babalar, muhakkak bir destek almalıdır. Birçok klinik ve çocuk doktoru tarafından bu gibi hizmetler başarılı bir şekilde verilmeye devam etmektedir. Böylelikle enfeksiyon ya da yaralama gibi problemler ortadan kalkarak, bebeklerin tırnak bakımı eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanabilmektedir.