BENZOİN YAĞI BENZOİNİN SAÇA CİLDE FAYDALARI

BENZOİN YAĞI BENZOİNİN SAÇA CİLDE FAYDALARI

BENZOİN YAĞI BENZOİNİN SAÇA CİLDE FAYDALARI

BENZOİN YAĞI

Benzoin Esansiyel Yağının sağlığa faydaları: Antidepresan,gaz giderici,  deodorant, dezenfektan, gevşetici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, antiseptik, yara, büzücü, anti-inflamatuar, anti-romatizmal ve yatıştırıcı madde gibi özellikleri vardır.

Benzoin yağı binlerce yıl önce kullanılmakta antidepresan, dezenfektan ve aromatik özellikleriyle, özellikle dini törenlerde ve ilaçlar da, dünyanın en eski uygarlıklarında kullanılmasıyla bulunmuştur.

Benzoin, altın renkli, aromatik, kalın, kimin bilimsel adıdır. Benzoin ağacından elde edilen reçineli yağdır SığlalıBenzoin . İçerisin debenzilbenzoat, benzoik asit, Benzaldehit, koniferilbenzoat, sinnamik asit ve vanilin bulunmaktadır. Bu son bileşen sayesin de, vanilya benzeri bir aroması vardır.

İnsanlar bu yağın tıbbi değerlerinin farkında olsun veya olmasın bu yağ yüzyıllardır insanlara sağlık katmıştır.

Antidepresan ve Soda: Benzoin ruhu temizler. Hala yaygın olarak dünyanın birçok yerinde dini törenlerde kullanılmasının nedeni budur. Benzoin yağı karakteristik aroması ile duman veren, tütsü çubukları veya benzeri maddeler de kullanılır. Bu yağın bileşenlerin molekülleri, solukla içeri çekilen duman ile birlikte, bizim burun delikleri içinde ki  kokureseptörleri tarafından tespit edilir ve etkileri merkezi sinir uyarıcı olarak beyne iletilir. Bu aynı zamanda, bir sıcaklık hissi verir, kalp atışını hızlandırır ve dolaşımı iyileştirir. Benzoin yağının bu özellikleri uzun zaman önce tespit edilmiştir.

Gevşetici ve Yatıştırıcı: Benzoin yağı, bir yandan bir uyarıcı ve bir antidepresan olmasının yanı sıra, gevşetici ve sedatiftir de. Bu yağ gerginlik, sinirlilik ve stresi azaltır. Aslında, normal sinir sistemi ve nevrotik sistemi rahatlatır. Bu nedenle, depresyon durumunda, sakinlik hissi verir ve stres durumunda, insanları rahatlatır. Ayrıca, sakinleştirici etkileri vardır.

Yaralara: Bu yağenfeksiyonlara karşı açık yaraları koruyan bir yağdır. Benzoin yağı bu özelliklerinin bu tür kullanım örnekleri dünyada birçok eski medeniyetlerin kalıntıların da bulunmuştur.

Antiseptik ve Dezenfektan:  Bu yağ çok iyi bir antiseptik ve dezenfektandır. Benzaldehit, Benzoik asit ve benzilbenzoat gibi bileşenleri çok etkili bir mikrop öldürücü, bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve antiviral maddeler bulunmaktadır. Bu yağın yakılması üzerine bu özelliği çevreye yayılır mikroplardan  ortamı dezenfekte eder. Haricen yaraların üzerine tatbik edildiğinde, gelişmekte olan sepsisti engeller.

Gaz giderici ve Anti-gaz giderici:  Benzoin yağı gaz giderici ve mide gazını önleyici özelliklere sahiptir. Mide ve bağırsak gazlarının çıkarılması yardımcı olur ve bağırsak enflasyonu giderir. Bu yağ karın bölgesinde kas gerginliğini rahatlatır ve gazlar dışarı çıkmasına yardımcı olur. Sindirime yardımcı olur ve iştahı artırır.

Deodorant: Benzoin yağının aroması çok zengindir. Bu özelliği sayesin de odalar da ve vücut için deodorant olarak kullanılır. Deniz suyu ve masaj yağları ile karıştırılarak, ya da vücut üzerinde uygulandığı takdirde, vücut kokusuna neden olan mikropları öldürür. Eski zamanlar da dünyanın bazı bölgelerinde kadınlar güzel kokmak için ya Benzoin yağının dumanına saçlarını tutarlardı.

 

Bu yazıyı paylaş

Comments (2)

  • gamze özhan Yanıtla

    ürünlerinizden denemek istiyorum

    15:03 içinde 17 Ekim 2015
  • zzehra elitaş Yanıtla

    benzoin yağını ilk defa duyuyorum…teşekkürler garlex…

    16:10 içinde 17 Ekim 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir