BERGAMOT YAĞI FAYDALARI

BERGAMOT YAĞI FAYDALARI

BERGAMOT  YAĞI

Bergamot Esansiyel yağı yararları başlıca şunlardır : Deodorant olarak kullanılabilir, yaraya sürülebilir, solucan ilacı, antibiyotik, antiseptik, spazm giderici , sedatif, analjezik, antidepresan, dezenfektan, ateş düşürücü ilaç ve sindirim düzenleyici gibi onlarca faydası vardır.

Bergamot esansiyel yağı kabuklarından yapılan narenciye bir meyvedir.Bergamotun bilinen bilimsel adı CitrusAurantium veya Citrusbergamiadır. Bu tropikal bir bitkidir, aynı zamanda avrupa’da da sıkça yetişir. Bergamot yağının güçlü aroması parfümler de sıkça kullanılır ve genellikle  üst nota olarak kullanılır. Soğuk sıkıştırma yoluyla elde edilen bir yağdır pek çok uçucu yağ gibi buhar damıtma yöntemiyle elde edilmez. En yaygın uygulamalardan biri de siyah çayda kullanılmasıdır.

Bergamot yağı kimyasal bileşimi Alfa pinen, Alpha Bergaptnen, Alpha terpineol, limonen, linalol, linalil asetat, nerol, neril asetat, Beta bisabolen, geraniol, geraniyol asetat ve mirsen içerir.

Bergamot Yağı çok tatlı bir kokusu vardır ve aşağıda listelenen bir çok  özelliği nedeniyle tıbbi ve endüstriyel alan da sıkça kullanılır.

Bergamot Esansiyel Yağının Faydaları :

Antidepresan ve Uyarıcı: Alpha pinen ve Limonen gibi bergamot yağının bileşenleri, antidepresan ayrıca doğal uyarıcı olarak kullanılır. Bunlar kan dolaşımını artırarak üzüntü ve depresyon durumlarında iyimserlik, neşe ve enerji hissi yaratır. Böylece uygun metabolik faaliyetlerini korumak için yardımcı, hormonal salgıları uyarır. Bu uyarıcı etki aynı zamanda sindirim suları,  olan safra ve insüline  yardım eder sindirim, besinlerin emilimi, asimilasyon ve şeker ayrışma ve kan şekeri düşürücü bileşkesinin salgılanmasını arttırır. Bergamot uçucu yağın hormonaletkisi  bu kadar güçlü olduğu için  nörolojik ve zihinsel koşullar da çok etkilidir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir