Beyaz Saç Azaltmak İçin Neler Yapılabilir, Sebepleri

Bitkilerle Saç Bakımı

Beyaz Saç Azaltmak İçin Neler Yapılabilir, Sebepleri

Hiç aynaya baktınız mı ve başınızın üzerinde birkaç beyaz kılların casusluk ettiğini gördüyseniz, grileşmesi saçlarınızın endişe verici olabilir. Bazen 20’li ya da 30’lu insanlar için erken gelişir  gri saç, sadece yaşlılar için değildir. Gri saç yaş ve büyük ölçüde genetik temellere dayanmaktadır. Bu tamamen gri veya beyaz dönmüş saçı önlemek için mümkün değil, ama süreci yavaşlatmak mümkün olabilir.

Beyaz Saç Azaltmak İçin Adım-1:

Sigara saç gri erken dönmesine neden  olmamak için şunu yapıyoruz. Sigarayı bırakın. Sigara 2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, erken saç gri rengine neden olabilir “Hint Dermatoloji Çevrimiçi Dergisi.”

Beyazlayan Saçları Azaltmak İçin Adım-2:

Yumurta içeren dengeli bir diyet gri saçıönleyebilir .Protein ve vitamin açısından zengin besinleri bol içeren dengeli beslenin. Kötü beslenme, pigment renklerini saç melanin üretimini etkileyebilir. B12 vitamini ya da protein eksikliği gri saça neden olabilir. dengeli beslenmede süt, yumurta, kümes hayvanları, kırmızı et ve balık içerir. Eğer diyette yeterli besin alamıyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir multivitamin tableti almayı düşünün.

 

Beyaz Saçı Tedavi İçin Aşama-3 :

Bir antioksidan kremi her gün saçınıza uygulayın.Bu saçın donuk görünmesine neden olabilen UV ışınlarına karşı saçınızı korumaya yardımcı olabilir. Saç yaşlandıkça yıprandıkça beyazlar ,güneşte saç ve ciltte en çok yaşlanma belirtilerinin çıkmasını sağlayan etmenlerden biridir, bu yüzden mümkün olduğunca bu durumlardan kaçının, güneşte fazla kalmayıp saçınıza uv koruyucu sürüp şapka ya da bandana takarak maksimum ölçüde saçınız korumaya alın. Bol bol antioksidanlı kremleri saçınız için kullanabilirsiniz. Bu antioksidanları vitaminler yoluyla uygulayabilirsiniz. Bunun en güzel örneği de e vitaminidir

Beyaz Saçı Azaltmak İçin Adım-4:

Eğer ağarmaya neden olan bir durum varsa öğrenmek için doktorunuza görünün. Eğer bir tiroid problemi, vitiligo, yumrulu skleroz, alopesiareata, folik asit eksikliği ya nörofibromatoz da VonRecklinghausen hastalığı olarak da bilinen bir durum olması halinde varsa saç rengini kaybedebilirsiniz. Bu hastalıkları araştırın eğer semptomlar uyuyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza görünün çünkü saç beyazlaşması ya da grileşmesi hastalıklarda buz dağının görünen kısmıdır. Vücudunuz bu hastalıklara karşı geliştirdiği yan etkidir. Sonuçları saç beyazlaşmasından daha vahim olabilir.

Uyarılar

  • Belli bir yaştan sonra, yavaşlatmak ya da beyaz saçı durdurmak için çok şey yapılamaz. Bu, çoğunlukla genetik faktörler tarafından belirlenir. 50 yaşındayken annen gri açtıysanız, örneğin, saç yanı sıra daha sonra kendi rengini kaybedebilir.

İpuçları

  • Eğer beyaz veya gri saçtan kurtulmakimkansız olsa bile, boyama ile gizleyebilirsiniz.
  • Birçok kişi de stresin gri saçlara neden olduğuna inanıyoruz, ama bunu destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Stres vücudunuzsa olduğu takdirde mümkün olduğunca sakinleşmeye çalışın.  Bu konuda profesyonel  yardım alabilirsiniz, yoga ve meditasyonu deneyebilirsiniz.Sakinleşme yöntemlerini diğer makalelerimizden takip edebilirsiniz.