BUĞDAY TOHUMU SABUNU

BUĞDAY TOHUMU SABUNU

BUĞDAY TOHUMU SABUNU

Buğday tahılı embriyo veya çekirdekten elde edilen, buğday tohumu yağı, açık sarı,  çözünür doğal bir yağdır. Rafine edilmemiş bir yağ olduğu gibi,  güçlü bir aromaya sahiptir. Buğday toplam  ağırlığının % 25 i protein, vitamin ve mineraldir. Özenle saklamak gerekir çok çabuk bozunan bir yağdır. Aşırı sıcaklığa maruz kalırsa hemen bozunur. Bu yağın çabuk bozulmaması için ve kullanımı kolay olması için buğday yağını çeşitli yağlarla harmanlayarak buğday tohumu sabunları üretilmiştir.

Buğday sabunun faydaları arasın da sedef ve egzama gibi deri sertleştiren hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca yanıklar ve cilt ülserlerini iyileştirmek için de etkinbirşekilde çalışır. Harici uygulama olarak kuru ciltler için çok yararlıdır.
Harici olarak kullanıldığında, cilt kan dolaşımını artırıriçerisinde ki buğday tohumu yağı cildin genel sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca güneşin kavurucu sıcağında hasar görmüş cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca dermatit gibi koşullar ile savaşır ve yara izlerini azaltır.
Bu yağın aynı zaman da kalbin çalışmasını genel olarak iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Araştırmalar daOctacosanol yararlı etkileri gösterilmiş ve özellikle polikozanolkardiyovasküler fonksiyonları iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Policosanol karaciğer tarafından kolesterolün üretimi kontrol edilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu ‘iyi’ kolesterol düzeyini yükseltmek ve ‘kötü’ kolesterolu azalttığı görülmüştür.
Buğday tohumu sabunu antioksidan özellikleri ile tanınır. Bu nedenle yaşlanma belirtilerini taşıyan cildi gençleştirmeye yardımcı olur. Ancak, buğday tohumu yağının besin değeri yüksek olduğu için sabun yağımın da  taşıyıcı yağ karışımını hazırlanırken daha düşük miktarlarda kullanılır.
Linoleik asit, oleik, palmitik ve stearik yağ asitleri buğday tohumu yağı içinde mevcut olan esansiyel yağ asitleridir. Bu temel yağlar vücut tarafından yapılamaz. Bu yağ asitleri bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve sağlıklı hücre büyümesine yardım etmek için bu yağlar harici olarak alınmalıdır.

BUĞDAY TOHUMU SABUNU SAÇA CİLDE FAYDALARI

Buğday tohumu yağı oktakosanol adı birincil alkolü, doymuş uzun zincirli özellikle yüksektir. Özellikle Octacosanol spor yapan kişiler de dayanıklılık ve kas gücünü artırmak için kullanılırdı. Uygunluk veya atletik performansı iyileştirmede yararlı etkileri hakkında çok bilimsel kanıt olmamasına rağmen, bazı çalışmalar oktakosanol ve polikozanol reaksiyon zaman içinde hafif bir iyileşmeye neden olduğunu göstermiştir. Cildinizi daha diri olmasını yaşlanan cildiniz de ki yaşlılık etkilerinin azalmasını istiyorsanız buğday tohumu sabununu düzenli olarak kullanmalısınız.

Beyaz tenliyseniz kısaca tahriş olmaya yatkın hassaf bir cildiniz varsa bu sabunu kullanmalısınız. Özellikle yaz ayların da cildimiz güneşe aşırı derece de maruz kaldığı için hassaslaşır yaşlanır. Günlük bakımınız da buğday tohumu yağını da yer verirseniz kolay ve etkili bir yolla bu sorunlarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Her ürün de olduğu gibi buğdaya alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza gidip kan testi yaptırabilir ya da kullanacağınız sabunun bileğinizin iç kısmına sürüp 15 dakika beklediğiniz de kızarıklık, yanma , batma , kaşıntı gibi etkiler görmezseniz gönül rahatlığıyla sabununuzu kullanabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir