CANSIZ SAÇLARIN NEDENLERİ ÖNERİLER

CANSIZ SAÇLARIN NEDENLERİ ÖNERİLER

CANSIZ SAÇLARIN NEDENLERİ

Cansız saçlar herkesin hayatında en az bir kez karşılaştığı bir durumdur. Araştırmalara göre her üç kadından biri hayatı bıyunca saç incelmesi ve saç dökülmesinden muzdarip oluyor. Kadınlarda saç dökülmesi vitamin eksikliği ve kimyasallardan da kaynaklansa da en çok ipi göğüsleyen genetik yakınlık olmaktadır. Genetik neden genelde yüzde yirmi olarak görülürken kadınlarda saç dökülmesinin onlarca nedeninde bazılarını sıralayacağız

 CANSIZ SAÇLARIN 10 NEDENİ

Hormon dengesizlikleri

Hormon düzensizlikleri aylık periyotlar geçiren devamlı hormonları yükselip alçalan, doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda çok olası ve yaygın bir durumdur. Ama ne yazık ki her ilaç gibi bu ilaçalrında yan etkilerinde biri saç dökülmesidir. Kullanım sırasında dikkat edilmeli ve takip edilmelidir.

Doğum sonrası

Hamile kadınlarda saçlar bebeğin büyüme sürecinden etkilenerek büyüme haline gelirler ama doğum sonrası bu durum dinlenme aşamasına geçer. Daha sonra 2-3 ay içerisinde dökülmeye başlar, aşırı dökülme olur,  1-6 a kadar uzayabilen süreç daha sonra normale döner

 Yüksek ateş ve ağır enfeksiyonlar

Ağır hastalıklar ,ağır ilaçlar aynı hamilelikten sonraki durum gibi saçları dinlenme sürecine sokabilir. Bu gibi durumlardan 4 hafta ila 3 ay sonra saç kaybı maksimuma çıkar ama daha sonra normal düzenine geri döner

Tiroid hastalığı

Tıpta hiper ve hipotiroidi olarak geçen tiroid bezinin çok fazla ya da gereğinden az çalışmasıyla ilgili yaşanan hormon düzensizlikleri saç dökülmesi matlaşması ve incelmesine sebep olur.
Demir Eksikliği

Demir eksikliği anemi, ağır adet kanamalarından veya diyette demir içeren besinlerin tüketilmemesinden kaynaklanan saç dökülmesi yaşanması görülebilir.
Dengesiz beslenme ve stres

Diyetiniz eksikse düzensiz ve gereksiz besleniyorsanzı ya da kilo vermek için tek yönlü besleniyorsanız saç dökülmesi yaşamanız kaçınılmaz. Saç köküyle beslenir ve kendisi için gerekli mineral ve vitaminleri alır, saçın yapısı da keratin denilen maddeden oluşur. Eksik beslenme sonucu saçta dökülmeler yaşanır. Bunun yanı sıra streste saçları etkileyerek dökülmelerin önünü açar.

Ağır hastalıklar

Kanse gibi tedavi süreci ağır geçen hastalıklarda, kemoterapi görürken  hücre bölünmesi durabildiği gibi saçlar dökülmeye de başlayabilir. Ancak bilinen bir gerçektir ki tedavi sonrası saçlar geri gelmektedir.

 Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar

Cerrahi operasyonların yaptığı etkinin vücut tarafından tepkisidir, bir süre sonra normale dönecektir fakat kronik hastalıklar ilaç kullanılmadığı sürece bu sürece tabidirler.

Saç koparma hastalığı (Trikotilomani)

Bu psikolojik bir durumdur, büyük ya da küçük herkeste görülebilir. Sadece saçla kalmayıp kaş bıyık olarak da ciddi bir biçimde hasta yolma eğilimi gösterir.
Alopesi areata (Saç Kıran)

Önceki makalelerimizde bir çok kez açıkladığımız alopesi denilen saç dökülmesi yama yama oluşur. Bozuk para büyüklüğünde kelleşen bölgeler olur.Bu gibi durumlarda acil doktora gidilmeli ve gereken ilaçlar alınarak saçların geri çıkması sağlanmalıdır.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir