Çatlayan ve Tahriş Olan Ellere Doğal Tedavi Yöntemleri

Çatlayan ve Tahriş Olan Ellere Doğal Tedavi Yöntemleri

Çatlayan ve Tahriş Olan Ellere Doğal Tedavi Yöntemleri

Yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan tahriş olan ellerimiz hava değişimlerinden çok çabuk etkilenmektedir. Zaman içinde tahriş olan ellerimiz çatlar ve kurur. Yüz bakımı kadar el bakımına da gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Bunun için doğal bitkisel kremler hazırlayarak özel nemlendiricilerle el bakımı düzenli olarak yapılabilinir. El bakımının düzenli olarak yapılabilmesi için günlük nemlendiriciler kullanılması ve ellerin kimyasal maddelerden korunması gereklidir.  Alt taraftaki menüden şifalı bitkiler kategorisine tıklayarak doğal yollarla tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Eller oldukça hassas bir yapıda olduğu için sıcak, soğuk, toprak, güneş, deniz ve kullanılan temizlik malzemeli gibi pek çok kimyasal maddeden çok çabuk etkilenebilmektedir. El bakımının yapılmaması durumunda meydana gelen çatlaklar ve o bölgede oluşan kanamalar gibi birçok problem yaratabilir. Sertleşen ellerde çatlaklar önlenemez ise egzamaya dönüşebilir.

El Çatlamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Evlerinizde kullanmış olduğunuz sabunların doğal bitkisel sabunlar olmasına özen gösteriniz. Zeytinyağı, badem yağı gibi nemlendirici ve bakım yapma özelliği olan doğal bitkilerin oluşumundan elde edilen sabunları kullanmaya çalışınız. Seçmiş olduğunuz sabunların lütfen kokusuz olmasına dikkat ediniz.
  • Ev hanımlarının temizlik esnasında yada bulaşık yıkarken ellerinde koruyucu eldiven kullanımına özen göstermesi gerekmektedir. Kimyasal maddelere temas halinden korunmak için olabildiğince koruyucu eldiven kullanın.

El Çatlamalarını Gidermek İçin:

  • Her gün zeytinyağı ve badem yağını ellerinize sürerek günlük nemlendirmenizi yapabilirsiniz. Kozmetik ürünler yerine evde hazırlanan doğal karışımlardan yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Diğer bir el koruyucu kremimiz 1 yemek kaşığı balı bir çezvenin içinde eritin. Daha sonra 2 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı badem yağını ve 1 yemek kaşığı gliserin ilave edin ve karıştırın. Hazırlanan karışım krem kıvamına geldikten sonra geceleri yatmadan önce ellerinize sürünüz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir