CEVİZ İLE SAÇ BAKIMI

CEVİZ İLE SAÇ BAKIMI

CEVİZ İLE SAÇ BAKIMI

Kan damarlarını genişletmesi ve dolayısıyla da kan dolaşımını olumlu bir şekilde etkilemesi sebebi ile cevizin hayatımızdaki yeri son derece büyüktür. Son yıllarda güzellik maskeleri içerisinde de sıklıkla görülmeye devam eden ceviz, saç bakımında da oldukça büyük etkilere sahip olmaya devam etmektedir.

ceviz-kürü

Ceviz ile saç bakımı yapan kişilerin saçları çok daha sağlıklı ve bir o kadar da parlak bir görünüme sahip olabilmektedir.

Cevizin Saça Faydaları

Ceviz, tüketildiğinde oldukça büyük faydalara sahip olan bir besindir. Tüketilmesinin yanı sıra hazırlanan birtakım maskeler ile saçlara da faydası olmaktadır. Cevizin saça faydaları, oldukça fazladır. Saç kökleri, kan ile beslenir ve güçlenir. Ceviz de, kan dolaşımını çalıştırdığından dolayı saçlara uygulanması halinde saç köklerinin canlanmasını sağlamaktadır.

Cevizin Saça Faydaları

Güçlenen saç kökleri ile birlikte saç dökülmeleri de düzenli kullanım sonrasında azalabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da saç için hazırlanan bakım kürleri içerisinde ceviz, sıklıkla kullanılan bir ürün olmaya da devam etmektedir.

Ceviz İle Hazırlanan Kürler

Kadınlar, saçlarının çok daha gür ve sağlıklı görünmesini istemektedir. Bu kapsamda ise birbirinden farklı kürleri hazırlamakta ve saçlarına da uygulamaktadır. Saç tipine göre uygun bir şekilde hazırlanan bu bakım kürleri, kişilerin saç problemlerini ortadan kaldırabilirken aynı zamanda görsel açıdan da çok daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

ceviz-ile-hazırlana-kürler

Bu sebeple de oldukça fazla sayıda ceviz ile hazırlanan kürler bulunmaktadır. Bu kürlerin düzenli ve doğru bir şekilde uygulanması da, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Ceviz Kabuğu Kürü

1 litre suyun içerisine, yaklaşık 20 adet cevizin kabuğu eklenir. 20 dakika kaynatılan bu karışım bir süre ılımaya bırakılır. Ceviz kabuğu kürünün etkisini gösterebilmesi için sabah ve akşam kullanılması önerilmektedir. Saçların bu kür ile düzenli bir şekilde yıkanması halinde, kısa bir süre içerisinde saçlardaki dökülmeler ortadan kalkar iken aynı zamanda saçlar çok daha parlak bir görünüme de sahip olabilmektedir.

ceviz-kabuğu-kürü

Ceviz kabuğu kürü olarak kullanılacak bir diğer karışım ise, ceviz yapraklarıdır. Ceviz yaprakları bir miktar su içerisinde kaynatılır ve banyo sırasında saçlara uygulanır. Böylelikle saçların dökülmesinin yanı sıra özellikle de çocuklarda görülen bitlenme problemine karşı da etkili olabilmektedir.

Ceviz Yağı İle Hazırlanan Bakım Kürü

Ceviz yağı, saçın yağ dengesini koruyabilmek amacı ile kullanılan ve oldukça da etkili olan bir yağ çeşididir. Hemen her yerde kolay bir şekilde bulunabilen bu yağın, doğal olmasına ise dikkat edilmesi gerekmektedir. Ceviz yağı ile hazırlanan bakım kürü için gerekli olan malzemeler şöyledir;

  • Yarım yemek kaşığı doğal arı sütü
  • Yarım çay bardağı ceviz yağı
  • 2 küçük boy bıldırcın yumurtası
  • 2 tatlı kaşığı doğal bal

Bütün malzemeler bir kap içerisine alınır ve homojen bir görünüm elde edilene kadar iyice karıştırılır. Öncelikle saç diplerine yavaş ve nazik hareketler ile masaj yaparak uygulanır. Daha sonrasında ise kalan karışım bütün saç tellerine güzel bir şekilde uygulanır. Bir streç film ya da havlu yardımı ile saç sabitlenir. Hazırlanan bu etkili bakım kürünün saçta en az 2 saat boyunca bekletilmesi gerekmektedir.

Ceviz Yağı

Ceviz Yağı

Süre sonunda ise, var ise kükürt sabunu yardımı ile yıkanır. Kükürt sabunu yok ise, kişilerin saç tiplerine uygun şampuanları ile yıkaması gerekmektedir. Haftada bir kez uygulanması gereken bu bakım kürü, saçların çok daha parlak ve gür görünmesini sağlarken aynı zamanda kolay yağlanan saçlar için de oldukça etkili olabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir