ÇİKOLATANIN CİLDE FAYDALARI

ÇİKOLATANIN CİLDE FAYDALARI

Aslında her kadının kendini kötü hissettiğinde tükettiği besinlerden ilki çikolata olmaktadır. Pek çok kişi tarafından bilinmese de çikolata sadece mutluluk hormonu sağlamamaktadır. Çikolatayı hem tüketmek hem de cilde uygulamak çikolatanın cilde faydaları olduğunu göstermektedir. Ancak bu faydayı sağlayabilmek için kullanılacak çikolatanın da kaliteli olması gerekmektedir. Marketten alınan her çikolata cilde yararlı olacak diye bir kural yoktur. Aksine cildi yağlandırmakta, kilo alımına neden olmakta ya da sivilce çıkarmaktadır. Aslında beyaz çikolata yemek yerine bitter çikolata yemek daha sağlıklı olmaktadır. Çikolata aslında kakao çekirdeklerinden oluşmaktadır. Bu yüzden çikolatanın cilde faydalarında ilk olarak kakao çekirdeklerinin sağladığı yararlara bakmak gerekmektedir.

Kakao Çekirdekleri

Aslında çikolatalar süt ve kakaodan oluşmaktadır. Eğer içerisinde koruyucu madde ya da kimyasallar yok ise çikolata yararlı besinler arasına girmektedir. Kakao, yüzyıllardan beri pek çok farklı kültürde pek çok amaç için kullanılmakta ama aslında kakao da içerisinde yer alan anti oksidanlar ile bağışıklık koruyucu bir besin kaynağı olmaktadır. Ortalama olarak 100 gram kakaonun içerisinde 10.000 gram anti oksidan yer almakta ve bu oran diğer besinlere göre oldukça yüksek olmaktadır. Kakao çekirdeğinden elde edilen kakao, ciltte çok kolay
emilmekte ve bu yüzden cildi çok daha kısa sürede nemlendirmektedir.
Anti oksidan bakımından bir yeşil çay ile neredeyse aynı ölçüde yararlı olmaktadır. Bu yüzden koyu çikolatalar, anti oksidan bakımından daha zengin olmakta ve 0.35 oranında kakaodan oluşmaktadır. Aslında uzmanlarında bitter çikolatayı tercih etmesinin nedeni buradan gelmektedir. Cildin daha parlak ve canlı gözükmesinde bitter çikolataların payı oldukça yüksek olmaktadır.
Kakao Yağı

Doğal yağlar arasında en yoğunu ve en sağlıklılarından biri de kakao yağı olmaktadır. Kakao yağı, vücudun kendi sıcaklığından oldukça çabuk emilmektedir. Aslında pek çok kişi yaz tatillerinde cildini bronzlaştırmak için diğer yağlar yerine kakao yağlarını bu yüzden tercih etmektedir. Hem cildin sağlığı açısından daha etkili hem de cilt tarafından daha çabuk emildiğinden bronzlaşma işlemi daha hızlı olmaktadır.
Kakao yağının içerisinde polifenol adı verilen bir madde bulunmakta ve bu madde cildi kansere karşı korumaktadır. Ayrıca ciltte oluşabilecek egzama, dermatit gibi sağlık sorunlarının yanı sıra çatlak ya da leke
gibi cilt sorunlarını da önleme kullanılmaktadır. Çikolatanın cilde faydalarının yanı sıra kullanıldığında cilde yan etkileri ya da belirli zararları bulunmaktadır. Bunları engellemek için belirli bir ölçüde kullanmak ve uygulamak daha sağlıklı olmaktadır.
Çikolatanın Yan Etkileri

Çok fazla şeker ya da çikolata kullanımı belirli bir süre sonra dişlere zarar vermekte ve çürümeye neden olmaktadır. Koyu çikolatalarda şeker oranı daha az olsa da yine de belirli bir ölçüde tüketmek daha sağlıklı olmaktadır.
Kakao yağı aslında yararlı olsa da içerisinde yüksek bir oranda yağ içerdiğinden dolayı kilo alımını da hızlandırmaktadır. Bu yüzden tüketirken dikkatli olmak gerekmektedir. Çocukların çoğunda kilo alımında ki en
büyük nedenlerden biri de çikolata olmaktadır.
Çikolatanın cilde faydaları ne kadar fazla olursa olsun herkes için aynı şey geçerli olmamaktadır. Çikolata tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise içerisinde yer alan gliserin ve şeker miktarı olmaktadır. Pek çok kişinin fazla çikolata kullamına karşı alerjisi olmaktadır. Bu yüzden tüketmeden ya da cilde sürülmeden önce özellikle çikolataya karşı bir alerji durumunun olup olmadığının kontrolünün yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında oluşabilecek olumsuz durumlardan tedbir alınması daha sağlıklı olmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir