ÇİL NEDİR VE ÇİL TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Cilt Bakım

ÇİL NEDİR VE ÇİL TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Çiller, oldukça fazla sayıda kişi tarafından son derece sempatik olsa da, çillere sahip olan kişiler için son derece rahatsızlık veren bir durum olabilmektedir. Bu sebeple de özellikle de son yıllarda çok sayıda kişi, çil tedavisi nasıl olur? Sorusunun cevabını aramaya devam etmektedir. Her geçen gün tıp dünyasında sürekli olarak bir yenilik söz konusu olmakta olup, birbirinden farklı soruna da etkili çözümler bulunmaya devam edilmektedir.

çil-nedir

Çil, genellikle turuncu tonlu ve hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Cilt üzerinde melanin pigmentinin artış göstermesi ile birlikte ve daha çok yaz aylarında meydana gelmektedir. Turuncu, açık kahverengi ya da koyu altın sarısı renklere sahip olan çiller, kesinlikle bir deri hastalığı değildir. Birçok kişide doğuştan çiller söz konusu olabilirken, birçok kişide de erişkin döneme geçerken görülebilmektedir.

Çiller Neden Oluşur?

Küçük yaşlarda ya da doğduğu andan itibaren çillere sahip olan kişilere, bu özellik genetik olarak aktarılmış olabilmektedir. Çünkü çiller neden oluşur? Sorusunun ilk ve etkili cevaplardan birisi de genetik faktördür. Çiller genellikle yaz aylarında çok daha aktif olabildiğinden, güneş gibi faktörlerden dolayı da güneş oluşabilmektedir.

çil-tedavisi-nasıl-olur

Yoğun bir şekilde güneş ışığına maruz kalan omuzlar, yüzde burun ve yanaklarda, sırt ve göğüs bölgesinde görülebilmektedir. Bütün bu doğal yolların yanı sıra ultraviyole ışınları da çillerin oluşmasına son derece etkili bir şekilde zemin oluşturmaktadır. Solaryum, kişilere ultraviyole ışını vermesinden dolayı çillerin meydana gelmesine de sebep olmaktadır. Bu sebeple de genellikle kış aylarında yoğun bir şekilde solaryuma girilmesi sebebi ile çillenme meydana gelebilmektedir.

Çillerden Kurtulmanın Tıbbi Yolları

Yukarıda da bahsedildiği gibi birçok kişi için sempatik görünen bu çiller, sahip olan kişiler tarafından kurtulmak istenilen bir durumdur. Bu sebeple de çillerden kurtulmanın tıbbi yolları, çok sayıda kişi tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Lazer tedavisi, bu konuda geliştirilen ve son derece de etkili olan bir yöntem olmaktadır.

çillerden-kurtulmanın-tıbbi-yolları

Çok eski zamanlardan beri kullanılan lazer tedavisinin yanı sıra aynı zamanda kriyoterapi yani dondurarak işlem yapma da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Çillerden kurtulmanın tıbbi yolları arasında yer alan bir diğer alternatif ise hydroquinone yöntemidir. Bir kimyasal madde olan hydroquinone, cilt tedavilerinde de son derece etkili çözümleri de beraberinde getirmektedir. Reçete ile alınması gereken bu maddenin bu muhakkak bir doktor kontrolünde alınması da gerekmektedir.

Çillerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Çillerden kurtulmanın birbirinden farklı yolları söz konusudur. Birçok kişi tıbbi yolları denese de oldukça fazla sayıda kişi de çillerden kurtulmanın doğal yolları arasından en uygununu denemeyi tercih etmektedir. Bu konuda karahindiba, karaturp ve salatalık, son derece etkili doğal ürünler arasında yer almaktadır.

çillerden-kurtulmanın-doğal-yolları

Çillerden kurtulmanın doğal yolları arasında yer alan salatalık, kişiler tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Salatalık, ince dilimler halinde kesilir ve çillerin olduğu bölgenin üzerine koyulur. Bir süre bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanabilir. Bunun yanı sıra salatalığın suyu elde edilip, yine istenilen bölgeye uygulanabilir. Salatalık suyu da, yine bu konuda son derece etkili olabilmektedir. Çillerden doğal yollar ile kurtulmanın bir diğer yolu da, limon suyudur. Taze sıkılmış olan bir adet limonun suyu, temiz bir fırça yardımı ile çillerin üzerine sürülür. Limonun içerisinde bulunan asit miktarından dolayı cilt tahriş olabilmekte ve bu sebeple de bu uygulama yalnızca 15 dakika yapılmalıdır.