CİLT BAKIMI İÇİN PİRİNÇ

CİLT BAKIMI İÇİN PİRİNÇ

 

Cilt bakımı için pirinç maskesi ve kürleri cildiniz için ışıl ışıl bir görünüm vermektedir. Gün içinde cildimizin doğal, canlı ve parlak bir biçimde görünmesini isteriz.  Yüzümüze uyguladığımız ten ürünleri gün içinde gözeneklerimizin içine sıkışarak cildimizin oldukça yorulmasına sebep olur. Makyaj yapmak her ne kadar hoşumuza gitse de sağlıklı bir cilde kavuşmak için önümüzde engel oluşturan bir detaydır. Özellikle yüzümüzde uzun süre kalan makyaj ürünleri gözeneklerimizde birikerek sivilce ve yağ bezesi oluşumuna sebep olmaktadır. Sivilceli bir cilt görünümü ise gün içerisinde özgüvenimizi kıran bir görünümdür. Sivilceler hiçbir zaman tamamen kendiliğinden geçmezler. Kendi müdahalemiz ile yok etmeye çalıştığımız takdirde örneğin patlatmak veya delici bir nesne ile dürtüklemek gibi iz oluşumu gerçekleşir. Cildimizdeki izler ise bizi olduğumuzdan daha yorgun ve yaşlı gösterirler.

Cilt bakımı için pek çok doğal yöntem denenmektedir. İnsanları doğaya iten şey ise gerçekten besinlerde bulunan muhteşem asitler ve vitaminlerdir. Pirinç yüzyıllardır özellikle bayanların cilt lekeleri için kullandığı mucizevi ürünlerin başında gelmektedir. Pirinç içerisinde C ve E vitaminleri bulundurur. E vitamini cilt yenilenmesi için gerekli olan hem besin yoluyla alındığında hem de harici olarak kullanıldığında ciltteki leke görünümünün azalmasına katkı sağlayan bir vitamindir. Ayrıca pirincin içinde bulunan B1 ve B2 vitaminleri pirincin kendi içinde bulundurduğu mineral, sodyum ve potasyum gibi minerallerin emilimini hızlandıran vitaminlerdir.

Pirinç kürü veya maskesini her cilt tipine uygulayabilirsiniz. Oldukça zahmetsiz ve kolay şekilde hazırlanır ve uygulanır. Hiçbir yan etkisi veya zararı izlenmemektedir. Yapısı basit olan pirincin maskeleri de kendisi gibi komplike olmayan yapıdadırlar. Pirinç maskesi hazırlarken cilt tipinize göre içine bal yoğurt veya sirke ilave edebilirsiniz. Pirinç ciltteki lekeleri azaltır, cilt renginizi açar ve canlı bir görünüm oluşmasını sağlar. Birkaç çay kaşığı pirinç ile maskeleri kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz birkaç çay kaşığı pirinç ile aynı oranda yoğurdu karıştırarak cildinize sürebilirsiniz 15 dk ile 30 dk arasında yüzünüze bekletip ılık su ile durulayınız bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz yapacağınız maskeyi bal ilave ederek hazırlayabilirsiniz. Ancak bal alerjen bir madde olduğundan herhangi bir alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu kez maskeye yoğurt yerine bal koyarak yüzünüze sürüp boynunuza ve degajenize de uygulayarak daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Karma bir cildiniz varsa çok az miktarda sirke ilave ederek maskenizi uygulayabilirsiniz. Maskeleri düzenli olarak 2 hafta uyguladıktan sonra bir hafta ara verirseniz cildinizin maskeye verdiği cevap daha hızlı olacaktır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir