CİLT BAKIMIN DA ÖNEMLİ AYRINTILAR

CİLT BAKIMIN DA ÖNEMLİ AYRINTILAR

CİLT BAKIMIN DA ÖNEMLİ AYRINTILAR

Yüzünüze sadece basitçe dokunarak yüzünüze ellerinizden sayısız bakteri aktarabilirsiniz. Bu durumda cildiniz de sivilce oluşumunu teşvik edebilirsiniz. Yüzünü dokunmadan önce sabun ve ılık suyla ellerinizi yıkayın – ya da alternatif olarak, yüz havlusu kullanın. Yağ emici kağıtlarda kullanılabilir. Ancak bu tip kağıtları yalnızca bir kez kullanın.

Cilt tipinize en uygun cilt bakım ürünlerini satın alın. Eğer cildiniz için uygun olmayan ürünler satın alırsanız, cildinize hiç bir yararı olmaz aksine cildinizin durumu daha da kötüye gidebilir.

Normal Cilt Normal cilt tiplerin de küçük veya orta ölçekli gözenekler bulunabilir. Bu cilt tipleri çok kuru ya da yağlı olmaz ve sadece ara sıra lekeler vardır.Normal cilde sahip insanlar, ciltlerini temizleyerek günlük bakımlarını yapmalıdırlar. Ayrıca gece yatmadan göz ve yüz için nemlendiricilerini unutmamalıdırlar.
Cildinizi çok gergin hissediyor deriniz de pul pul dökülmeler oluyorsa kuru cilt tipine sahipsiniz demektir. Kuru cilt tipinehidrasyon veya yetersiz beslenme neden olabilir. Kuru cilt, pürüzlü ve engebeli bir görünüme sahiptir ve nadiren burun çevresin de yağlı görünüm olabilir. Kuru cilde sahip olanlar, yoğun bir nemlendirici kullanmalıdırlar. Ayrıca kuruyan ölen derilerini ciltlerinden arındırmak için hafif peelingler uygulayarak ciltlerini ölü derilerden arındırabilirler.
Yağlı Cilt Yağlı cilt tespit etmek çok kolaydır. Yüzünüz de gözle görülür parlaklık ve hafifçe dokunduğunuz daelinize ıslaklık hissigelirse yağlı cilt tipine sahipsiniz demektir. Yağlı ciltte daha belirgin geniş gözenekler ile leke oluşumuna daha meyilli bir cilt vardır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz cildiniz de ki fazla yağı alıcı maskeler ve hafif içerikli nemlendiriciler kullanmalsınız.
Karma Cilt cilt hemen her cilt tipi içerisin de bulundurur. Eğer karma bir cilde sahipseniz, burun, çene ve alın da yağlı, yanaklar ve çevresinde kuru cilt bir cilt tipiniz vardır. Cildinizin kalanı oldukça normaldir. Birçok insan karma cilt tipine sahiptir. Eğer bu cilt tipine sahipseniz burun alın bölgesine ayrı yanak bölgesine ayrı ürün kullanmalısınız.
Hava şartlarından çok çabuk etkilenen bir cildiniz varsa o zaman hassas bir cildiniz var demektir. Hassas cilt diğer cilt tiplerine daha dayanıksızdır, çünkü uğraşmak çok zordur. Eğer hassas bir cildiniz varsa, bir nemlendirici, temizleyici ve hassas ciltler için uygun bir siyah nokta tedavisi kullanabilirsiniz.
Kesinlikle sivilcelerinizi sıkmamalısınız. Sivilcelerinizi sıktığınız da o bölge de kalıcı izlere neden olabilirsiniz. Bunun dışında mikropları açığa çıkardığınız için sivilcelerin daha geniş ortamlara yayılmasına neden olursunuz.
Cildiniz de ki yararlı yağları kaldırmadan ve sert kimyasallar kullanmadan, sağlıklı, temiz bir cilt teşvik eden nazik ve hassas temizlik ürünlerini tercih edin. Her temizlemeden sonra cildinize uygun bir nemlendirici kullanın.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir