CİLT BAKIMINDA YEŞİL KİL

CİLT BAKIMINDA YEŞİL KİL

Cildin daha sağlıklı olması ve daha canlı gözükmesi için pek çok minerale ve vitamine ihtiyacı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Mineral bakımından zengin olan killer de cilt bakımında fazlası ile kullanılmaktadır. Pek çok kil çeşidi olsa da cilt bakımında hepsi kullanılmamaktadır. Cilt bakımında kullanılan kil çeşidinden biri de yeşil kil olmaktadır. Cilt bakımında yeşil kil hem tek başına kullanılmakta hem de pek çok cilt bakım ürünün içerisinde yer almaktadır. Ancak cilt bakım ürünlerinin içerisinde az da olsa kimyasal bileşen olduğundan tamamen
doğal olmamaktadır. Bu yüzden yeşil kil maskesi uygulanması hem uygulanış hem de yapış açısından son derece basit ve kolay olmaktadır.

Yeşil kil, ciltte yer alan gözenekleri temizlemekte ve sıkılaştırmaktadır. Fazla yağı da alarak, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir. Güzellik merkezlerinin içerisinde yeşil kil ile pek çok maske uygulansa da, kişiler isteğe bağlı olarak yeşil kili alarak evde de kendileri maskelerini hazırlayabilmektedirler.

Yeşil Kilin Cilde Faydaları

Aslında pek çok kişi tarafından Fransız kili olarak da bilinmektedir. Cilt bakımında yeşil kil maskesi, ilk uygulamadan sonra bile etkisini gösterebilmektedir. Ancak etkinin daha uzun sürmesi ve cildin tam anlamı ile temizlenmesi için düzenli bir kullanım gerekmektedir.

Yeşil kilin cilde faydalarından ilki ve en önemlisi yukarıda da söylediğimiz gibi ciltte yer alan fazla yağı almakta ve böylelikle gözenekleri temizlemektedir. Temizlenmiş gözenekler sıkılaşmakta, siyah nokta ve sivilce oluşumu azalmaktadır.
Cildin canlanmasına ve ferahlamasına yardımcı olmaktadır.
Cilde doğal bir parlaklık görünümü kazandırmaktadır.
Düzenli kullanım sonrasında pürüzsüz bir cilt oluşmaktadır.
Kan dolaşımını hızlandırarak, cildin daha geç yaşlanmasına da yardımcı olmaktadır.
Ölü cilt hücrelerini temizleyerek, cildin yenilenmesini sağlamaktadır.
İçerisinde yer alan mineraller sayesinde cildi beslemektedir.
Yeşil Kil ile Maske Yapımı
Aktarlarda ya da güzellik merkezlerinden kolaylık ile yeşil kili temin etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca yeşil kil ile maske yapılmak isteniyor ise ilk olarak hangi amaç için yapılacağını belirlemek gerekmektedir. Cildin temizlenmesi isteniyor ise, sadece su ile maske hazırlamak mümkün olmaktadır. Ancak ciltte yer alan fazla yağ alınmak amaç ise, ciltte yer alan fazla yağı esansiyel yağlar ile arındırmak gerekmektedir. Böyle durumlarda kil ile esansiyel yağlar bir arada kullanılmaktadır.

Maske 1:

1 yemek kaşığı yeşil kil, 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve cildin yağlılık oranına göre 3-4 damla limon suyunu bir kap içerisine koyarak karıştırın. Üzerine birkaç damla sıcak su koyun ve kireç kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Yüz bölgesine ince bir tabaka halinde sürün ve 10 dakika boyunca bekleyin. Süre bittikten sonra ılık su ile cildinizden maskeyi arındırın.
Maske 2:

Normal ciltler için daha uygun olan bu yeşil kil maskesi aslında daha çok cildin ferahlaması ve yenilenmesi için uygulanmaktadır. 1 yemek kaşığı yeşil kil, 1 yemek kaşığı yulaf unu, 4 damla lavanta yağı ve 4 damla nane yağını bir kap içerisine koyun. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra cilde sürebilmek için üzerine yavaş yavaş su ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Macun kıvamına geldikten sonra, maskeyi cildinize sürün ve 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Maske sürüldükten sonra zaten ciltte hafif bir yanma olmaktadır. Bunun nedeni ise, nane yağından kaynaklanmaktadır. Süre bittikten sonra ılık su ile maskeyi cildinizden arındırın.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir