Cilt İçin tonikler gerçekten gerekli mi?

Cilt İçin tonikler gerçekten gerekli mi?

Cilt İçin tonikler gerçekten gerekli mi?

tonikler gerçekten gereklimi?

Güncel olmayan bilgiler sonucunda, tonerin kullanımı cilt bakım ürünlerin de kafa karıştırıcı bir kategori haline gelmiştir.Çünkü yanlış algılamalar, birçok moda dergileri, dermatologlar ve hatta kozmetik satış temsilcilerinin bazıları tonerin gerekliliğini vurgularken bazıları ise tonerin isteğe bağlı olduğunu söylemektedir. İyi bir formüle sahip tonerin cildiniz için gerçekten inanılmaz faydaları vardır.

Tüm Tonikler Hakkında

Tonerler cildimizi temizledikten sonra kullanılmak içindir. Tonikler cildiniz için cildin doğal pH değerini yükseltir, çünkü  sabun veya sıvı temizleyiciler kullandıktan sonra, cildin pH dengesini geri yüklemek için bir yol olarak görülmektedir.

Ancak, günümüz de  yumuşak, suda çözünür temizleyiciler , cildin pH değerini değiştirmemektedir. Cildin pH değerin de çok büyük değişiklikler olmadığı için ciltte oluşabilecek olumsuz etkiler için tonik kullanımı çok gerekli görülmedi.

Temizlikten sonra, cildin ihtiyacı olan yüzeyini sağlamak ve onarımını yapmak için çeşitli ürünler gerekmektedir. Cilt antioksidanlar ve gliserin, yağ asitleri, ve seramidler gibi cilt tamir eden maddeler içeren ürünlere ihtiyacı vardır. Bu önemli maddeler,  doğru tonerle birlikte cildinizin ihtiyacı olan bütün maddeleri bulundurmaktadır.

Tonikler Arasındaki Fark Nedir?

Cildiniz için mükemmel bir toner bulmak çok kötü formüle sahip tonerler çoğunlukta olduğundan, kolay değildir. Temel olarak, toner üç genel tipe ayrılabilir:

  1. Alkol bazlı formüller genellikle büzücü maddeler içerir. Bu tip tonerler cildimizin sağlıklı kolajen üretme kabiliyetini azaltır. Serbest radikal hasarı ve tahrişe neden olur. Alkol ve büzücü maddeler içeren tonerlerden kaçınmalısınız.
  2. Kokulu özleri ile su ve gliserin veya glikol bazlı formül yapılı tonerlerden kaçınmalısınız.  Bu tür aşırı kokulu tonerler cilde zarar veren reaksiyonların ortak bir nedenidir.
  3. Su bazlı formüller gibi yararlı maddeler ile  cilt tamir maddeleri yüklü , antioksidan yapılı tonerleri tercih etmelisiniz. Bu tarz tonerler cildinize zarar vermez aksine cildiniz de ki yaşlanmayı yavaşlatırlar.
  4. Diğer yandan, sentetik içerikli  alkol, narenciye, ya da çok kokulu maddeler içeren, tahriş edici maddeler içeren herhangi bir toneri kullanmayın.

Cildinizin güzelliğini istiyorsanız daha doğal içerikli tonerleri tercih etmelisiniz. İçerisinde aşırı derece de kimyasal madde bulunan tonerle cildinizi tahriş eder. Bununla beraber cildinizi yaşlandırır. Cildinizin genç ve diri durmasını istiyorsanız kolojen üretimini teşvik edici ürünleri kullanmalısınız. Toner cildinize sürüldükten sonra durulanmadığı için toneri alırken iki kere düşünmelisiniz. Cildinize fayda sağlamaya çalışırken zarar vermeyin.

Tonerleri satın alabileceğiniz gibi evde de hazırlayabilirsiniz. En eski ve etkili bilinen tonerlerden biri gül suyudur. Gül suyu cildi beyazlaştırır geniş gözenekleri sıkılaştırır. Gül suyunu alırken dikkat edilmesi gereken başlıca şeyler şunlardır. Doğal gül suyu kesinlikle güzel kokmaz güzel kokan gül sularının için de kimyasal esanslar vardır. Gül suyu kesinlikle renksiz olur. Bunlara dikkat ederek cildiniz için en iyi gül suyunu seçebilirsiniz. Gül suyu bütün cilt tipleri için kullanaılabilir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir