Cilt ile ilgili temel bilgiler

Cilt Bakım

Cilt ile ilgili temel bilgiler

cilt ile ilgili temel bilgiler

Cilt ile ilgili temel bilgiler

Gençler de ciltle ilgili en büyük problem sivilcelerdir. Ergenliğe girildikten sonra hormon yapısında ki değişimden dolayı ciltte sivilcelenmeler olur.  Eğer bu durum önlenmezse ciddi derece de sorunlara yol açabilir. Öncelikle onlarca çeşit sivilce tarzı vardır. Kistik sivilceler, irinli sivilceler, deri altı sivilceleri vb. onlarca çeşit vardır. Ergenlik çağında ki çocuklar da görülen en genel sivilce şekli irinli sivilcelerdir. Bu durum önlenmezse kişiler de ruhsal yöntem önemli ölçüde zarar verici sonuçları olabilir. Sivilce ciltte oluşturduğu görünümü nedeniyle oldukça çirkin bir görüntüsü vardır.

Cilt ile ilgili temel bilgiler

Çoğu kişi sivilcesi çıktığın da onu sıkarak yok etmeye çalışır. Bu olukça yanlıştır. Sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır.  Sivilce de ki irini boşaltmanın tek bir yöntemi vardır. Sivilceniz de ki irin oldukça toplanmış ufak bir darbeyle çıkacak konum da ucu sivrileşmiş ise bu tarz sivilcelere müdahale edebilirsiniz. Öncelikle sivilceli bölgeyi iyice dezenfekte etmelisiniz. Bunun için ev de bulanabilen hem de oldukça doğal bir yöntem organik elma sirkesidir. Elma sirkesini bir miktarını bir pamuğa dökerek sivilcenin üzerine tampon yapın. 10 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Sivilceniz de ki irini çıkarmak için kullanacağınız aparat sivri uçlu bir iğnedir. Öncelikle iğnenizi alkol ya da kolonya yardımıyla iyice temizleyin daha sonra ocakta ya da mum ateşin de iğneyi kızartın. İğneyi ahşap maşayla tutarak elinizin yanmasını cilt-bakimi-yosun-maskeönleyebilirsiniz. İğneniz kızıl rengi aldığın da ateşten iğnenizi çekiniz. Daha sonra sterile ettiğiniz iğnenizi soğumaya bırakınız. Soğuyan iğnenizi sivilcenize yatay bir şekil de sokun. İğneyi hiç çıkarmadan yukarı doğru hareket ettirerek sivilcenin uç kısmından iğneyi çıkartın. Patlayan sivilcenizi steril elleriniz le kesinlikle tırnak değil yan dan hafif hafif sıkınız. Temizlediğinizi inandığınız da sıkma işlemini bırakınız. İrinin boşalması beyaz renkli sıvının gelmemesidir. Ancak çok sıkılmamalı sivilceden kan gelmemesi sağlanmalıdır. Sivilce kanadığı zaman sivilce içerisin de ki mikroplar kana karışarak kan yoluyla vücudunuza yayılabilir. Cildinizin başka yerlerin de sivilce çıkabilir. Sıktığınız sivilceyi temizlemek için salisilik asitli bir ürün kullanın. Salisilik asit hem o bölge de sivilce oluşmasını önleyecek hem de sivilcenin çabuk kurumasını sağlayacaktır.  Sıkma işlemini bir defa gerçekleştiriniz. Aksi taktir de cildiniz de kalıcı olarak izlere neden olabilirsiniz. Cilt ile ilgili temel bilgileri bilmezsek bir çok konuda yanlış yapmamız kaçınılmaz olacaktır.

cilt-bakiminda-dikkat-edilmesi-gerekenlerÇoğu kişinin bildiği şey sivilcelere diş macununun iyi geldiğidir. Bu yanlış bir düşüncedir. Diş macunu tek başına sivilcelere etki etmez. Belki sivilceniz küçülüyor gibi gözükebilir ancak kısa süre de sivilceniz eski haline gelir. Sivilceler için diş macunu ile hazırlayacağınız bir macun sivilceleriniz için idealdir. Ancak tek başına diş macunu belki bir ya da iki günlük kullanabilecek bir yöntemdir. Ancak uzun süreli kullanım da ciltte kızarıklığa inflamasyona neden olarak cildinin tahriş olmasına neden olur.