CİLT MORLUKLARINA BİTKİSEL YÖNTEMLER

Cilt Bakım

CİLT MORLUKLARINA BİTKİSEL YÖNTEMLER

Hemen herkes gün içerisinde kolunu, bacağını ya da vücudunun herhangi bir bölümünü bir yerlere çarpabilmektedir. Tıp dilinde hematom veya kontüzyon adı verilen bu morluklar, kişilerin cilt tiplerine göre farklı görünümlere sahip olabilmektedir. Sert bir darbeye maruz kalan bu bölgeler, zaman içerisinde morarmakta olup hem kişilerin ağrı yaşamalarına sebep olurken hem de görünüm açısından da son derece kötü görünebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişiler, oluşan bu morlukların biran önce ortadan kalkabilmesi için birbirinden farklı yöntemleri denemeye devam etmektedir. Cilt morluklarına bitkisel yöntemler söz konusu olabilirken, bu yöntemler oldukça fazla sayıda kişi tarafından da son derece büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir.

cilt-morluklarının-sebebi-nedir

Cilt Morluklarının Sebepleri

Vücudun herhangi bir bölümünün sert bir darbe alması ile morluklar meydana çıkabildiği gibi, yaşın ilerlemesi ile de bu durum söz konusu olabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte damarlarda da birtakım hassasiyetler olabilmektedir. Damarların zaman içerisinde hassaslaşması gibi nedenlerden dolayı da kişilerin vücutlarında belirli morluklar ortaya çıkabilmektedir.

Herhangi bir darbe ya da yaralanma gibi durumlarda meydana gelen morluklar ise kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Açık yara şeklinde bulunan bu morlukların enfeksiyon kapma riski çok daha fazla olduğundan, kişilerin muhakkak bir yardım alması gerekmektedir. Doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisinin yanı sıra cilt morluklarına bitkisel yöntemler de söz konusudur.

morluklara-bitkisel-yöntemler

  • Maydanoz: bir bağ maydanoz, bir litre kaynar suyun içerisinde kaynatılır ve daha sonra da ılımaya bırakılır. Elde edilen maydanoz suyu pamuk yardımı ile iki kat olacak şekilde morarmış bölgeye sürülür. 1 saat kadar bekledikten sonra ise yıkanır. Maydanoz, kısa sürede düzgün kullanım ile birlikte morlukların geçmesini sağlamaktadır.
  • Lahana: lahananın içerisinde bulunan maddeler, yeni hücre oluşumunu sağlar ve hızlandırır. Bu sebeple de cilt morluklarına bitkisel yöntemler arasında da sıklıkla kullanılmaktadır. 5-6 yaprak lahana haşlanır ve soğuduktan sonra da morarmış bölgeye sürülür. Böylelikle morarmış alanda olan hücre tahribatı kısa süre içerisinde giderilirken, aynı zamanda morarma da zaman içerisinde kaybolabilmektedir. Aynı işlemi, kaynatılan lahananın suyu ile de yapabilirsiniz.

zeytin-ile-morluk-tedavisi

  • Zeytin: çekirdekleri çıkartılmış olan zeytin, oldukça etkili bir yöntemdir. Morarmış bölgenin büyüklüğüne göre bir miktar zeytin, çekirdeklerinden ayrılır. Bütün zeytinler bir çatal yardımı ile ezilir ve lapa kıvamına getirilir. İçerisine 1 çay kaşığı zeytinyağı da eklenebilmektedir. Morarmış alana elde edilen bu zeytin lapası sürülür ve yarım saat 45 dakika gibi bir süre beklenir. Daha sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir.
  • Lavanta Yağı: morarma sırasında kişiler birtakım acılar ve ağrılar da yaşayabilmektedir. Bu gibi ağrıları ortadan kaldırmak için ise 3 su bardağı suyun içerisine 2-3 damla lavanta yağı ekleyerek mor olan alana sürmek yeterli olabilmektedir. Böylelikle kişilerin morarmadan dolayı yaşadıkları ağrı şiddeti hafifletilebilmektedir.

morluklar-için-doğal-tedaviler

Vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelen morarmalar, kişilerin sağlıklı beslenmeleri ile de hafifletilebilmektedir. Bol bol su içmek ve bol miktarda protein tüketilmesi de gerekmektedir. Morarmış olan bölgeye masaj yapılmamalı ve herhangi bir baskı da uygulanmamalıdır. Bütün bunların yanı sıra çok eski tarihlerde uygulanan et uygulaması da, cilt morarmalarında etkili olabilmektedir.

morluklar-nasıl-geçer

Bir miktar kırmızı et dövülerek morarmış bölgelerin üzerine koyulur. Böylelikle daha hızlı bir şekilde morarmalar ortadan kaldırılabilmektedir. Bütün bu doğal yöntemlere rağmen hala geçmeyen morluklar söz konusu ise, kişilerin muhakkak bir doktora görünmeleri de gerekmektedir. Bahsedilen sebeplerin yanı sıra farklı bir hastalıktan kaynaklanan morluklar da söz konusu olabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin zaman kaybetmeden muhakkak bir doktora gitmeleri, çok daha doğru ve sağlıklı olabilmektedir.